www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Spójrz oczami osób z dysfunkcją wzroku

Łomiankowska Fundacja KiM od lat pracuje z osobami niewidomymi. Od 2022 roku prowadzimy na warszawskiej Woli treningi nordic walking, w których regularnie biorą udział osoby z dysfunkcją wzroku. Kto uprawia ten rodzaj ruchu wie doskonale, że podczas niego równie intensywnie, jak resztę ciała, ćwiczy się aparat mowy.

Każdy z cotygodniowych treningów to okazja do omawiania różnych tematów. Jednym z nich było zagrożenie, jakim są pozostawiane przez użytkowników dosłownie wszędzie hulajnogi elektryczne. Pomysł na kampanię edukacyjną dojrzewał więc we mnie od dłuższego czasu.

Pod koniec ubiegłego roku na jednej z łomiankowskich grup facebookowych ukazał się post niewidomej mieszkanki Łomianek. Dorota Ziental poruszająca się z psem przewodnikiem pisała o tym, jak traktowana jest przez innych użytkowników drogi. Zwracała uwagę na trąbienie na nią przez kierowców, kiedy nagradza psa przy przejściu dla pieszych oraz na niegrzeczne traktowanie przez część rowerzystów, kiedy zdarzy jej się wejść niechcący na ścieżkę rowerową.

Post Doroty spotkał się z  żywą reakcją mieszkańców i doczekał kilkudziesięciu odpowiedzi, w większości życzliwych i zwracających uwagę na powszechny brak wiedzy na temat problemów osób niewidomych. Doszłyśmy z Dorotą do wniosku, że połączymy siły i zorganizujemy serię spotkań i warsztatów, które przybliżą mieszkańcom Łomianek tematy związane ze społecznością osób niewidomych.

Pierwsze z nich, które odbyło się 11 maja w Kawiarni Kreatywnej Pasja, poświęcone było przede wszystkim pracy psa przewodnika. Dorota zaprezentowała jeden z cyklu filmów nagranych przez instruktora szkolącego jej labradorkę Milę. Opowiedziała, jak przebiega proces szkolenia psa, jak długo trwa i jakie warunki musi spełnić osoba, starająca się o niego. Chętnie odpowiadała też na wszelkie inne pytania, na przykład nurtującą zwłaszcza żeńską część uczestników kwestię, jak niewidoma kobieta wykonuje (absolutnie perfekcyjny!) makijaż. Rozmowa z Dorotą ukaże się w jednym z następnych wydań gazety. Polecamy również obejrzenie na portalu Youtube filmów z Dorotą i Milą, pokazujących szkolenie psa przewodnika. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „Guide dog Mila”.

Razem z Kawiarnią kreatywną Pasja zapraszamy na kolejne spotkanie. W sobotę 22 czerwca o godzinie 16 będziemy gościć Magdę Raczyńską, dyrektorkę biura Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik. Tematem spotkania będzie codzienne życie osób niewidomych i to, co czyni je znacznie łatwiejszym – urządzenia i aplikacje.

Eliza Chodorowska, Fundacja KIM

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *