www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Oddaj elekrośmieci – pomóż szkołom!

Łomianki przystępują do ogólnopolskiego programu edukacyjnego o nazwie Moje miasto bez elektrośmieci. Pierwsza zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego odbędzie się już w najbliższą sobotę – 20.09.2014 roku w godzinach 9.00-14.00.

W ramach współpracy z ElektroEko, w Łomiankach od najbliższej soboty zostanie uruchomiony kompleksowy system zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Co ważne, Łomianki nie poniosą żadnych kosztów związanych z prowadzeniem programu „Moje miasto bez elektrośmieci”. Podmiotem odpowiedzialnym jest ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA. Od tej pory mieszkańcy będą mogli regularnie co miesiąc, pozbywać się elektrośmieci w wygodny i legalny sposób, a ponadto bezpłatnie. Patronat nad programem sprawuje Urząd Miasta i Gminy w Łomiankach.

Jak oddać elektrośmieci?

Mieszkańcy będą mogli oddawać elektrośmieci każdego typu i w każdej ilości w specjalnie dedykowanym punkcie zbierania. Uruchomienie punktu zbiega się z obchodzonym w ten weekend międzynarodowym Sprzątaniem Świata. W ramach akcji mieszkańcy różnych zakątków naszej planety organizują grupy, które wspólnie oczyszczają ze śmieci najbliższe otoczenie. Mieszkańcy Łomianek mogą wykorzystać tę mobilizację do sprzątania, aby pozbyć się małych i dużych elektrośmieci, ukrytych w zakamarkach komórek, garaży i mieszkań.

Parking przy CH AUCHAN w Łomiankach, ul. Brukowa 25
Każda trzecia sobota miesiąca w godz. 9.00-14.00

Ponadto posiadacze dużych elektrośmieci, takich jak lodówki, pralki, kuchenki elektryczne, będą mogli pozbyć się ich bez konieczności wychodzenia z domu, a w dodatku zupełnie za darmo. ElektroEko w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci” zapewnia mieszkańcom Łomianek właśnie taką usługę. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie.
Aby zamówić usługę, wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wejść na stronę www.elektrosmieci.pl.

Wsparcie dla szkół w Łomiankach

Kompleksowe wdrożenie programu „Moje miasto bez elektrośmieci” oznacza również konkretne korzyści dla szkół podstawowych z Łomianek. Placówki, angażując się w działania edukacyjne prowadzone w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, będą mogły korzystać z utworzonego przez ElektroEko Funduszu Oświatowego.
Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do punktu zbierania prowadzonego przez samorząd i ElektroEko. Jego adres można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Co warte podkreślenia – udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub mieszkańców! – mówi Anna Podsiadło, koordynator projektu „Moje miasto bez elektrośmieci”.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przeliczane są na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały i pomoce edukacyjne, m.in. tablice multimedialne, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, a następnie oddawanie ich do punktu zbierania prowadzonego przez ElektroEko i Urząd Miasta, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Dlaczego to takie ważne?

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody zanieczyszczają środowisko, stwarzając zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić, wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00.

Oddaj elekrośmieci - pomóż szkołom!

Oddaj elekrośmieci - pomóż szkołom!

Oddaj elekrośmieci - pomóż szkołom!

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

  1. jupiter

    Popieram zazwyczaj wszelkie akcje tego typu, jednak zanim oddam Wam za darmo używaną lodówkę wartą jeszcze kilkadziesiąt do kilkuset złotych, chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat sprzętu który dostanie wybrana przez naszą grupę rodziców szkoła. Na stronie: http://www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl/wp-content/uploads/2012/11/Regulamin-Funduszu-Oświatowego.pdf jest regulamin, ale w katalogu pomocy szkolnych znajdują się tylko plakaciki i rysowanki. Nie znalazłem nic o rzutnikach, czy tablicach multimedialnych.

    0
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *