www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Odszedł dh. Jerzy Dybowski

Na wieczną służbę odszedł dh Jerzy Dybowski, starszy chorąży pożarnictwa w stanie spoczynku, wieloletni członek OSP w Łomiankach, a także twórca i opiekun naszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Miał 78 lat.

Jerzy Dybowski swoją przygodę z pożarnictwem rozpoczął w roku 1952 w Warszawskiej Straży Pożarnej. Następnie ukończył Kurs Młodszych Podoficerów Pożarnictwa (1957 r.), Kurs Starszych Podoficerów Pożarnictwa (1969 r.) oraz Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu (1977 r.). W tym czasie pełnił nienaganną służbę w oddziałach WSP, w szczególności w oddziale V (Warszawa-Praga), uczestnicząc w setkach akcji ratowniczo-gaśniczych oraz wykazując się wiedzą i profesjonalizmem. Po 40 latach służby przeszedł na emeryturę i przeprowadził się do Łomianek.

Tak wspomina swoje początki w Łomiankach:
“Spotkał mnie na terenie przedszkola “Słoneczko” dh. Krzysztof Cichocki – z OSP Łomianki – który przyjechał wozem bojowym GBA “Star 244” na pogadankę z dziećmi i personelem. Wiedział jak się nazywam, jaki mam stopień pożarniczy. Nie dochodzę, skąd miał o mnie pozytywne dane. Proponuje mi wstąpić do OSP Łomianki. W najbliższą sobotę o godzinie 17:00 jest zbiórka, zaprasza mnie na ulicę Wiejską 12a. Wyrażam zgodę, przychodzę. Spotykam dużo starszych wiekiem członków tut. OSP. (…) Po paru zbiórkach zwrócili się do mnie dh. Zbigniew Konopka i T.Dmochowski z pytaniem: czy nie zechciałbym zorganizować MDP przy tut. OSP i ją przeszkolić. (…) Wokół strażnicy kręciło się kilku chłopców – uczniów, porozmawiałem z nimi, wyrazili zgodę. Umówiliśmy się na następny piątek na godz. 17:00, że przyjdą na zbiórkę szkoleniową”.
Tak zarysowały się początki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP w Łomiankach, która funkcjonuje do tej pory a przez kilkanaście lat była prowadzona przez dh Dybowskiego, który dopiero w 2011 r. zrezygnował z jej prowadzenia ze względu na stan zdrowia.

Przez lata działalności wykształcił wielu strażaków, w tym większość obecnej kadry naszej jednostki. Jego podopieczni wielokrotnie zdobywali również czołowe miejsca na zawodach pożarniczych. Jako opiekun był sumienny i wymagający a jednocześnie zawsze gotowy do pomocy i otwarty na swoich podopiecznych.

Odznaczony wieloma medalami i odznakami, z których najważniejsze to:
– Złoty Krzyż Zasługi
– Złoty medal “Za zasługi dla pożarnictwa” (dwukrotnie)
– Srebrny medal “Za zasługi dla obronności kraju”
– Medal 40-lecia Polski Ludowej
– Złota odznaka honorowa “Za zasługi dla Warszawy”
– Odznaka “Honorowy Zasłużony Funkcjonariusz Pożarnictwa”


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę (16 sierpnia 2014 r.) o godzinie 14:00 w kościele parafialnym św. Małgorzaty w Łomiankach a następnie na cmentarzu w Kiełpinie.

źródło: OSP Łomianki

Odszedł dh. Jerzy Dybowski

Odszedł dh. Jerzy Dybowski

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

 1. Anonim

  Serdeczne wyrazy współczucia składam pani Marii Zbyszkowi Asi Bartkowi Maćkowi Dybowskim .
  Pan Jerzy będzie zawsze gościł w waszym i naszym sercu , bez względu na porę roku , na pogodę , lepsze czy gorsze samopoczucie. Zawsze jest nam potrzebny we wspomnieniach. Niech odpoczywa w pokoju.
  Widział i słyszał swoje ostatnie pożegnanie z udziałem O.S.P. i bliskich , którzy go kochali i znali tak jak my. Łączymy się w bólu Majka Jerzy Drozdowscy

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *