www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

O Leonardo da Vinci na UTW

Leonardo da Vinci twierdził, że jest głównie wynalazcą urządzeń mechanicznych, odkrywcą, naukowcem, scenografem, inżynierem, urbanistą a dopiero na samym końcu rysownikiem malarzem i rzeźbiarzem. Niechybnie to człowiek renesansu, którego kreatywność i talent potęgowane były ciekawością świata. To o nim ówczesny biograf artystów Georgio Vasari w „Żywotach malarzy, rzeźbiarzy i architektów” pisał: „W rozmowie był Leonardo przyjemy, przyciągając do siebie umysły ludzkie. A chociaż można powiedzieć, iż niczego nie posiadał, gdyż mało pracował dla zarobku, zawsze miał koło siebie służbę oraz trzymał konie, w których lubował się wielce”.

Nie sposób pisać krótko o jednym z tzw. wielkiej trójki renesansu (Leonardo, Michał Anioł, Rafael Santi). Zainteresowani mogą wejść na jedną z tysięcy stron w internecie, czy zaopatrzyć się w książkę dot. tej tematyki. To jednak wymaga czasu i własnego zaangażowania. Można też posłuchać historyka sztuki, który pokaże często niewidoczny, subtelny sposób malowania tła, opowie o charakterystycznej manierze artysty, podpowie na co zwracać uwagę.

Taką okazję mieli ci, którzy 12 lutego, w środę przyszli na wykład Uniwersytetu Trzeciego Wieku poprowadzony przez dr Ewę Korpysz „Leonardo Da Vinci – wielka sztuka wielkiego artysty”.Ciekawie, profesjonalnie i sprawnie poprowadzone spotkanie, a towarzysząca mu prezentacja zwracała uwagę na najważniejsze elementy twórczości artysty.

Wykłady organizuje Uniwersytet Trzeciego Wieku, który pomimo swojej nazwy zaprasza wszystkich mieszkańców Łomianek, bez względu na wiek. Ja skorzystałam z zaproszenia i wieczór uważam za udany.

Szczegóły działalności UTW na stronie: http://utw.lomianki.pl

Sylwia Maksim-Wójcicka
foto: Aleksandra Moraczewska

O Leonardo da Vinci na UTW

O Leonardo da Vinci na UTW

O Leonardo da Vinci na UTW

O Leonardo da Vinci na UTW

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *