www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

„Prosimy o wsparcie”. Pracownicy Urzędu w Łomiankach apelują do radnych i mówią o stresie i zastraszaniu

Atmosfera strachu, zarzuty o dyskryminację płacową i pracownicy korzystający ze zwolnień psychiatrycznych – tak sytuację w Urzędzie Miejskim w Łomiankach opisywali podczas Sesji Rady Miejskiej przedstawiciele związków zawodowych. Strona społeczna mówi o narastającym kryzysie kadrowym i braku dialogu z władzami miasta. Burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski odpiera zarzuty i przekonuje, że działania urzędu były zgodne z obowiązującymi procedurami.

ZOBACZ NAGRANIE VIDEO POD ARTYKUŁEM

Podczas XXVII Sesji Rady Miejskiej w Łomiankach przedstawiciele związków zawodowych przedstawili sytuację panującą w Urzędzie Miejskim. Tematem obrad był trwający spór zbiorowy, który – zdaniem strony społecznej – wynika z braku dialogu, nierówności płacowych oraz pogarszającej się atmosfery pracy.

Pracownicy mówią o stresie i obawie przed konsekwencjami

Przewodnicząca związku zawodowych działających w Urzędzie Miejskim w Łomiankach, kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego Beata Woźniak mówiła o sytuacji pracowników i narastającym poczuciu niepewności.
– Mówię przede wszystkim w imieniu ludzi, którzy codziennie przychodzą do pracy i są w atmosferze stresu, niepewności i strachu o swoją przyszłość. W imieniu osób, które boją się mówić głośno o tym, co dzieje się w urzędzie, bo obawiają się konsekwencji, pogorszenia warunków pracy czy utraty zajęcia – powiedziała Beata Woźniak.

Jak dodała, coraz więcej osób decyduje się odejść z pracy. – Atmosfera jest bardzo trudna i napięta. Coraz więcej osób odchodzi, bo zwyczajnie nie wytrzymuje psychicznie w tej sytuacji. To nie są tylko ludzkie statystyki, za każdą z tych osób stoi zdrowie, rodzina i poczucie godności – podkreśliła.

Henryk Kostrzewski, członek zarządu związku zawodowego, stwierdził podczas sesji, że – według strony społecznej – około 80 proc. pracowników obawia się otwartego zabierania głosu. Mówił również o długotrwałych zwolnieniach lekarskich, w tym psychiatrycznych. Przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Agnieszka Chmielewska wskazywała natomiast, że część pracowników odczuwa silny stres związany z przychodzeniem do pracy.

Spór o podwyżki i regulamin wynagradzania

Przedstawiciele związków zawodowych zarzucili władzom miasta naruszanie przepisów Kodeksu Pracy poprzez jednostronne zmiany w regulaminie wynagradzania. Jednym z powodów zaostrzenia konfliktu było przyznanie podwyżek w wysokości od 1000 do 1500 zł strażnikom Straży Miejskiej w Łomiankach, bez objęcia nimi pozostałych pracowników urzędu. Według strony społecznej decyzja ta doprowadziła do podziałów między pracownikami i poczucia nierównego traktowania.

Związkowcy podkreślali, że podwyżki objęły jedną grupę zawodową, podczas gdy około 120 urzędników nie otrzymało analogicznego wsparcia finansowego.

Burmistrz Dąbrowski: sesja nie jest miejscem do rozstrzygania sporów pracowniczych

Burmistrz Tomasz Dąbrowski, odniósł się do wystąpień przedstawicieli pracowników – Chciałem państwu związkowcom bardzo podziękować, żeście przyszli i przedstawili swoje stanowisko, bo to jest wasze stanowisko, macie do tego prawo – zaznaczając następnie, że sesja rady miejskiej nie jest miejscem przeznaczonym do rozstrzygania sporów pracowniczych.

Władze miasta tłumaczyły, że podwyżki dla Straży Miejskiej były związane z wdrażaniem systemu 24-godzinnego oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

Przedstawiciele urzędu wskazywali również, że odejście 48 pracowników w ciągu dwóch lat nie odbiega od poziomu rotacji obserwowanego w innych samorządach, a większość zakończeń zatrudnienia nastąpiła z inicjatywy samych pracowników.

Burmistrz Tomasz Dąbrowski zwrócił się również do radnych, którzy wcześniej zostali poproszeni o wsparcie przez przedstawicieli pracowników urzędu, przypominając o 20-procentowej podwyżce dla wszystkich pracowników, przyznanej w ubiegłym roku.

W dyskusji dotyczącej problemów zgłaszanych przez pracowników Urzędu Miejskiego w Łomiankach głos zabrali również radni Elżbieta Kapuściarek, Joanna Zabłocka-Łudzeń, Jarosław Białobrzeski oraz Piotr Rusiecki.

mm./red.

 


XXVII Sesja Rady Miejskiej w Łomiankach – 31 maja 2026

 

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

7 komentarzy

  1. REFERENDUM?

    Po bur. Dąbrowskim nie widać ani chęci i umiejętności zarządzania miastem, ani empatii w stosunku pracowników i mieszkańców.
    Może już nadszedł czas żeby pokazać Dąbrowskiemu czerwoną kartkę 🛑 tak jak to zrobili mieszkańcy Krakowa Misztalskiemu.

    35
    3
    Odpowiedz
    • Głosowałem na Dąbrowskiego. Przepraszam

      Dąbrowski reklamował się jako mendażer i mu uwierzyłem , ale w porównaniu do Pani Magdaleny Żebrowskiej o której tak niepochlebnie sie wypowiadali to jakaś wielka pomyłka.

      Ale dopiero teraz po zapoznaniu się z jego dokonaniami jak był radnym, a raczej brakiem dokonań bo chyba nic nie zrobił przez całą kadencję wiem że sie dałem nabrać na wizerunkowe i marketingowe sztuczki

      Teraz zresztą jest to samo,Nic się nie dzieje a jedyne co robi to nagrywa reklamowe rolki na instagram

      mówią że ta sama osoba teraz mu robi te rolki która robiła w kampanii wyborczej. To chyba ta rzeczniczka o której pisali w oko press https://oko.press/dobra-zmiana-pod-warszawa-lomianki

      6
      1
  2. Pawel

    Kazali w urzędzie pracować i się zaczęły problemy, tabletki i L4 od psychologa na pół roku… echhh budżetówka i jej problemy

    0
    3
    Odpowiedz
  3. Beata

    Obejrzałam i widzę że Pan Burmistrz to sprawny zawodnik. Udało mu się skłócić ludzi a skonfliktowanymi personelem łatwiej zarządzać.

    Zasada „dziel i rządź” to makiaweliczna metoda polegająca na celowym podsycaniu lub kreowaniu konfliktów wewnętrznych między podwładnymi. Skłócone frakcje skupiają się na walce ze sobą, zamiast zjednoczyć siły w interesie społecznym, co jest destrukcyjne.

    Destrukcyjne przywództwo to takie gdzie lider, szef, pracodawca wykorzystuje mechanizmy psychologiczne np. skłócanie ludzi dla własnych korzyści, niszcząc przy tym kapitał społeczny i dobrostan zespołu.

    Pan komendant Straży Miejskiej taki twardziel a też dał się wciągnąć w tę grę?

    18
    3
    Odpowiedz
  4. RESPECT

    Nasz Pan Burmistrz Tomasz Dąbrowski ✊ to silny 💪 człowiek z silnym 💪 chrakterem bo był kiedyś komandosem i wymaga tego samego od swojej siły roboczej. Cały czas rozwija swoją siłę 💪 ze sztangami by być jeszcze coraz silniejszym. Każdy powinien brać przykład z takich ludzi jak Burmistrz Tomasz Dąbrowski 💪 Prezydent Doktor Karol Nawrocki 💪 Premier Profesor Przemysłąw Czarnek 💪 Prezydent Donald Trump 💪

    1
    7
    Odpowiedz
    • matylda

      weź koło i j****j sie w czoło

      17
      0
  5. Czech

    Kapuściarek się wyrwała z tymi rolkami co mieli je robić ,,ku chwale Tomasza Wspaniałego Pierwszego,, i teraz ich nie będzie. Odwołali całą akcję.
    A taki super pomysł miała rzeczniczka Jakobsze żeby wciskać ludziom kolejny kit.
    I po co to było mówić o tym głośno. Mogło być znowu wesoło jak z rycerzami okrągłego stołu i psem co się zesrał

    7
    1
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *