www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

OSP Łomianki szuka nowych strażaków!

Syrena na dachu remizy w Łomiankach praktycznie nie wyje bez powodu. Strażacy z Łomianek od wielu lat znajdują się w czołówce statystyk liczby wyjazdów na terenie województwa mazowieckiego, notując około 200 interwencji rocznie. Choć ilość wyjazdów utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie, to chętnych do wstąpienia w szeregi OSP w Łomiankach nie przybywa. Brak zainteresowania działalnością na rzecz społeczeństwa w szeregach straży pożarnej jest niepokojącą tendencja ogólnokrajową i często widoczną w państwach rozwiniętych gospodarczo. Niestety ze względu na ochotniczy charakter służby w OSP brak nowych chętnych w dłuższej perspektywie przekłada się na niższe stany osobowe strażackich zastępów, a wraz z nimi na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa na terenie gminy.

Ochotnicza Straż Pożarna w Łomiankach to stowarzyszenie łączące ludzi o niezwykłej pasji. Nie każdy jest w stanie zerwać się w środku nocy na dźwięk syreny i kosztem czasu przeznaczonego na wypoczynek przed pracą, biec na ratunek mieszkańcom Łomianek. W szeregach OSP są ludzie różnych profesji, od strażaków zawodowych, przez handlowców, pracowników fizycznych po specjalistów w swoich dziedzinach. Spotkamy tu też utytułowanego fotografa przyrody, wziętych ekspertów w dziedzinie zabezpieczeń przeciwpożarowych czy szkoleń wysokościowych. Niektórzy na akcje przyjeżdżają nawet z pobliskiej Warszawy. Praktycznie wszyscy członkowie OSP jeżdżą do akcji, szkolą się i konserwują sprzęt w czasie wolnym od pracy. Takie warunki wymagają posiadania odpowiednio szerokiej i elastycznej grupy ochotników, którzy będą w stanie zapewnić wysoką gotowość bojową o każdej porze dnia i nocy.
Dlatego OSP w Łomiankach szuka nowych członków. Działania prowadzone są od wielu lat w wariancie długofalowym, poprzez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą do której można zapisać dzieci między 12 a 18 rokiem życia. Jej zadaniem jest kompleksowe przygotowanie młodego człowieka do służby w pożarnictwie. Zajęcia odbywające się w każdy piątek o godzinie 17:00 to połączenie teorii i praktyki. Bardzo ambitne podejście kadry prowadzącej zajęcia jest inspiracją dla wielu innych dowódców i opiekunów podobnych drużyn w całej Polsce. Jednak w OSP potrzebni są również ludzie, którzy swoją zdolność do wyjazdów uzyskają po dużo krótszym czasie. Dlatego też uruchamiany zostaje program rekrutacyjny, obejmujący dorosłych kandydatów do działania w szeregach OSP. Jakie wymogi musi spełniać taki kandydat? Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas dnia otwartego w OSP, który odbędzie się 5 czerwca 2016 roku od godziny 10:00 w strażnicy przy ul. Wiejskiej. Strażacy zapraszają na niego wszystkich zainteresowanych, nie tylko działalnością w szeregach OSP.

Z czym trzeba się liczyć? Służba w OSP to wiele wyrzeczeń. Nie da się przewidzieć, kiedy zawyje syrena oraz ile będzie trwała akcja. Strażacy mają na ten temat kilka przesądów oraz anegdot i uczciwie ostrzegają – trzeba mieć wyrozumiałą drugą połówkę. Akcje to jednak nie koniec. Szkolenia doskonalące często organizowane są w weekendy, a kandydaci zobowiązani są do uczęszczania na zajęcia organizowane w piątki. Do tego dochodzi wiele wydarzeń historyczno – kulturalnych oraz organizacyjnych, które wymagają zaangażowania. Między innymi dlatego budynek strażnicy jest dla wielu strażaków drugim domem, a koledzy i koleżanki traktowani są jak rodzina.

Czy jest niebezpiecznie? Druhowie uparcie twierdzą, że ilość ćwiczeń i dbałość o profesjonalizm skutecznie ogranicza ryzyko wypadku. Mimo to i one się zdarzają. Przez ostatnie 5 lat aż trzy razy strażacy z Łomianek doznali poważniejszych urazów w czasie prowadzenia działań ratowniczo- gaśniczych. Do ryzyka można się po części przyzwyczaić, jednak wyjeżdżanie na pomoc mieszkańcom gminy zawsze związane jest z szansą udzielania pomocy znajomemu czy innej osobie bliskiej sercu. Takie zdarzenia są szczególnie ciężkie dla ratowników. Dlatego ważna jest rozmowa i dobry klimat w jednostce, który potrafi być buforem dla negatywnych emocji.

W straży ochotniczej nikt nie jest z przymusu, dlatego strażacy szukają nie tylko ludzi z odpowiednią sprawnością fizyczną, ale również z pasją, zdolnych do działania z dużym zaangażowaniem. Zapraszają również Panie, które chciałby spróbować swoich sił w rzekomo męskim fachu. Jeśli sami nie czujecie się na siłach, powiedzcie o tym swoim znajomym. Poziom bezpieczeństwa w gminie Łomianki jest zależny od ilości wolontariuszy gotowych do niesienia pomocy w sposób profesjonalny w szeregach OSP. Jeśli ich zabraknie nowe pojazdy i świetne wyposażenie jakim dysponuje łomiankowska OSP będzie zupełnie nieprzydatne.

Mateusz Czajkowski, OSP Łomianki

OSP Łomianki szuka nowych strażaków!

OSP Łomianki szuka nowych strażaków!

OSP Łomianki szuka nowych strażaków!

OSP Łomianki szuka nowych strażaków!

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *