www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Problemy z Kartą Rodziny 3+, 4+

Jak informuje Rzeczpospolita… Z najnowszej interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie wynika, że rodziny wielodzietne korzystające z gminnych kart uprawniających do zniżek będą musiały zapłacić podatek.

Jak wynika z artykułu w Rzeczpospolitej to Łomianki wywołały temat prosząc o wyjaśnienie spraw podatkowych – „”O wyjaśnienie wątpliwości podatkowych wystąpił Ośrodek Pomocy Społecznej w podwarszawskich Łomiankach.”” – można przeczytać w Rzeczpospolitej.

Kartę Rodziny 3+ 4+ w Łomiankach wprowadziła z własnej inicjatywy Rada Miejska 22 grudnia 2011 roku. Według danych z września 2012 roku w Łomiankach karty wydano łącznie 706 osobom z 117 rodzin (Karta Rodziny 3+: 425 kart, Karta Rodziny 4+: 281 kart).
Uczestnicy programu mogą korzystać m.in. ze zniżek na zajęcia w Domu Kultury czy na basenie w ICDSie, zniżek na opłaty w przedszkolach publicznych, czy zniżek w Komunikacji Miejskiej w Łomiankach.

Urząd Skarbowy stwierdził, że zniżki uzyskane od gminy to dodatkowy przychód dodatkowy przychód który musi zostać opodatkowany.

Czy osoby korzystające z Karty 3+, 4+ będą musiały zapłacić podatek od „”korzyści”” wynikających z jej posiadania?
Jak podaje Rzeczpospolita „”Przyjrzenie się sprawie zapowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Jeśli rzeczywiście rodzinom wielodzietnym grozi podatek za korzystanie z Karty dużej rodziny, będę rozmawiał z Ministerstwem Finansów o zmianie przepisów – zapewnia.
Stanisław Kluza, demograf z SGH, były minister finansów, zachęca rząd do zdecydowanych działań. Uważa, że ta interpretacja powinna się spotkać z szybką reakcją ministra finansów Jacka Rostowskiego, a nawet premiera Donalda Tuska. Podkreśla, że stanowisko fiskusa jest niezrozumiałe, bo na podobnych zasadach można by wystawiać PIT przy promocjach w supermarketach. „”

Urząd Miejski informuje, że Burmistrz Tomasz Dąbrowski ma się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego: „”Jako burmistrz ponad 20 tysięcznej gminy nie mogę zgodzić się na takie traktowanie naszych mieszkańców. Ten system – wprowadzony w ponad 50 gminach w całym kraju – miał na celu niwelowanie skutków ograniczeń finansowych, jakie w tych rodzinach często występują. Od interpretacji Izby Skarbowej dotyczącej naszych kart 3+ i 4+ odwołujemy się natychmiast do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Myśleliśmy o rozszerzeniu Karty Dużej Rodziny o kolejne ulgi, aby ułatwić życie rodzinom wielodzietnym w Łomiankach, ale w tej sytuacji będziemy musieli dochodzić swoich praw w sądach. Na pewno będę rozmawiał z posłami w tej sprawie i apelował o zmiany prawa, które zmienią absurdalne przepisy. W obecnej sytuacji demograficznej nie ma innej alternatywy niż promowanie wielodzietności, a Państwo powinno w tym pomagać tak, jak jest w Europie Zachodniej.””

Jeden z inicjatorów wprowadzenia Karty Rodziny w Łomiankach – przewodniczący Rady Miejskiej w Łomiankach Jan Grądzki komentuje… „”Jest to skandal, że to właśnie Urząd w Łomiankach za pomocą Ośrodka Pomocy Społecznej występuje z tego typu zapytaniami do Urzędu Skarbowego, Jest to przykład tego jak nasz Urząd i zastępca burmistrza do spraw społecznych utrudniają działanie Karty Rodziny w Łomiankach. Urząd w Łomiankach stwarzał problemy z wprowadzeniem Karty Rodziny, a teraz stwarza problemy z jej funkcjonowaniem.””


Dodano: 13.02.2013, g. 19:45

Ministerstwo Finansów wyjaśnia i uspokaja…

W związku z artykułem opublikowanym w dzienniku „Rzeczpospolita”” 13 lutego 2013 r. pt. „Podatkowy cios w rodziny””, dotyczącym opodatkowania rodzin wielodzietnych, które korzystają z gminnych kart uprawniających do zniżek, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nieprawdą jest, jakoby taka sytuacja powodowała obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Z wymienionego artykułu wynika, że zgodnie z interpretacją indywidualną wydaną przez Izbę Skarbową w Warszawie, opodatkowaniu miałyby podlegać ulgi i zniżki dla wielodzietnych i ubogich rodzin, np. na pływalnię czy w przedszkolach, jakie w ramach wsparcia są udzielane przez gminy. Ministerstwo Finansów zwróciło się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie – Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, o przesłanie akt przytoczonej w artykule sprawy w celu ich weryfikacji, aby w przypadku stwierdzenia błędu niezwłocznie uchylić tę interpretację.

Zgodnie bowiem z art. 87 ust. 2 Konstytucji RP źródłami powszechnie obowiązującego prawa w RP są, na obszarze działania organów, które je ustanowiły, akty prawa miejscowego. Takimi powszechnie obowiązującymi aktami prawa miejscowego są zatem np. uchwały rad miejskich, w których ustalane są np. opłaty w żłobkach prowadzonych przez gminy oraz warunki zwolnienia od ponoszenia tych opłat.

Tym samym wszystkie osoby, które spełniają określone w uchwale warunki, mogą korzystać ze zwolnienia przy ustalaniu np. opłaty za żłobek. Jeżeli zatem urząd gminy podejmie uchwałę o pomocy polegającej na przyznaniu pomocy w postaci ulg i zniżek, kierowanej do grupy społeczeństwa spełniającej określone kryteria, czyli np. rodzin wielodzietnych, to taka sytuacja nie powoduje powstania przychodu po stronie osób z niej korzystających – czyli nie występuje konieczność opodatkowania.

źródło: mf.gov.pl


redakcja@lomianki.info

Problemy z Kartą Rodziny 3+, 4+

Problemy z Kartą Rodziny 3+, 4+

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

12 komentarzy

 1. dodo

  samo to że mam taką kartę nie dowodzi, że jej użyłem, a jeśli nawet użyłem to czy ktoś gdzieś zapisuje gdzie, ile razy i za jaką sumę (jakie korzyści odniosłem)?

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Kusak

  Ja pierd… czyli co? najpierw wywołują problem aby teraz się odwoływać? O co tu chodzi? Kolejna sztuczka pijarowska?
  Weźcie się do roboty albo chociaż nie przeszkadzajcie.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Dorota

  Dobrze, że Urząd i Pan Dąbrowski są na tyle czujni, że się już teraz dopytują o sprawy podatkowe.
  Wyobraźcie sobie co by było gdyby każdej z tych rodzin za rok dowalili karę za urywanie dochodu!

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Komentator subiektywny

  Zabawna ta nasza lomiankowska polityka. Sami sobie dołki kopią 🙂

  Najbardziej podoba mi się fragment wypowiedzi burmistrza Dąbrowskiego „Na pewno będę rozmawiał z posłami w tej sprawie i apelował o zmiany prawa”

  0
  0
  Odpowiedz
 5. PiotrRusiecki

  Sprostowanie do wypowiedzi pana Przewodniczącego Jana Grądzkiego.

  Nieprawdą jest, że Urząd Miejski W Łomiankach stwarzał problemy z wprowadzeniem Karty Rodziny. Prace nad wprowadzeniem karty zostały rozpoczęte na długo przed propozycjami radnych. W tym celu spotykaliśmy się i korzystaliśmy z doświadczeń między innymi burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

  Urząd Miejski w Łomiankach planował i planuje rozszerzenie zniżek dla posiadaczy Karty Wielkiej Rodziny 3+ i 4+. Na przełomie 2012/2013 roku dwukrotnie proponowaliśmy Radzie Miejskiej zmiany uchwał, które były korzystne dla mieszkańców a jednocześnie zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Jedną z proponowanych przez Urząd zmian było rozszerzenie korzystania z karty 4+ w autobusach KMŁ. Obecnie obowiązujący zapis (patrz: załącznik nr. 2 do uchwały RM nr. XIX/100/2011) przygotowany przez radnych ogranicza funkcjonowanie karty 4+ tylko do terenu naszej gminy a chcieliśmy rozszerzyć dodatkowo jego obowiązywanie na miasto Stołeczne Warszawa i gminę Czosnów, czyli na cały obszar funkcjonowania KMŁ. Niestety zaproponowane zmiany spotkały się między innymi ze sprzeciwem pana Przewodniczącego Rady Miejskiej i nie zostały uchwalone.

  W tej chwili czekamy także na wejście w życie zmian do ustawy tzw. „śmieciowej”, która pozwoli zróżnicować opłaty dla rodzin wielodzietnych, chcielibyśmy aby posiadacze Karty Wielkiej Rodziny płacili mniej za odbiór śmieci. Mamy nadzieję, że po wejściu ustawy w życie będzie to możliwe. Burmistrz Łomianek przedstawi takie propozycje radnym zaraz po wejściu w życie ustawy.

  Piotr Rusiecki
  Zastępca Burmistrza Łomianek ds. Społecznych

  0
  0
  Odpowiedz
 6. 4plus

  Panie Piotrze.
  Czy może Pan wyjaśnić jak będzie z rozliczeniami PIT, oraz czy problem dotyczy tylko Łomiankowskich rodzin?
  A na marginesie może należało wogóle nie poruszać tego problemu? W przepisach podatkowych jest wiele nieścisłać np. takich o których mów Pan Kluza w powyższej informacji.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. Kot_w_worku

  Mnie też wydaje się, że lepiej by było, gdyby nie prosili o taką interpretację. Z tego co wiem, to w innych miastach od kilku lat działał ten system kart i chyba nikt nie pytał o zasady rozliczeń.

  0
  0
  Odpowiedz
 8. Jan Gradzki

  Szanowny Panie Rusiecki, po pierwsze Pan nie wie o czym Pan pisze: w Łomiankach nie ma „Karty Wielkiej Rodziny 3+ i 4+”, tylko jest „Karta Rodziny 3+ i 4+”. Jestem jednym z inicjatorów wprowadzenia Karty Rodziny i z pełną świadomością nie używam słowa „Wielka” w Uchwale Rady Miejskiej, bo uważam, że 3+ czy 4+ to normalna Rodzina.

  Pisze Pan, że „prace nad Kartą zostały rozpoczęte długo przed propozycjami radnych” – jak zwykle Pan dużo mówi, nie zawsze prawdę, a efektów nie widać. Potwierdzam, że Urząd utrudniał wprowadzenie Karty Rodziny w Łomiankach. Od momentu zgłoszenia propozycji Uchwały do Pana Burmistrza (gotowa Uchwała wzorowana na uchwale z Grodziska) minęło około pół roku zanim zaczęła obowiązywać. Chętnie udostępnię korespondencję z Urzędem w tej sprawie.

  Pisze Pan: „W tej chwili czekamy także na wejście w życie zmian do ustawy tzw. „śmieciowej”, która pozwoli zróżnicować opłaty dla rodzin wielodzietnych, chcielibyśmy, aby posiadacze Karty Wielkiej Rodziny płacili mniej za odbiór śmieci.”
  Informuję Pana że z chwilą przedstawienia propozycji opłat za wywóz śmieci w kwocie 30 złotych od śmieci niesegregowanych przez Pana Burmistrza natychmiast (tzw. Radni opozycyjni) złożyliśmy wniosek do Burmistrza o wprowadzenie zniżek dla rodzin posiadających Kartę Rodziny – otrzymaliśmy odpowiedź na piśmie od Pana Burmistrza że niema możliwości prawnych wprowadzenia zniżek z tego tytułu.
  Oświadczam Panu, że dokładnie przeanalizowaliśmy sprawę, wiemy, że są takie możliwości i wniosek złożymy powtórnie. Przykro mi, że nie zna Pan tych spraw, chociaż leżą one w Pańskich kompetencjach, jako że jest Pan zastępcą burmistrza od spraw społecznych, ten fakt wskazuje na poziom Pańskiego zainteresowania tymi sprawami.

  Szanowny Panie wysłanie zapytania w sprawie opodatkowania w sprawie Karty Rodziny do Urzędu Skarbowego przez podległy burmistrzowi OPS, bez konsultacji tego z innymi gminami, w których funkcjonują „Karty” jest przejawem bezmyślności i arogancji. Uważam, że jest działaniem szkodliwym przede wszystkim dla Rodziny.
  Powinien Pan przeprosić wszystkie Rodziny nie tylko w Łomiankach, ale w całej Polsce które przez Pana butę i niekompetencję mogą mieć dodatkowe problemy.

  Ja mogę powiedzieć jedno: przepraszam wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób zostali dotknięci tą sprawą. Jest mi po prostu wstyd za Burmistrza, który nadzoruje sprawy społeczne w Łomiankach. Jeszcze raz wszystkich bardzo przepraszam, mam nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona pozytywnie dla dobra rodzin. Ze swojej strony obiecuję że uczynię wszystko by tak się stało.

  Jan Grądzki Radny Rady Miejskiej

  0
  0
  Odpowiedz
 9. HipHop

  Czyli co? Burmistrz zrobił niepotrzebną aferę a teraz na czworakach się z niej wycofuje? Kto wpadł na ten głupi pomysł?
  Dlaczego takie atrakcje muszą spotykać akurat Łomianki 🙁

  0
  0
  Odpowiedz
 10. mieszkaniec

  Dlatego że Łomianki mają wyjątkową władzę : Burmisztrz nie wie że jest Burmistrzem a vice społeczny no cóż poziom który nawet trudno określić.

  0
  0
  Odpowiedz
 11. Waldek

  Dajcie spokój. Lepiej, że teraz ta sprawa wyszła niż by to miało nastąpić np. za 3 lata.
  Akurat w tym przypadku (co jest niestety moim zdaniem wyjątkiem) Rusiecki się sprawdził.

  0
  0
  Odpowiedz
 12. Waldek

  BTW. Czy ktoś wie czemu Rusiecki nie jest burmistrzem tylko Dąbrowski. Mam wrażenie i też tak się mówi na ulicy, że władżę w Łomiankach to właśnie Rusiecki a nie Dąbrowski sprawuje. 🙂

  Oczywiście poważnie odpowiedź jest prosta. Bo wygrał Dąbrowski, nie mniej jednak…

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *