www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Pamięci olimpijczyka Leszka Lubicz-Nycza

Żyją wśród nas jeszcze osoby, które pamiętają walki w Łomiankach podczas września 1939 r. Jedną z nich jest mieszkanka Burakowa Marianna Romańska. To ona, jako 14-letnia dziewczynka na terenach wału przeciwpowodziowego między Łomiankami a Burakowem znalazła zwłoki poległego oficera artylerzysty. Żołnierzem tym był major Leszek Lubicz-Nycz.

Zginął on 22 września, najbardziej tragicznego dnia w boju pod Łomiankami, gdy z niedobitkami żołnierzy armii Poznań próbował wzdłuż Wisły, przedrzeć się do Warszawy. Dojście do wsi Buraków od strony rzeki Niemcy zamknęli ogniem zaporowym artylerii i moździerzy, a przed samą wsią wystawili czołgi. Krwawe natarcie piechurów, kawalerzystów i artylerzystów nie zdołało przełamać ognia oddziałów niemieckiej 24 dywizji piechoty. Ciało majora jak i pozostałych ofiar bitwy pochowano na cmentarzu w Kiełpinie. W marcu 1940 r. zostało ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy na Powązkach.

W poległym pod Łomiankami majorze Polska straciła nie tylko oficera WP ale także wybitnego sportowca- instruktora fechtunku i narciarstwa na polskich uczelniach wojskowych, szablistę, zdobywcę medali na mistrzostwach Polski i Europy oraz brązowego medalu na olimpiadzie w Los Angeles w 1932 r.

O życiu Leszka Lubicz-Nycza i okolicznościach jego śmierci nakręcony został film krótkometrażowy przez mieszkańca Łomianek Bohdana Kezika. W filmie tym udział wzięła wspomniana na wstępie Marianna Romańska, która jeszcze raz wskazuje miejsce śmierci majora.

Stowarzyszenie Nasze Łomianki zaprasza mieszkańców Łomianek na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterskiego artylerzystę i szablistę oraz premierowy pokaz filmu pt. Leszek Lubicz-Nycz żołnierz olimpijczyk.

Uroczystość odsłonięcia tablicy na elewacji budynku ICDS od strony ul. Warszawskiej odbędzie się 28 września (piątek) o godz. 18:30. Następnie w sali widowiskowej pokazany zostanie film.

Uroczystość uświetnią zaproszeni goście ze świata sportu m. in. wielokrotny mistrz świata i olimpijczyk szablista Wojciech Zabłocki.

Tablicę współfinansował Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Łomiankach EPK

Pamięci olimpijczyka Leszka Lubicz-Nycza

Pamięci olimpijczyka Leszka Lubicz-Nycza

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *