www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Profesor…

20 maja zmarł profesor Tadeusz Dominik, jeden z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich. Przez kilkadziesiąt lat związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, w której przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. Profesor od wielu lat mieszkał i tworzył w Łomiankach.

Jest zadaniem niezwykle trudnymnapisać tekst o wybitnym, wystawianymna całym świecie artyście, któregoobrazy wiszą w największychmuzeach, jeśli się znawcą malarstwanie jest.

Mogę jedynie napisać, że Jego obrazybardzo mi się podobają i zawszez radością korzystałem z możliwościobejrzenia nowych. Taka okazja zazwyczajtrafiała się w czerwcu, bowiemtradycyjnie od lat Cynthia, żona profesorai Tadeusz zapraszali do siebie całąnaszą łomiankowską paczkę. Zawszebędę miał przed oczami Profesora siedzącegow fotelu, otoczonego licznymgronem słuchaczy, opowiadającegowspaniałe anegdoty o warszawskiejbohemie lub robiącego mały wykładna temat malarstwa. Z obowiązkowymcygarem w jednym a kieliszkiem winaw drugim ręku. Wino lubił do tegostopnia, że dał się nawet namówić nazaprojektowanie specjalnej etykietydo włoskiego wina nazwanego jegonazwiskiem.

Póki starczało sił, Profesor wraz z żonąbywali na wielu organizowanychprzez nasze stowarzyszenie imprezach.Obowiązkowo zawsze bywali na balachcharytatywnych. Na dwóch z nich Profesornamalował obrazy, które następniebyły licytowane na cel charytatywny.Teraz pozostały nam tylko wspomnieniachwil, które mieliśmy zaszczyt spędzićw Jego towarzystwie. Jest co prawdafilm dokumentalny nakręcony przezBohdana Kezika, ale to tylko, niestety,namiastka, nic bowiem nie może oddaćJego przyjacielskiego stosunku do ludzi,Jego ciepła i serdeczności. Takim Go zapamiętamy.

Andrzej Kaliński
Stowarzyszenie Nasze ŁomiankiTadeusz Dominik (1928–2014)
Urodził się 14 stycznia w Szymanowie koło Góry Kalwarii w ubogiej rodzinie rolniczej. W latach 1946–1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Jana Cybisa uzyskał w roku 1953. W Akademii przeszedł wszystkie stopnie kariery akademickiej od studenta do profesora. Dwukrotnie, w latach 1971–1974 oraz 1987–1989 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa. Debiutował na VII Wystawie Plastyki w Radomiu w 1951 roku. Pierwszą wystawę indywidualną miał w roku 1957 w Zachęcie. Debiut zagraniczny to udział w XXVIII Biennale w Wenecji w 1956 roku. Prace Profesora Tadeusza Dominika znajdują się w zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Galerii Albertina w Wiedniu, Museo de Bellas Artes w Caracas i Stedelijk Museum w Amsterdamie. W Polsce jego prace są w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Szczecinie. Prezentował swoje obrazy na przeszło 90 wystawach indywidualnych i bardzo wielu zbiorowych na całym świecie. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie plastyki Profesor Tadeusz Dominik w 2008 roku otrzymał „Doroczną Nagrodę” przyznaną przez Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego.


Informacja o pogrzebie Tadeusza Dominika: Msza Św w kościele Karola Boromeusza na Starych Powązkach o godz. 13.00 w środę 4 czerwca, a po niej pogrzeb na Powązkach Wojskowych.

Zgodnie z prośbą Rodziny Profesora prosimy, aby zamiast przynoszenia kwiatów, zechcieli Państwo zasilić konto nr 42 1090 1030 0000 0001 1546 1359 dla Stowarzyszenia Apostolstwa Miłosierdzia pw. św. Alojzego Orione- Hospicjum Domowe, ul. Szajnochy 11, 01-637 Warszawa


Profesor...

Profesor...

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *