O klimacie w Łomiankach // VIDEO
Młodzieżowa Rada Łomianek zorganizowała 29 listopada w ICDS Gminną Naradę Klimatyczną. Młodzież zaproponowała dyskusję na temat zmian klimatycznych i tego, czym są i co oznaczają dla takich miejscowości jak Łomianki.
Na wstępie spotkania w roli ekspertki wystąpiła mieszkanka Łomianek – Julia Keane – aktywistka Kolektywu Bombelki, która walczy z gazem ziemnym. Przedstawiła analizę sytuacji w Łomiankach, zagrożenia i wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.
Po wstępie teoretycznym Agata Piotrkowska – dyrektorka wykonawcza w Polskiej Radzie Organizacji Młodzieżowych PROM – zaprosiła uczestników spotkania do udziału w warsztatach. W dynamicznej, burzliwej i twórczej pracy wzięło udział ponad pięćdziesiąt osób – młodzież, dorośli, przedstawiciele seniorów, Rady Miejskiej i Urzędu Miejskiego. W zróżnicowanych wiekowo, mieszanych grupach diagnozowano sytuację w gminie w 4 obszarach tematycznych: zanieczyszczenie powietrza, woda, zieleń miejska, transport.
Wnioski i pomysły, powstałe podczas warsztatów, mają być przedstawione władzom gminy z nadzieją na ich rozpatrzenie i wdrożenie.
– Dziękuję wszystkim uczestnikom warsztatów za udział. Ze wszystkimi wypracowanymi wnioskami szczegółowo się zapoznamy i przekażemy je Pani Burmistrz – zapewniała Natalia Tomaszczuk, przewodnicząca Rady Młodzieżowej w Łomiankach.
– Kilka programów, które tu zostały opisane są już w trakcie realizacji w Łomiankach od wielu lat, a kilka wprowadziliśmy w tej kadencji – mała retencja, wymieniamy kopciuchy, program „czyste powietrze”, autobusy elektryczne. To, co jest do poprawienia, staramy się poprawić w najbliższym czasie. Chcę podziękować Radzie Młodzieżowej za to spotkanie. Jestem dumna z mieszkańców Łomianek – mówiła burmistrz Małgorzata Żebrowska-Piotrak.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Młodzieżowe rady gmin dla demokracji i klimatu” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
redakcja@lomianki.info
Wyzwaniami, z jakimi zmaga się nasza gmina w kontekście postępującej zmiany klimatu są przede wszystkim uzależnienie mieszkańców Łomianek od samochodów, intensywna zabudowa deweloperska, ochrona zieleni i obszarów przyrodniczo cennych, zagrożenie podtopieniami i powodzią.
Uzależnienie od samochodów w Łomiankach bierze się z wykluczenia komunikacyjnego osób mieszkających dalej od centrum, przede wszystkim w nowo powstających osiedlach deweloperskich. Szybki napływ nowych mieszkańców wiąże się ze wzmożonym ruchem samochodowym, który powoduje ciągłe korki, szczególnie na ulicy Warszawskiej i Pułkowej, a także znacząco zwiększa emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Problemy te wskazują na potrzebę zwiększenia dostępności i efektywności transportu zbiorowego – zarówno wytyczenia buspasa na trasie dojazdowej do Warszawy, jak i uruchomienia linii autobusowych, które łączyłyby ze sobą różne części Łomianek i okolic, nie tylko te położone wzdłuż ul. Warszawskiej.
Intensywna zabudowa deweloperska została zidentyfikowana jako główny problem w Miejskim Planie Adaptacji do Zmian Klimatu. Wiąże się ona z wycinkami drzew i ograniczeniem ilości terenów zielonych oraz wyjałowieniem gleb. Łanowe budownictwo deweloperskie obniża poziom życia mieszkańców, ponieważ powoduje ono nieustanny hałas i zanieczyszczenie świetlne. Deweloperzy budują nowe osiedla coraz bliżej Wisły z pełną świadomością niebezpieczeństw, które się z tym wiążą – poza oczywistym wykluczeniem komunikacyjnym i infrastrukturalnym, mieszkańcy dodatkowo narażeni są na zalanie w wypadku powodzi. Według Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu „zabudowa szeregowa na długich, wąskich zagonach jest zaprzeczeniem ładu przestrzennego”.
Wyzwaniem z jakim boryka się Gmina Łomianki jest także ochrona zieleni i obszarów przyrodniczo cennych. Zagospodarowanie zieleni miejskiej jest bardzo utrudnione, gdyż tereny zielone nadające się do zagospodarowania znajdują się najczęściej w prywatnych rękach i gmina musi je najpierw wykupić. Dodatkowo najcenniejsze przyrodniczo tereny są tracone na rzecz nowej zabudowy – ponad połowa terenów przeznaczonych pod zabudowę pokrywa się z powierzchniami biologicznie czynnymi.
Julia Keane
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
Projekt uchwały krajobrazowej – kolejne podejście
Urząd Miejski w Łomiankach informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu uchwały w sprawie zasad i warunków...
Parlamentarzyści spotkali się z mieszkańcami Łomianek
Budowa S7, budowa bus-pasa, metropolia warszawska, wiatraki, telewizja publiczna,, emerytury, prawdomówność i...
Podziel się odblaskiem – zaprasza Straż Miejska w Łomiankach
Tradycyjnie 6 grudnia, przed siedzibą Straży Miejskiej przy ul. Warszawskiej 87 (skrzyżowanie z Wiślaną), stanęła...
Reaktywacja Klubu Honorowych Dawców Krwi w Łomiankach
7 grudnia o godzinie 19:00 w ICDS, ul. Staszica 2 odbędzie się spotkanie w sprawie reaktywacji Klubu Honorowych Dawców...
Okres przedświąteczny w Łomiankach oficjalnie otwarty
W niedzielę, 3 grudnia przy ICDS odbył się Rodzinny Jarmark Świąteczny. Na odwiedzających teren przy łomiankowskim...
Zapisz się na akcję „Zima w mieście 2024” w Łomiankach
Jak informuje Urząd Miejski w Łomiankach... W okresie od 15 stycznia 2024 r. do 26 stycznia 2024 r....
Łomiankowskie lodowisko już otwarte
1 grudnia otwarto sezon na łomiankowskim lodowisku. Na terenie lodowiska funkcjonuje również wypożyczalnia łyżew....
Już jest! Łomiankowska choinka dobroci
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomiankach kolejny raz organizuje akcję, dzięki której potrzebujący pomocy mogą zostać...
Niewidzialność, czyli o tym, co zabija zimą – Straż Miejska przypomina
Zima jest tą porą w roku kiedy przyroda przechodzi niezwykłą metamorfozę. Ubrana w śnieg, mróz, magiczny czas...
0 komentarzy