


O klimacie w Łomiankach // VIDEO
Młodzieżowa Rada Łomianek zorganizowała 29 listopada w ICDS Gminną Naradę Klimatyczną. Młodzież zaproponowała dyskusję na temat zmian klimatycznych i tego, czym są i co oznaczają dla takich miejscowości jak Łomianki.
Na wstępie spotkania w roli ekspertki wystąpiła mieszkanka Łomianek – Julia Keane – aktywistka Kolektywu Bombelki, która walczy z gazem ziemnym. Przedstawiła analizę sytuacji w Łomiankach, zagrożenia i wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.
Po wstępie teoretycznym Agata Piotrkowska – dyrektorka wykonawcza w Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych PROM – zaprosiła uczestników spotkania do udziału w warsztatach. W dynamicznej, burzliwej i twórczej pracy wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób – młodzież, dorośli, przedstawiciele seniorów, Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego. W zróżnicowanych wiekowo, mieszanych grupach diagnozowano sytuację w gminie w 4 obszarach tematycznych: zanieczyszczenie powietrza, woda, zieleń miejska, transport.
Wnioski i pomysły, powstałe podczas warsztatów, mają być przedstawione władzom gminy z nadzieją na ich rozpatrzenie i wdrożenie.
– Dziękuję wszystkim uczestnikom warsztatów za udział. Ze wszystkimi wypracowanymi wnioskami szczegółowo się zapoznamy i przekażemy je Pani Burmistrz – zapewniała Natalia Tomaszczuk, przewodnicząca Rady Młodzieżowej w Łomiankach.
– Kilka programów, które tu zostały opisane są już w trakcie realizacji w Łomiankach od wielu lat, a kilka wprowadziliśmy w tej kadencji – mała retencja, wymieniamy kopciuchy, program „czyste powietrze”, autobusy elektryczne. To, co jest do poprawienia, staramy się poprawić w najbliższym czasie. Chcę podziękować Radzie Młodzieżowej za to spotkanie. Jestem dumna z mieszkańców Łomianek – mówiła burmistrz Małgorzata Żebrowska-Piotrak.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Młodzieżowe rady gmin dla demokracji i klimatu” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
redakcja@lomianki.info
Wyzwaniami, z jakimi zmaga się nasza gmina w kontekście postępującej zmiany klimatu są przede wszystkim uzależnienie mieszkańców Łomianek od samochodów, intensywna zabudowa deweloperska, ochrona zieleni i obszarów przyrodniczo cennych, zagrożenie podtopieniami i powodzią.
Uzależnienie od samochodów w Łomiankach bierze się z wykluczenia komunikacyjnego osób mieszkających dalej od centrum, przede wszystkim w nowo powstających osiedlach deweloperskich. Szybki napływ nowych mieszkańców wiąże się ze wzmożonym ruchem samochodowym, który powoduje ciągłe korki, szczególnie na ulicy Warszawskiej i Pułkowej, a także znacząco zwiększa emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Problemy te wskazują na potrzebę zwiększenia dostępności i efektywności transportu zbiorowego – zarówno wytyczenia buspasa na trasie dojazdowej do Warszawy, jak i uruchomienia linii autobusowych, które łączyłyby ze sobą różne części Łomianek i okolic, nie tylko te położone wzdłuż ul. Warszawskiej.
Intensywna zabudowa deweloperska została zidentyfikowana jako główny problem w Miejskim Planie Adaptacji do Zmian Klimatu. Wiąże się ona z wycinkami drzew i ograniczeniem ilości terenów zielonych oraz wyjałowieniem gleb. Łanowe budownictwo deweloperskie obniża poziom życia mieszkańców, ponieważ powoduje ono nieustanny hałas i zanieczyszczenie świetlne. Deweloperzy budują nowe osiedla coraz bliżej Wisły z pełną świadomością niebezpieczeństw, które się z tym wiążą – poza oczywistym wykluczeniem komunikacyjnym i infrastrukturalnym, mieszkańcy dodatkowo narażeni są na zalanie w wypadku powodzi. Według Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu „zabudowa szeregowa na długich, wąskich zagonach jest zaprzeczeniem ładu przestrzennego”.
Wyzwaniem z jakim boryka się Gmina Łomianki jest także ochrona zieleni i obszarów przyrodniczo cennych. Zagospodarowanie zieleni miejskiej jest bardzo utrudnione, gdyż tereny zielone nadające się do zagospodarowania znajdują się najczęściej w prywatnych rękach i gmina musi je najpierw wykupić. Dodatkowo najcenniejsze przyrodniczo tereny są tracone na rzecz nowej zabudowy – ponad połowa terenów przeznaczonych pod zabudowę pokrywa się z powierzchniami biologicznie czynnymi.
Julia Keane
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.


Z miłości do tańca… Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Paratańcu
W pierwszy czerwcowy weekend w Łomiankach po raz 25. odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Paratańcu...

Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Ukryte Piękno”
"Znamy Kobiety i nastolatki, które nigdy lub prawie nigdy nie mogły zaznać piękna, pozwolić sobie na zakup kosmetyków...

Dołącz do spotkania z GAZ-SYSTEM i poznaj szczegóły budowy Gazociągu Warszawskiego
GAZ-SYSTEM zaprasza mieszkańców gminy Łomianki na spotkanie dotyczące budowy Gazociągu Warszawskiego. Nowy gazociąg o...

Sezon w łomiankowskim parku linowym otwarty
1 czerwca w Dzień Dziecka, ponownie został otwarty Park Linowy przy ulicy Łyżwiarskiej w Dąbrowie Leśnej. Jak...

Wiosenny festiwal food trucków w Łomiankach – KONKURS
Przed mieszkańcami Łomianek najsmaczniejszy event tej wiosny - 8 czerwca startuje tu wiosenny zlot food trucków....

Harmonogram odbioru odpadów w czerwcu
Zapraszamy do zapoznania się z czerwcowym harmogramem odbioru odpadów z terenu Gminy Łomianki. Terminy odbioru odpadów...

Zobacz jak może wyglądać szkoła w Łomiankach Dolnych
Urząd Miejski zaprezentował założenia przedsięwzięcia "Budowa Zespołu Szkół w Łomiankach Dolnych". Podczas posiedzenia...

Startuje Łomiankowski Mechanizm Partycypacyjny na 2024 rok
Od poniedziałku, 22 maja, rusza proces Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego na 2024 rok. Do wykorzystania jest...

Komisja wybrała projekt łomiankowskiej Plastusiowej Ławeczki
Komisja konkursowa wybrała projekt Plastusiowej Ławeczki, która stanie przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i...
0 komentarzy