Skwer przy ul. Warszawskiej nazwano im. Lidii Markiewicz-Ziental „Lidki”
4 kwietnia Burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak oraz zaproszeni goście uczestniczyli w nazwaniu skweru przy ul. Warszawskiej, przy centrum handlowym Prochownia imieniem Lidii Markiewicz-Ziental „Lidki”.
Była najmłodszym żołnierzem Batalionu „Zośka”. Jako jedna z nielicznych przeszła cały szlak bojowy Zgrupowania „Radosław”. Lidia Markiewicz-Ziental została patronką skweru w Łomiankach, w których mieszkała przez ostatnie 20 lat życia.
„Lidka” urodziła się w Warszawie w grudniu 1929 r. w rodzinie o silnych tradycjach niepodległościowych. Jej ojciec Eugeniusz brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w której został ciężko ranny. W 1939 r. powołany został do Straży Obywatelskiej przez prezydenta Starzyńskiego. Mama pani Lidii Stanisława Markiewicz była wnuczką powstańca styczniowego. W czasie II wojny światowej brała czynnie działała w Radzie Głównej Opiekuńczej na rzecz żołnierzy przebywających w niewoli.
Lidia Markiewicz ukończyła szkołę powszechną sióstr szarytek i kontynuowała naukę w Gimnazjum im. Anieli Hoene–Przesmyckiej. Do konspiracji trafiła w 1942 r. poprzez organizację harcerską. Przeszła szkolenie sanitarne, brała udział w akcjach małego sabotażu. W chwili wybuchu powstania warszawskiego miała niespełna 15 lat. Otrzymała przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii „Giewonta”. Brała udział w wyzwalaniu obozu „Gęsiówka”, a także ataku na Dworzec Gdański. Trzykrotnie została ranna. Po upadku powstania wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną.
Po wojnie pani Lidia zdała maturę i, pomimo trudności związanych z „niewłaściwym” pochodzeniem ukończyła studnia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako radca prawny, była aktywna w środowisku kombatanckim i wspierała pomocą prawną środowisko Batalionu „Zośka”.
Od 1999 r. do śmierci w 2020 r. jej miejscem na ziemi były Łomianki. Inicjatywa nadania jej imienia skwerowi przy ulicy Warszawskiej wyszła od sąsiadów pani Lidii, którzy w ten sposób postanowili ją uhonorować.
Eliza Chodorowska
Fundacja Promocji Rekreacji KiM
„Miałam zaszczyt osobiście znać Panią Lidię, dlatego ta uroczystość jest dla mnie szczególna” – mówiła burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak rozpoczynając wydarzenie.
W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina: syn Jacek Ziental z małżonką Elżbietą oraz wnuczka pani Lidii – Dorota Ziental, przyjaciele, sąsiedzi, członkowie grupy historycznej Zgrupowania Radosław – Marek Antoszkiewicz i Tomasz Karasiński, harcerze ze szczepu im. Batalionu Zośka (drużyna im. Lidii Ziental).
Wśród gości był żołnierz Batalionu Zośka – Jakub Nowakowski ps. Tomek, szef muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego – Bogdan Bednarczyk oraz Remigiusz Stefani – społecznik i wolontariusz, laureat nagrody Wawa Bohaterom.
Bohaterstwo Pani Lidii wspominał świadek tamtych dni, kolega z okresu walk powstańczych – Jakub Nowakowski ps. Tomek – żołnierz, jedyny żyjący mężczyzna Batalionu Zośka.
Wyjątkowymi wspomnieniami podzielił się też szef muzeum Powstania Warszawskiego – Bogdan Bednarczyk, wieloletni znajomy i opiekun pani Lidii.
Nadanie nazwy skweru przy ul. Warszawskiej imieniem Lidii Markiewicz-Ziental „Lidki”, zostało poprzedzone uchwałą Rady Miejskiej w Łomiankach (treść uchwały wraz z uzasadnieniem).
mm./red.
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
9 komentarzy
Wyślij komentarz
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Górnych wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 4 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Górne, podczas którego został wybrany...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Dąbrowy Zachodniej wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 4 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Dąbrowa Zachodnia, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Dąbrowa Rajska i Dąbrowa Równoległa bez nowych Zarządów Osiedli
Dziś – 4 września 2024 roku – odbyło się zebrania mieszkańców osiedla Dąbrowa Rajska i osiedla Dąbrowa Równoległa,...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Burakowa wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 3 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Buraków, podczas którego został wybrany nowy...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Dąbrowy Leśnej wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś - 3 września 2024 roku - odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Dąbrowa Leśna, podczas którego został wybrany...
Bartek Królik, Ania Rusowicz i Fisz Emade Tworzywo zagrali w Łomiankach na zakończenia wakacji
Na scenie plenerowej 1 września 2024 roku przy Centrum Kultury na zakończenie wakacji w ramach koncertu GRAM KULURY -...
Mieszkańcy Łomianek upamiętnili 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej
1 września to symboliczna i niezwykle ważna data w dziejach Polski, upamiętniająca atak Niemiec na Polskę w 1939 roku,...
Jak radzić sobie ze stresem i zdrowo odpoczywać? Warsztaty dla młodzieży z Łomianek
Rada Młodzieżowa w Łomiankach i Biblioteka Publiczna w Łomiankach organizują cykl spotkań dotyczących zdrowia...
10. Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy – wybierz się na artystyczny spacer
To już po raz dziesiąty mamy okazję wybrać się na spacer po pięknych ogrodach Łomianek. Mieszkańcy i artyści...
Pani Burmistrz jak można się tak beznadziejnie ubrać na tak historyczne wydarzenie .
Naprawdę glany i ten śmieszny nietaktowny płaszczyk to na manifestację LGBT .
Brak taktu!
Naszczęście już się skończyły te „kolorowe” „Łomianki dla Wszystkich”.
Dlaczego Ksiądz nie święcił?
Łomianki wróciły do Patriotycznych Narodowych tradycji. Trzeba zlikwidwać te ławeczki i te śmieszne obrazki z ulic. Nie mam miejsca na takie.
Jaki to trzeba mieć „rozumek” żeby takie coś wieszać i stawiać w Naszych Łomiankach przy glownej ulicy.
Mają zostać tylko ważne dla każdego Narodowego Patrioty pomniki Świętych i Bochaterów Narodowych. Wreszcie wróci Łomiankowska Bitwa i Żołnierze Wyklenci do szkół i Centrum Kultury.
To bardzo smutne, że do Łomianek już wróciły brunatne hasła i chęć wykluczania i marginalizacji całych grup społecznych.
NIestety już się zaczyna 🙁 Wystarczy posłuchać co ludzie mówią na bazarku
Faktycznie,Pani Burmistrz nie posiada klasy . Z tym się rodzi. Takie historyczne wydarzenie a tu płaszczyk LGBT . 5 lat sprawowała Pani władzę i żadnego obycia i kultury ubioru . Wielki wstyd .
Koniecznie musicie przegonić Żebrowską-Piotrak ze wsi, albo na stosie ją dla przykładu przypalić.
Bo nie na kolanach się porusza i księdza nie było i „o mój Boże zgroza” w kolorowe ciuchy się ubiera!!!
Brunatne średniowiecze się obudziło i już zaczyna pląsać ulicami Łomianek?
Lecz się człowieku. Lgbt to Twoja obsesja. Ewentualnie jesteś kryptogejem.
Niektórym wszystko kojarzy się z LGBT. Chore sny!
Czy nie można nadać nazwy „Krokusów” albo „Małych pszczółek” tudzież „Kwadratowy”? Zanim dojdę do domu nie będę pamiętać nazwiska, żeby sprawdzić kim była ta postać. Mało tego – ciągle tylko martyrologia, ofiary, śmierć, bohaterstwo, cmentarz, wojna … Idźmy ku przyszłości zamiast rozdrapywać przeszłość.