www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

„Po co my jesteśmy?” Dyskusja o statutach i granicach osiedli oraz sołectw Gminy Łomianki

Jaką rolę mają dziś pełnić osiedla i sołectwa w Łomiankach? To pytanie zdominowało posiedzenie Komisji Statutowej, podczas którego przedstawiciele mieszkańców mówili o problemach z komunikacją z urzędem, ograniczonych kompetencjach i potrzebie realnego wpływu na sprawy lokalne. W tle pojawiła się także propozycja zmian granic jednostek pomocniczych.

ZOBACZ NAGRANIE VIDEO POD ARTYKUŁEM

Podczas posiedzenia Komisji Statutowej Rady Miejskiej w Łomiankach, które odbyło się 13 maja 2026, radni – członkowie komisji Magdalena Cłapińska, Eliasz Grubiński, Kamil Kaczyński – oraz przedstawiciele osiedli i sołectw oraz urzędnicy wrócili do tematu reformy jednostek pomocniczych.

Dyskusja dotyczyła zarówno projektów nowych statutów (ZOBACZ VIDEO: czas: 00:08:30), jak i propozycji zmian granic osiedli oraz sołectw (ZOBACZ VIDEO: czas: 01:03:30) . Nie zabrakło także krytycznych uwag pod adresem urzędu i pytań o rzeczywistą rolę osiedli w strukturze gminy.

Pytanie fundamentalne – „Po co my jesteśmy?”

Znaczną część dyskusji poświęcono także samej roli osiedli i sołectw. Przewodnicząca osiedla Łomianki Prochownia przekonywała, że statuty powinny być prostsze i bardziej praktyczne. Jej zdaniem najważniejsze jest jasne określenie, po co jednostki pomocnicze w ogóle istnieją i jakie mają realne kompetencje.
– Niech sobie każdy odpowie. A po co my jesteśmy? – mówiła przewodnicząca

Przedstawiciele osiedli Łomianki Trylogia, Łomianki Pawłowo, Łomianki Baczyńskiego i Dąbrowa Leśna zwracali uwagę na problemy z generalną komunikacją pomiędzy Urzędem a zarządami, podkreślając jednak dobrą współpracę z poszczególnymi urzędnikami. Padały przykłady sytuacji, w których informacje o planowanych inwestycjach czy innych sprawach dotyczących bezpośrednio mieszkańców osiedli nie trafiały do przedstawicieli osiedli przez wiele tygodni. W ocenie uczestników spotkania osiedla powinny zostać mocniej umocowane w strukturze gminy i mieć łatwiejszy dostęp do informacji.

ZOBACZ VIDEO POD ARTYKUŁEM: czas: 00:08:30

Problem „sztywności statutów” i centralizacji roli przewodniczącego

Uczestnicy komisji wskazali na poważne ograniczenia w funkcjonowaniu zarządów osiedli, które wynikają z obecnych, mało elastycznych zapisów statutowych. Zwrócono uwagę, że w praktyce „zarząd musi być jednoosobowy”, ponieważ statut koncentruje niemal wszelkie uprawnienia w rękach przewodniczącego, pomijając kompetencje pozostałych członków. Przejawia się to między innymi w braku możliwości zastępstwa przy podpisywaniu oficjalnej korespondencji: „wszystkie pisma… [są] podpisane przez przewodniczącego zarządu. Jeżeli przewodniczący zarządu nie ma na to czasu, nie ma na to ochoty, no to ktoś inny mógłby to zrobić za niego, a nie może. I tu jest problem.” – podkreślali przedstawiciele mieszkańców.

Dodatkowo obowiązujące przepisy uniemożliwiają sprawną zmianę nieaktywnych członków zarządu, co zmusza przewodniczących do skomplikowanych procedur zamiast pozwalać na lokalne porozumienia. W efekcie przewodniczący pozostaje „sztywny” w swojej funkcji, będąc zmuszonym do pracy z raz wybranymi osobami, nawet jeśli te nie uczestniczą w pracach zarządu.

Jakie statuty powinny być podstawą dalszych prac?

Podczas obrad pojawiły się kontrowersje wokół dokumentów przekazanych komisji przez Urząd Miejski w Łomiankach. Była przewodnicząca zarządu osiedla Łomianki Górne zwróciła uwagę, że przedstawiony projekt statutu nie zawiera zmian wypracowanych w poprzedniej kadencji. Jak podkreśliła, nad nowymi zapisami pracowano przez wiele lat wspólnie z kolejnymi komisjami statutowymi.
To jest stary dokument. Przez ponad dziewięć lat pracowaliśmy nad zmianą tych statutów – mówiła podczas posiedzenia.

W trakcie dyskusji – po kontakcie z poprzednim przewodniczącym Komisji Statutowej radnym Grzegorzem Lenardem – okazało się, że dokumenty wypracowane w poprzedniej kadencji przez radnych oraz przedstawicieli osiedli i sołectw zostały przekazane do Urzędu Miejskiego w Łomiankach.

Przewodniczący komisji Eliasz Grubiński przyznał, że jako nowy radny nie miał wiedzy o wcześniejszych wersjach dokumentów. Zapowiedział jednocześnie próbę odnalezienia ostatniej, opiniowanej prawnie wersji projektu.

Propozycja zmiany granic – mniej osiedli

Drugim ważnym tematem była propozycja nowego podziału administracyjnego Łomianek. Eliasz Grubiński argumentował, że obecne granice jednostek pomocniczych nie odpowiadają już rzeczywistości i były tworzone w czasach, gdy gmina wyglądała zupełnie inaczej.

Wśród przedstawionych pomysłów znalazło się przede wszystkim ograniczenie liczby osiedli z obecnych czternastu do sześciu. Według autorów koncepcji nowe granice miałyby lepiej odpowiadać współczesnemu układowi urbanistycznemu i podziałowi miasta.

Padła także propozycja uporządkowania relacji między osiedlami a sołectwami. Granice osiedli miałyby obejmować wyłącznie teren miasta, natomiast jednostki wiejskie funkcjonowałyby poza jego obszarem.

Osobną kwestią była przyszłość części Dąbrowy, która po budowie trasy S7 może zostać oddzielona od pozostałych terenów. W związku z tym zaproponowano utworzenie nowego sołectwa dla liczącej około 200–300 mieszkańców części gminy.

ZOBACZ VIDEO POD ARTYKUŁEM: czas: 01:03:30

Reforma albo likwidacja

Posiedzenie zakończyło się bez ostatecznych rozstrzygnięć, jednak uczestnicy byli zgodni, że dalsze prace są konieczne. Komisja ma wrócić do tematu po analizie archiwalnych dokumentów i wcześniejszych projektów statutów. Wypracowane propozycje mają zostać w przyszłości poddane konsultacjom społecznym.

– Albo likwidujemy te osiedla, albo je reformujemy i traktujemy poważnie jako realnego partnera – podsumował przewodniczący komisji Eliasz Grubiński, zapowiadając kolejne posiedzenia poświęcone również szerzej funkcjonowaniu sołectw w gminie Łomianki.

mm./red,

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

8 komentarzy

  1. Grazyna Bator

    I znów wychodzi bałagan obecnej władzy. Jak mogli nie wiedzieć ze pracują na STARYM DOKUMENCIE. No losie! Przecież to kompromitacja. Może mniej picia kawy a więcej myślenia! To co się teraz dzieje w Łomiankach jest parodią samorządu! Sadzac po ostatnich głośnych skandalach pewnie nikt tam nie pracuje…

    5
    1
    Odpowiedz
    • Paprocki

      Kolejny raz widzimy, że Pan Tomasz Dąbrowski nie radzi sobie z pełnieniem funkcji Burmistrza Łomianek. Wielka szkoda, bo w czasie kampani i na debacie mówił, że działanie to jego mocna strona.

      4
      1
  2. Krzysztof

    Połączenie np. czterech obecnych osiedli w jedno przyniesie jedynie korzyści administracyjne na papierze. Kto obsłuży tak duży teren? Będą problemy z dotarciem do mieszkańców.
    Na każdym z nich są inne problemy, stworzą się niepotrzebne tarcia.
    Ulica Warszawska powinna być linią rozgraniczającą granice osiedli. Po każdej z jej strony tak, łączenie mogłoby dać pozytywny rezultat.

    11
    1
    Odpowiedz
    • Sylwia

      Takie zmiany granic powinny być poprzedzone bardzo konsultacjami z mieszkańcami.

      Argumenty Pana Przewodniczcego są zasadne, ale tylko częściowo, Mniejsze osiedla to większa indentyfikcja mieszkańców. Większe to brak identyfikacji z sąsiadami i brak zaangażowania bo z tego co słychać jest dużym problemem.

      4
      0
  3. Sylwia

    Osiedla sołectwa i zarządy to sztuczny nic mogący twór. Jak nie zwiększą się kompetencje to dyskusja jest jałowa. Szkoda czasu tych ludzi.
    Teraz to chyba tylko do organizacji kiełbasy na grilu na których burmistrz się promuje są potrzebni. Integracja też jest ważna, ale nic poza tym nie mogą.

    9
    1
    Odpowiedz
  4. Grad

    Radni i sołtysi opracowali statuty. Po co robić to znowu jak już jest zrobione?
    Zmuście Dąbrowskiego żeby wam dał tamte projekty. Może to nie być łatwe bo pewnie nie wie o co chodzi , ale pewnie pracownicy , jeżeli ktoś tam jeszcze został , pomogą bo to porządni ludzie.

    4
    0
    Odpowiedz
  5. lewactwo

    Jak wielkie jest miłosierdzie Wszechmogącego, że trzaskowski nie zostal prezydentem Polski bo wszyscy w całej Najaśnieszej Rzeczpospolitej chcieli tak jak ci tutaj się wtrącać . Nie znają swojego miejsca
    Ttrzeba trzymać krótko jak pracowników bo jak nie to się to wszystko rozlezie

    1
    6
    Odpowiedz
  6. Łomianki Dąbrowa

    Nie do przyjęcia jest tworzenie nowego Sołectwa – Dąbrowa.. i przyłączenia do terenów wiejskich . Sołectwo musi spełniać określone warunki – 50% terenów to teren wiejski a tu ..nie ma nawet 1%.. Mieszkańcy protestują nie ma zgody na tworzenie Sołectwa – jesteśmy i pozostaniemy Osiedlem Dąbrowa częścią miasta Łomianki z własną Radą Osiedla. Po konsultacji społecznej rozważymy ewentualny inny wariant połączenia z sąsiednim Osiedlem .. NIC O NAS BEZ NAS…

    0
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *