www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Radni udzielili absolutorium za 2023 rok oraz zagłosowali za zaciągnięciem obligacji

27 czerwca odbyła się III Sesja Rady Miejskiej w Łomiankach. Porządek obrad przewidywał udzielenie Burmistrzowi Łomianek wotum zaufania oraz absolutorium za rok 2023. Radni mieli też podjąć decyzję o zaciągnięciu obligacji na na kwotę 13 700 000 pln.

Udzielenie wotum zaufania oraz absolutorium za 2023 rok formalnie dotyczy funkcji burmistrza jako organu. W tym roku – w roku wyborczym – Rada Miejska w Łomiankach podejmowała w oparciu o efekty prac byłej burmistrz Małgorzaty Żebrowskiej-Piotrak.

Po zapoznaniu się z prezentacją „Raportu o stanie Gminy Łomianki 2023” (nagranie video poniżej, czas 8:25) oraz uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej radni jednogłośnie (21 głosów ZA) udzieli wotum zaufania oraz absolutorium Burmistrzowi Łomianek za rok 2023 oraz zatwierdzili sprawozdania finansowego Gminy Łomianki za 2023 rok wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy Łomianki za 2023 rok.

– Chciałem wyraźnie podkreślić, że te trzy uchwały dotyczą pani burmistrz Małgorzaty Żebrowskiej-Piotrak. Myślę, że 21 głosów pokazuje, że jest to ocena generalnie pozytywna, choć zawsze się można do czegoś doczepić, jakby ktoś chciał być złośliwy – mówił radny Piotr Rusiecki. – Ja tylko myślę… Módlmy się, żeby gorszych lat w najbliższej przyszłości nie było – dodał.
– Dziękuję za udzielenie absolutorium. A jak Pan radny ma taką świetną myśl, by się zacząć modlić, to może by wyszedł do mikrofonu i zaczął wspólną modlitwą dalszą część obrad – odpowiedział burmistrz Tomasz Dąbrowski.

Kolejnym, jednym z ważniejszych punktów, porządku obrad było procedowanie uchwały dotyczącej emisji obligacji komunalnych Gminy Łomianki.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Gmina Łomianki zamierza wyemitować obligacje, które zostaną przeznaczone na pokrycie planowanego deficytu w 2024 r., w związku z koniecznością sfinansowania przez Gminę Łomianki realizowanych wydatków inwestycyjnych. […] Emisja obligacji nastąpi w całości do 31 grudnia 2024 r. Wysokość zapotrzebowania na środki finansowe określono na poziomie 13.700.000,00 zł (słownie trzynaście milionów siedemset tysięcy złotych), co stanowi równowartość planowanej emisji. Wykup obligacji planuje się w latach 2031 – 2034.”

Radni Rady Miejskiej, po dość burzliwej dyskusji (nagranie video poniżej, czas 1:23:50) zagłosowali za zaciągnięciem obligacji (14 – ZA; 6 – PRZECIW, 1 –  WSTRZYMUJĄCY SIĘ).

 

Podczas III Sesji Rady Miejskiej IX kadencji radni procedowali też m.in.: uchwałę w sprawie zarządzenia przeprowadzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich w sołectwach oraz zarządów osiedli na terenie Gminy Łomianki; uchwałę w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Łomianki na 2024 rok.


Zapraszamy do obejrzenia nagrania III Sesji Rady Miejskiej w Łomiankach

mm./red.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

17 komentarzy

 1. AS.

  Dąbowski jak był radnym głosował przeciw obligacjom, a teraz jak jest burmistrzem jedną z pierwszych decyzji zadłuża Łomianki.
  Cłapińska powiedziała, że to hipokryzja. Inaczej tego nie da się nazwać.

  19
  7
  Odpowiedz
  • Płatek

   Przed zadłużeniem gminy obligacjami wcześniej było „szkolenie” wyjazdowe w hotelu Pan Tadeusz w Serocku za 41 475,60 zł dla 93 osób. Podobno trwało 4 godziny.
   40 000 zł za 4 godziny to jakieś 10 000 za godzinę. Tak się rządzi nowa władza.

   5
   2
 2. AS.

  Radny Eliasz Grupiński z Pis pokazał swoje oblicze. Zachowuje sę jak jego starsi koledzy w sejmie. Człowiek który dopiero co się wprowadził do Łomianek, nie zna miasta, dostał się do Rady z klucza partyjnego ma czelnosć pouczać w chamski sposób doświadczonego Burmistrza Piotra Rusieckiego i Radną Magdaleną Cłapińską. iNe podoba mi się ten radny.

  10
  3
  Odpowiedz
 3. obigacje

  Obligacje z wielu gminach służą finansowaniu inwestycji. Bez tego się nie ruszy.

  Ale dziwi mnie tak zamiana frontu u burmistrza Dąbrowskiego. Był na nie , a teraz już chce je brać. Tak samo jak dziwi mnie zmiana frontu radnej Cłapińskiej, była na tak , a teraz przeciw.

  4
  2
  Odpowiedz
  • Renata

   Radna Clapinska zawsze przycupnie tam gdzie jej wygodnie. Jest cyniczna. Niech przypomni sobie, że była za obligacjami i to wyższymi, a teraz za niższymi już nek głosuje. Ona z reszta cały czas jest przeciwna wszystkim uchwałom. Albo wstrzymuje się od głosu.

   0
   1
 4. obserwator

  Pan Dąbrowski nie załapał aluzji Pana Rusieckiego o modlitwie?
  Ciekawe jak bedzie za rok. Tu trzeba do roboty sie zabierać. Bierzcie przykład z Pani Żebrowskiej-Piotrak.
  Z zaprezentowanego raportu wynika, że nie będzie łatwo Panu Dąbrowskiemu tak dobrze zarządzać gminą jak to robiła Pani Żebrowska.
  Dobrze że została Pani Wiceburmistrz zatrudnioną przez Panią Żebrowską-Piotrak i może ona uratuje to towarzystwo od zupełnej kompromitacji.

  2
  0
  Odpowiedz
 5. do p. Rusieckiego

  Panie Rusiecki. Weź się Pan za robotę dla dobra mieszkańców, a nie awantury w swoim stylu robisz. Nie za to płacimy 3000 misiećznie

  2
  1
  Odpowiedz
 6. Jozek

  Jakie to szczęście, że do samorządu wrócił Rusiecki. Przypilnuje to towarzystwo, akurat on zawsze był pyskaty, czasem niegrzeczny ale przynajmniej uczciwy.

  2
  3
  Odpowiedz
  • Renata

   Chyba bezczelny, męczył ludzi, teraz udaje spokojnego i grzecznego. Jest rządny władzy, arogancki i nieustępliwy. Zaraz wróci dawny „Rusiecki”. Dajcie mu chwile, tacy ludzie się nie zmieniają.

   0
   1
 7. NIKT

  MOŻE NIECH SAM SIEBIE PRZYPILNUJE. BEDZIE LEPIEJ DLA WSZYSTKICH

  1
  0
  Odpowiedz
 8. Gra zyna D

  Ależ ten nasz Burmistrz Tomasz Dąbrowski to s e x y ciacho jak tak ostro odpowiada. Im starszy tym lepszy.
  Szkoda, że nie jest mój. Ehh, marzenia.

  1
  2
  Odpowiedz
 9. Gabi

  O co tu chodzi? Znowu zadłużanie? Może burmistrz Dąbrowski wytłumaczy dlaczego zmienił zdanie na temat obligacji i chętnie też zapoznam się ze zdaniem odmiennym od urzędowego np. w gazecie Info Łomianki chętnie przeczytam, bo tu są obiektywne informacje.

  Na nagraniu sesji widać, że coś próbuje wytłumaczyć, ale jedyne co mu wyszło to obrażanie ludzi z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Bardzo nie ładnie. Przydałyby się przeprosiny. Niewiedza nie usprawiedliwia takich słow.

  5
  0
  Odpowiedz
 10. Anka

  Panie Burmistrzu Dąbrowski co się takiego wydarzył przez 2 miesiące, że zniemił Pan zdanie.
  Wcześnij głosował Pan przeciw obligacjom, a teraz chce Pan zadłuży Łomianki?
  Czekam na odpowiedź.

  1
  0
  Odpowiedz
 11. Piotr

  Napisane jest „Wykup obligacji planuje się w latach 2031 – 2034” czyli prawie 14 milionów złotych wydane dziś przez Dąbrowskiego będzie spłacał ktoś inny za kilka lat? Jak tak można.

  1
  0
  Odpowiedz
  • KK.

   Było wiadomo że tak bedzie. Nie wiem dlaczego ludzie go wybrali.

   1
   0
  • KK.

   Żebrowska dawał konkretne informacje na co są obligacje a teraz nie ma żadnych informacji. Ogólniki i mydlenie oczu.

   1
   0

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *