www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Spokojnie, to tylko… zadyszka!

Odwiecznym problemem mieszkańców naszej gminy są prywatne grunty, które paraliżują Urząd w realizacji wielu inwestycji. Od lat zabiegam o to, by polityka kolejnych burmistrzów w zakresie pozyskiwania gruntów pod inwestycje wspierała w pierwszej kolejności tych mieszkańców, którzy wychodzą z inicjatywą przekazywania gminie ich nieodpłatnie.

Wiedząc, jak ważna jest to sprawa postanowiłem, że w obecnej kadencji uregulowanie kwestii własności gruntów będzie dla mnie jedną ze spraw priorytetowych. Stąd bezpośrednio po wygranych wyborach, jeszcze w grudniu, zwróciłem się z wnioskiem o zabezpieczenie w budżecie gminy na 2019 rok środków na sporządzanie z mieszkańcami aktów notarialnych.

Mieszkańcom Dziekanowa Bajkowego, z uwagi na nieuregulowany stan własności 80% gruntów drogowych, problem ten jest znany, jak mało komu. W kadencji 2006-2010, gdy funkcję burmistrza sprawował Wiesław Pszczółkowski współpraca w zakresie przejmowania gruntów przebiegała iście wzorcowo. Za moim pośrednictwem mieszkańcy w pakietach, po 250-350 metrów przekazywali swoje oświadczenia woli nieodpłatnego przekazania gruntu gminie. W zamian, do budżetu wpisywane były zadania inwestycyjne dotyczące doświetlenia ulic lub remontów dróg. Udało się w ten sposób w niespełna dwa lata (działam na rzecz lokalnej społeczności od 2008 r.) przekazać nieodpłatnie na rzecz gminy blisko 1500 metrów dróg.

Dwie kadencje burmistrza Tomasza Dąbrowskiego, jeśli chodzi o nieodpłatne pozyskiwanie gruntów to już kompletna zapaść. Tomasz Henryk Dąbrowski wolał na masową skalę kupować je od wybranych mieszkańców. Na domiar złego odprawiał z kwitkiem wszystkich tych, którzy próbowali je gminie… sprezentować.

Wydarzenia, które miały miejsce podczas ostatniej X sesji Rady Miejskiej w Łomiankach oraz te, które są efektem prowadzonej przeze mnie korespondencji z Urzędem, nie napawają niestety optymizmem. Każą wręcz powątpiewać w zdroworozsądkowe myślenie określonych decydentów.

Podczas X sesji Rady Miejskiej Adam Salwowski, przewodniczący Rady Miejskiej, wniósł pod obrady projekty uchwał, zgodnie z którymi, wyraża się zgodę na zakup gruntów wraz z budynkami na nich posadowionymi, a nawet ich właścicielami (!). Projekty uchwał podjęte zostały w totalnym chaosie. W jakimś amoku zakupów. Bez powiadomienia wcześniej właścicieli gruntów, jak również bez zabezpieczenia środków w budżecie na ich zakup. Przegłosowano wszystko w iście ekspresowym tempie, pod osłoną nocy. Działania te mogą rodzić uzasadnione podejrzenia, że ktoś chciał zbić na tym jakiś kapitał.

„Koalicjant” robi swoje, Urząd… nie pomaga!

4 stycznia br. złożyłem na ręce burmistrz pakiet kilkunastu wniosków mieszkańców, którzy wyrazili wolę nieodpłatnego przekazania gruntów na rzecz gminy. Poprosiłem jednocześnie o niezwłoczne podpisanie aktów notarialnych z owymi, wspaniałymi jakby nie było, mieszkańcami.

Ponieważ przez ponad 2 miesiące nie otrzymałem z Urzędu żadnej wiążącej odpowiedzi (również w prowadzonych rozmowach), 14 marca oficjalnie zadałem pytanie, czy zostały już sporządzone akty notarialne do złożonych przez mieszkańców wniosków. Dwa tygodnie później otrzymałem od Burmistrz Łomianek pismo, w którym zostałem poinformowany o przedłużeniu terminu odpowiedzi do 10 maja. Zapewniany przez Pawła Bohdziewicza, zastępcę burmistrza oraz Piotra Kowalskiego, naczelnika Wydziału Geodezji (…) o tym, że Urząd pracuje nad wnioskami, cierpliwie czekałem na odpowiedź. I otrzymałem (w załączeniu).

Szanowni Państwo.
W działaniu moim nic się nie zmieniło. Zamierzam z pełną determinacją, precyzyjnie rozliczać osoby pełniące kluczowe funkcje w naszej gminie z podejmowanych decyzji. Jeśli będę miał ich za co chwalić – będę to robił z niekrytą przyjemnością. Jeśli jednak będę obserwował działania szkodliwe lub po prostu głupie, konsekwentnie będę je rządzącym wytykał.

Przy okazji, krótko do ”
malkontentów i opozycji”. Z zacieraniem rąk się wstrzymajcie, a szampanów… nie odbijajcie. To nie żaden rozłam
🙂

Na zakończenie. Zamierzam dokładnie przyjrzeć się zakupowym planom przewodniczącego Salwowskiego. Równie dociekliwie będę chciał wyjaśnić sprawę opieszałości Urzędu w kwestii przejmowania od mieszkańców nieodpłatnie gruntów. Z innych bolących mieszkańców spraw będę chciał podzielić się niebawem z opinią publiczną swoimi krytycznymi uwagami na temat wszechobecnego braku informacji, problemów z odbiorem odpadów zielonych, czekającej nas podwyżce związanej z odbiorem odpadów komunalnych (będzie duża) oraz zbliżającym się głosowaniu nad absolutorium dla burmistrza.

Polecam uwadze załączoną niżej, blisko półroczną korespondencję…

Marcin ETIENNE


Załączone dokumenty:
Wniosek mieszkańców.pdf
Interpelacja akty notarialne.pdf
Odpowiedź – przedłużenie.pdf
Odpowiedź – żadna.pdf

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

25 komentarzy

 1. terelek

  Podziękować radnym PIS i Komitetu Salwowskiego za głosowanie przeciwko podwyżce opłat za śmieci. Dzięki nim nad każdym z nas wisi 40zł miesięcznie długu. Miała być współpraca, ale chyba tylko na ulotkach wyborczych. W rzeczywistości robi się rozpierducha. Dla idei, bo na pewno nie dla dobra mieszkańców.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Login

  Bezpłatne pozyskiwanie gruntów ma sens. Jednak czym Pan chce do takich rozwiązań przekonać właścicieli tych gruntów? Czy to będą jakieś konkretne inwestycje czy może jakieś przykładowo ulgi podatkowe. Jakie rozwiązania dopuszcza prawo?
  Dziękuję z góry za odpowiedź.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Login

  To że koalicjanci czy nawet radni z jednego klubu mają różne zdanie na jakieś tematy, świadczy o tym że myślą i mają swoje poglądy, a nie jak już to było są od podnoszenia rąk na komende. Tak trzymać! Spór jest istotą samorządności.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Michaił

  Do Login.
  Kasowo, dla gminy przejęcie działek drogowych to żaden interes, bo wtedy ma możliwość wybudowania drogi i nie może już się zasłaniać argumentem, że droga przebiega po gruntach prywatnych i nic nie da się zrobić.
  Społecznie, gmina powinna dążyć do pozyskiwania gruntów, bo usprawnia to inwestycje, nie tylko drogowe i chyba najbardziej oczywiste, polepsza komfort życia i komunikację.
  Dla właścicieli działek, po których w rzeczywistości przebiegają drogi jedyny argument powinien być taki, że będą mieli cywilizowaną drogę (nie piszę o sytuacjach, gdy zabiera się część działki pod poszerzenie).

  0
  0
  Odpowiedz
 5. Marcin Etienne

  Do #Login
  To mam już przećwiczone ze współpracującym burmistrzem. Za wszystkimi przekazanymi gruntami szły jakieś inwestycje. Nie obiecuję nakładki asfaltowej, bo przed instalacją wod-kan byłoby to ekonomicznie nie uzasadnione. Proponuję doświetlenie ulicy (tak jak to zostało zrobione na ul. Marii Kownackiej, Bolka i Lolka, Kopciuszka itp.) lub lepszy destrukt (przykład ul. Bolka i Lolka od strony Rolniczej). Z tymi konkretnymi darczyńcami rozmawiałem akurat o kilku 4-5 latarniach na odcinku 300 metrów.

  Tłumaczę również wszystkim, że pozbywają się problemu…

  0
  0
  Odpowiedz
 6. zsali

  A można poprosić o przykłady tych działek, których nie pzryjęto za darmo za czasów kadencji Dąbrowskiego?

  0
  0
  Odpowiedz
 7. BBBB

  A CO TO ZA ZAKUPY PANA Salwowskiego-CIEKAWE CZEGO DOTYCZĄ ???
  czy zaczyna naśladować poprzednie władze kupowały??

  0
  0
  Odpowiedz
 8. arbi

  Przekazanie TAKIEJ działki to złoty interes. Nic innego jak droga tam nie będzie. To niech przejmie to gmina i wtedy na koszt gminy zrobimy: nakładkę asfaltową a może kostka no i jeszcze oświetlenie. Po co komu taki skrawek (szerokie to pewnie na 6m a długie na 25m). Pozbyć się tego to jeszcze mniejsze podatki. Same plusy. Przecież ta droga służy tylko tym którzy tam mieszkają. Myślę, że są ważniejsze inwestycje niż tego rodzaju.

  0
  0
  Odpowiedz
 9. M.Pszczolkowska

  No nie! To mieszkańcom Bajkowego nie należy się porządna droga. Dlaczego inne inwestycje są ważniejsze? Równie dobrze można napisać, że droga, na której Pan/Pani mieszka służy tylko mieszkańcom z tej ulicy. Skąd takie przekonanie, ze Pan/Pani może mieć ulicę asfaltową a mieszkaniec Bajkowego nie.

  0
  0
  Odpowiedz
 10. Dafi

  A ja pamiętam jak Burmistrz Dąbrowski – jako kandydat, straszył, że będzie zabierał grunty specustawą.
  Co do oddania po drogę, to ja mam najlepszy argument dla naszej Gminy- możliwość poprowadzenia światłowodu pod sam dom, bo jeszcze jesteśmy w ciemnogrodzie w temacie dostępu do tego rozwiązania.
  Ludzie zapominają o tym, że na drogach prywatnych Gmina nic nie zrobi.

  0
  0
  Odpowiedz
 11. arbi

  Do M.Przczułkowska. Nie mam ulicy asfaltowej ani brukowej. Też chciałbym mieć ale wiem, że dziurawa Gościńcowa, Zachodnia itd to ważniejsza sprawa niż dojazd do posesji kilku mieszkańców Bajkowego. To jedna sprawa. Druga to cynizm wniosków tego typu: oddam za darmo, patrzcie jaki to hojny jestem podczas gdy chodzi o zwykłą prywatę. To mnie doprowadza do furii. To, że grabie ciągną w jedną stronę to wiemy ale niech przynajmniej robią to z gracją a nie mając innych za baranów. Przecież taką władzę już mieliśmy. Nie idzie tą drogą.

  0
  0
  Odpowiedz
 12. bosman

  #arbi, trochę cię rozumiem, bo deweloper kupował hektar, dzielił na mniejsze działeczki, a w środku wyznaczył prywatną dróżkę, która łączyła się z gminną drogą. Ludzie kupowali te działeczki i nie interesowali się co dalej. Teraz chcą żeby od nich gmina odkupiła albo przejęła, zrobiła im kanalizację, wodociąg, latarnie, asfalt, chodniki, odśnieżała w zimę i reperowała jak się coś rozwali. Radni burmistrza 4 lata przymykali oczy na wstrzymywanie planów zagospodarowania, żeby burmistrz mógł wydać wztki na taki p….ik. I co z tego, że udało się go wywalić ze stołka? Wszyscy teraz wypijamy to piwo, którego nawarzył z zastępcą. A rodzina zastępcy założyła agencję nieruchomości i ma wszystko w d. Czekają aż się noga podwinie nowej Pani Burmistrz żeby mogli dociągnąć Kościelną Drogą do Czosnowa, bo tam kupa ziemi do zabudowania czworakami i blokami leży.

  0
  0
  Odpowiedz
 13. Pop

  Populiści. Nic nie zrobili i nic nie zrobią. Oddawanie pojedyńczych działek nic nie da. Dobrze to już było.
  Teraz trzeba przepraszać Dąbrowskiego, może wróci.

  0
  0
  Odpowiedz
 14. Stefan

  Rozsypie się ta koalicja. Przyjezdne lemingi i wiosenne kodowce nie będą nam tu w naszych lomianeczkach rządzić. Do koryta się Toto dorwało swoich tetrykow do rad nadzorczych nawsadzalo a najważniejszy postulat to słone paluszki żeby były…

  0
  0
  Odpowiedz
 15. Magda

  Czy ktoś wie jakie inwestycje planują nowi rządzący ,bo jakoś zrobiło się cicho , Łomianki się zatrzymały .Nawet już na bazarze nie ma ekipy Mieszkańcy Łomianek czyżby dostanie się do „koryta”zmieniło ludzi i ich priorytety sprzed wyborów??
  Obserwując sesje wołam P.Dąbrowski wróć !!

  0
  0
  Odpowiedz
 16. mieszkaniec 2

  Pani Magda ma absolutną rację. Mija rok rządów nowej ekipy. Efektów brak. Było zamieszanie ze śmieciami zielonymi, które teraz zbiera zakład wodociągów i kanalizacji w Łomiankach (sic!) O nowych dużych inwestycjach ani słychu ani widu, a miało być tak wspaniale. Tymczasem odnoszę wrażenie, że mamy w Łomiankach daleko idącą stagnację. Konieczne wydaje się REFERENDUM, po to żeby uprawnieni do głosowania mieszkańcy wypowiedzieli się czy dalej stawiają na Panią Burmistrz i jej ekipę.

  0
  0
  Odpowiedz
 17. mieszkaniec Bajkowego

  do Pani Magdy…
  Słuszne spostrzeżenia.Już rok od wyborów i dalej nic się nie dzieję. Gdzie ten bus- pas ? Droga po której ma isć,posiada całe uzbrojenie więc w czym problem ? dla Gminy. Udekorowanie oznakowań uliczek Bajkowego, postaciami z bajek nie zmieni jego wiejskiego wizerunku, Panie Radny ME .Panie Radny czy tylko tyle może Pan zrobić dla DB ? A może się Pan pochwali co Pan zrobił przez ostatnie lata/8 lat/swojej kadencji dla DB ?Czy tylko potrafi Pan zaspokajać swoje pisarskie „ego” pisząc swoje laboraty ? Może najwyższy czas wziąć się do rzetelnej pracy Panie Radny .Myślę ,że wspólnie z II Panem Radnym dużo Panowie zrobią dla DB.

  0
  0
  Odpowiedz
 18. Magda

  Cieszę się , ze dostrzegacie Państwo również tę całą sytuację .Jak był Pan Dąbrowski Burmistrzem wszędzie wypisywano głupoty na jego temat hejt wylewał się ze wszystkich stron ,opozycji udało się wygrać wybory i co dalej ??
  Nie maja żadnego pomysłu na dalszy rozwój gminy gdzie plany żłobka , przedszkola nic !!! Stawki za śmieci najdroższe w Polsce !! P. Dąbrowski planował remont Szkoły Podstawowej nr 1 teraz cisza Był audyt tyle się odgrażała obecna ekipa co to były za przekręty za Dąbrowskiego i co nic !!
  Mieszkańcy zbierzmy siły zróbmy referendum niech powróci gmina , która się pięknie rozwija na ulicach jest ład i porządek . Remonty ulic idą jeden za drugim . Już rok stracony szkoda następnych czterech !!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 19. Referendum

  Minął rok rządów nowej ekipy. Coraz więcej mieszkańców jest sceptycznie nastawiona do stylu sprawowania rządów przez nowa ekipę. Stawki za odbiór odpadów niebotycznie wysokie, a mogłyby być mniejsze. Wywóz zielonych realizuje zakład wodociągów i kanalizacji. Dużych inwestycji na razie nie widać. Łomianki zaczynają tęsknić za normalnościa i rozwojem. Kochani Sąsiedzi czas nadszedł żeby zweryfikować kontrowersyjne działania lub brak działań nowej ekipy. Zróbmy to poprzez referendum. Czas sprawdzić czy mieszkańcy aprobuka rządy nowej Pani Burmistrz. Przywrócmy normalność – wymienmy burmistrza i radę miejska.

  0
  0
  Odpowiedz
 20. Referendum

  Komunikacja miejska Łomianki to bardzo udane przedsięwzięcie. Od początku lat 90 twórcom przyświecala idea odciazenia autobusów podmiejskich MZK /teraz to MZA/ L, które jadąc w latach 90 do Warszawy były po prostu zatłoczone niemiłosiernie. Mamy rok 2019 u władzy ekipa nowej burmistrz Z-P i co? W godzinach szczytu tłok niemilosierny. Drodzy Sąsiedzi czy tak ma wyglądać zarządzanie Łomiankamy? Czas sprawdzić, czy mieszkańcy aprobuja rządy burmistrz Zebrowskiej Piotra – czas na referendum, gdyż w Łomiankach nie dzieje się dobrze.

  0
  0
  Odpowiedz
 21. Hiszpan

  Szanowny kolego/koleżanko #Referendum – zamiast pisać o referendum to je zorganizuj. Zobaczymy jakie będą efekty. Szacuję frekwencję na poziomie 10%
  Najłatwiej jest szczuć na forach. Chcesz coś zmienić to to rób

  0
  0
  Odpowiedz
 22. obserwator

  Szczujnia zwolenników poprzedników na obecne władze, to socjotechniczne posycanie do hejtu i szowinistycznych wpisów, którym tak łatwo poddają się ci bardziej podatni jest obrzydliwe.

  0
  0
  Odpowiedz
 23. do Hiszpan

  Referendum będzie szybciej niż Ci się wydaje. Coraz więcej mieszkańców ma dość rządów ekipy Burmistrz Żebrowskiej Piotrak w Łomiankach. Obyś się nie zdziwił gdy do urn pójdzie ponad 30% zatroskanych o przyszłość Łomianek mieszkańców…

  0
  0
  Odpowiedz
 24. Mieszkanka

  Do obserwator.
  Dlaczego tak nisko ocenia Pan Pani osoby ,które mają prawo napisać swoje zdanie.Jaki hej jaka szczujnia?
  Proszę napisać o planach obecnej władzy na rozwój gminy jakaś budowa żłobka ,przedszkola ??Zastali piękne zadbane miasto i co teraz mamy po roku bródne ulice i smród .
  Wielu mieszkańców żałuje ,że dało sie zwieźć kłamstwom obecnej ekipy.Ewidentnie potrzebne jest referendum !!!

  0
  0
  Odpowiedz
 25. do mieszkanka

  Widocznie w Łomiankach nie wolno krytykować jedynie słusznej władzy – nowej ekipy, bo zaraz są personalne ataki na tych, którzy mają odwagę powiedzieć, że ekipa p.Żebrowskiej-Piotrak,p.Bohdziewicza i p.Gawdy się im nie podoba.

  Na szczęście coraz więcej mieszkańców widzi co się dzieje z Łomiankami teraz i jak było wcześniej za rządów poprzedniego Burmistrza Tomasza H. Dąbrowskiego.

  Referendum jest niezbędne.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *