www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Rekordowy Finał WOŚP w Łomiankach

24 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za nami. Czas na podsumowanie działań sztabu 2577 w Łomiankach działającego w tym roku przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach. Jeśli chodzi o wynik finansowy, to ten rok na pewno będzie rekordowym w 23-letniej historii WOŚP w Łomiankach. Spodziewamy się cyfry 5 z przodu, czyli przekroczenia 50 000 złotych.

GRUPOWO I INDYWIDUALNIE

W zbiórce brało udział prawie 100 wolontariuszy, którzy kwestowali grupowo i indywidualnie. Największą grupą woluntariuszy byli harcerze. Ponad 9200 zł (czyli o 3000 więcej niż poprzednio) zebrało środowisko 444 Drużyn Harcerskich, a szczep 462 – prawie 7000 zł. Pojedynczy patrol harcerski Karoliny Romanowskiej z 444 uzyskał całe 1852,70 zł.

Bezsprzecznym zwycięzcą w kategorii „rodzeństwa”, jak i w kategorii „indywidualnej”, jest Paweł Helman, długoletni i bardzo doświadczony wolontariusz. Zebrał 2008 złotych i 20 groszy. Prosimy o oklaski! W tym roku wygrał rywalizację z bratem Łukaszem, który zebrał „zaledwie” 😉 1160,80 zł. Łącznie rodzeństwo Helman zebrało 3175 złotych. Oklaski! Jednocześnie więc rodzeństwo Helman „zdobyło”

I miejsce w tej kategorii. Patryk, Daria i Nicol Matuszewscy zebrali 2163,30 zł, rodzeństwo Patrycja i Karol Połeć – 1962 zł. Rodzina Andruszko (Marysia, 6 miesięczny Antoni i mama) w sumie zebrała 1382,10 zł. Zuzanna Koza z mamą zebrały 1178,30 zł, Kajetan Knopp z tatą – 1109,30 zł. Amadeusz Kriese – 1418,20 zł.

Ponad 1000 zł indywidualnie zebrali Patrycja Połeć, Patryk Matuszewski, Marta Żak, Kamil Rusinek i Zuzanna Koza.

Wiele osób pobiło swoje własne rekordy, a wiele kwestowało z nami po raz pierwszy. Podaję najlepsze wyniki, ale ważna była każda złotówka i każdy kwadrans kwestowania. Dziękuję w imieniu sztabu.

IMPREZY ZAMKNIĘTE

W piątek zbiórki odbyły się w dwóch szkołach podstawowych. W Dziekanowie Leśnym kwestowała Gabrysia Skwara i zebrała – 612,70 zł. W szkole podstawowej w Łomnie zbiórkę organizowała Pani Helena Irek, która zebrała 602,80 zł.

W piątek odbył się koncert zespołu Bike Lovers (weterana łomiankowskich finałów WOŚP) w Jacks Bar. Podczas koncertu odbyły się liczne licytacje. W sumie do puszki trafiło 2080 PLN i kilka euro.

W niedzielę (oficjalny dzień finału) od godziny 13 aktywność rozpoczęli strażacy z OSP Łomianki licytujący bilety na podróż „Windą do nieba”. Dzięki biletowi osoba pełnoletnia mogła zostać wyniesiona 25 metrów ponad ziemię i z tej wysokości podziwiać panoramę Łomianek. Strażacy zebrali w sumie 1186 złotych.

W Jacks Bar wolontariusz, flipperomaniak Jacek Wenda wraz z przyjaciółmi, podobnie jak w zeszłym roku, uruchomił w samo południe 6 oldschoolowych flipperów i poprowadził turniej. Zebrał do puszki 844 złote i 50 groszy.
Od 14.00 w ICDS pasjonaci żeglarstwa z Jacht Klubu Łomianki opowiadali o żeglowaniu i Klubie, zachęcając jednocześnie do zasilenia puszki WOŚP.

W godzinach 10-13 trwały występy w Centrum Kultury, w których licznie brali udział artyści na co dzień ćwiczący w Centrum Kultury. Do puszki w Centrum Kultury trafiło 1505,20 zł.


Finał zakończył się koncertem w restauracji Lemon Tree, gdzie Tomek Jaworski (Leszczyński) zorganizował fantastyczną, kilkugodzinną imprezę muzyczną, podczas której na scenie wystąpiło kilkunastu muzyków, w większości mieszkających w Łomiankach. Lemonowa zbiórka i licytacje prowadzone przez Jacka Rostockiego zasiliły WOŚPową puszkę kwotą 2950 złotych i 40 euro, co stawia to wydarzenie na pierwszym miejscu w kategorii imprez zamkniętych.

Dzięki imprezom zamkniętym sztab zebrał ponad 9000 złotych. Myślę, że możemy być zadowoleni z wyników zbiórki i z imprez towarzyszących finałowi.

WOKÓŁ ORKIESTRY

Osobno składam podziękowania Agnieszce Bębenek, właścicielce cukierni „Pod Kasztanem” za przekazanie pysznych ciast, które zostały ze smakiem pożarte przez wolontariuszy. Dzięki Agniecha!

Dziękuję serdecznie dyrekcji Komunikacji Miejskiej Łomianki za bezpłatne wożenie wolontariuszy w dniu finału.

Dziękuję też prezesowi OSP Łomianki Bogdanowi Łachowi oraz wszystkim strażakom za wsparcie i aktywność. Papajowi i Kalemu za to, że byli do końca.

Za pomoc graficzną, kalendarze na licytacje i obsługę medialną dziękuję Oli i Maćkowi Moraczewskim i LOMIANKI.INFO.

Chciałem gorąco podziękować całemu sztabowi, a szczególnie komisji liczącej pieniądze: Ani Petrulewicz (Zastępca Komendanta Hufca ZHP, zawodowo księgowa); Kasi Galas (skarbnik Stowarzyszenia Pracownia Łomianki, organizator finału WOŚP w Łomiankach w 1993 roku, opiekun Łomiankowskiego Bazaru Zabawek Używanych, zawodowo księgowa) oraz Kasi Wojtyńskiej (zarządza wiceprezesem Klubu Motocyklowego Scorpion ;-), zawodowo szefowa serwisu Yamaha w Łomiankach).

Na końcu dziękuję zbiorczo wszystkim pozostałym. Tym, którzy grali, organizowali i przede wszystkim tym, którzy byli tak hojni.

Pamiętajcie!
Gramy do końca świata i jeden dzień dłużej.

Michał Naftyński
Szef sztabu 2577
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomiankach

Polubcie nasz profil na www.facebook.com/WospLomianki
Wysyłajcie zgłoszenia na 25 finał: +48 53 53 53 412, wosp_lomianki@naf.pl


Dlaczego w tym roku łomiankowski sztab WOŚP
utworzono w Ochotniczej Straży Pożarnej?

Odpowiedź jest złożona.Moja przygoda z WOŚP jest bardzo długa i wiąże się raczej z aktywnością muzyczną niż menadżerską. Od wielu lat grałem na finałach w Łomiankach i nie tylko. Zachęciłem też skutecznie do angażowania się w finały moich druhów z OSP Łomianki (bilety na przejazdy wozem bojowym, ozdobne hełmy na licytacje, pokazy etc.). Podczas remontu w Domu Kultury zorganizowałem razem z Kaśką Galas koncert w ICDS (to był 20 finał). Po decyzji prokreacyjnej Krysi Bocheńskiej, z jej namaszczenia zostałem formalnie szefem sztabu WOŚP przy Domu Kultury w Łomiankach. Działałem tam przez kolejne 3 lata.
Decyzję o przeniesieniu sztabu do Ochotniczej Straży Pożarnej podjąłem samodzielnie, uzyskując oczywiście wcześniej odpowiednią zgodę od Zarządu OSP.

Powodów przenosin jest pięć.
– Po pierwsze, Dom Kultury zmienił się zasadniczo, stając się ostatecznie Centrum Kultury. Z mojego punktu jest to różnica zasadnicza. Ewolucja DK w CK to w mojej opinii proces oddalania się tej instytucji od WOŚP. Idei przesiąkniętej hałaśliwą muzyką i wytatuowanymi niesfornymi młodymi ludźmi. Z sal przy Wiejskiej 12 znikają skórzane kurtki, a pojawiają się dobrze skrojone garnitury i coraz więcej kultury wysokiej (teatr, balet). Coraz więcej jest biurokracji. Gdy rok temu zostałem poproszony o wystosowanie oficjalnego pisma do dyrektora z prośbą o udostępnienie sali na koncert WOŚP w DK zapaliło mi się czerwone światełko.
– Kolejną kwestią są moje ambicje jako szefa sztabu. Moim głównym celem jest ciągłe zwiększanie kwoty, którą pozyskujemy na rzecz fundacji WOŚP. Moim zdaniem nie ma możliwości poprawiania tego wyniku bez organizacji imprez poza Wiejską 12. A jeśli koncerty odbywają się również w innych lokalizacjach, zaś po ulicach daleko od Wiejskiej chodzą wolontariusze, to trudno jest uczciwie napisać, że Centrum Kultury zebrało 40 czy 50 tysięcy złotych na WOŚP. Utworzenie sztabu w OSP sprawia, że sytuacja jest jaśniejsza. Centrum Kultury staje się jednym z podmiotów i rywalizuje z innymi imprezami o wynik finansowy.
– Po trzecie, w straży jest mi zwyczajnie wygodniej, bo jestem u siebie. Komunikacja z zarządem OSP jest bezpośrednia. Nie jestem proszony o składanie podań, pism i co ważne dla mnie i fundacji współpracuję wyłącznie z ochotnikami.30 punkt regulaminu sztabu mówi „Wszyscy członkowie Sztabu pracują nieodpłatnie i nie mogą czerpać żadnych korzyści majątkowych z tytułu uczestnictwa w Sztabie”.
– Po czwarte, bez mała setka wolontariuszy kręcących się z puszkami i posilających w miejscu gdzie odbywa się koncert to zawsze było zamieszanie. Rozdzielenie sztabu od imprez zamkniętych porządkuje tę sprawę. W Straży jest dużo miejsca i jest ono w całości przeznaczone dla wolontariuszy. W DK dzieliliśmy je z artystami.
– Po piąte, Straż jako instytucja z definicji apolityczna daje możliwość współpracy zarówno ze zwolennikami obecnych włodarzy Łomianek jak i z opozycją 🙂

Podsumowując. W Centrum Kultury nie ma już sztabu, ale jest koncert. Za co serdecznie dziękujemy Panu dyrektorowi Miłoszowi Kamilowi Manasterskiemu, Pani Katarzynie Majewskiej (która koordynowała imprezę WOŚP w Centrum Kultury i osobiście komunikowała się ze sztabem). Dziękujemy też wszystkim osobom, które pracowały przy koncercie. Wierzymy, że za rok w Centrum Kultury też będzie impreza związana z finałem WOŚP.

Michał Naftyński

Rekordowy Finał WOŚP w Łomiankach

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

2 komentarze

 1. Agnieszka

  Świetne filmy. Naprawdę super to wszystko ujęte. Szkoda, że nie mogliśmy być do końca koncertu w Lemon Tree bo widać na filmie, że się działo 🙂

  Super, że pokazaliście wszystko a nie tylko Dom Kulury jak urząd. Z relacji urzedu mozna było się dowiedzieć i wywnioskować, że zbierano tylko w domu kultury co jest oczywiście nieprawdą.
  Ale, trudno jaki urząd takie relacje z imprez.

  Gratulacje Pani Michale, gratulacje dla wszystkich którzy pomagali w organizacji i że się tak fajnie wszystko udało!

  Gramy do końca i jeszcze dłużej! Fantastyczny finał.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *