Sposób na korki
Dojazd z Dąbrowy do Warszawy w godzinach przedpołudniowych zajął mi 10 minut.
Przy Moście Północnym nie stały transportery opancerzone.
Był poniedziałek 26 czerwca, musiałem jechać przed południem do Warszawy, co nie jest przyjemne, bo zawsze o tej porze już przy wiadukcie nad ul. Brukową muszę stanąć w korku, by ślamazarnie przesuwać się do przodu. Ale tym razem czekała mnie niespodzianka: było prawie pusto – zaledwie jakieś pojedyncze auta – więc śmigałem sobie do świateł przy Wójcickiego, bez problemu przekraczając dozwolone 60 km/h. Przy Wójcickiego na czerwonym stało kilka samochodów, ale akurat włączyło się zielone, więc wystarczyło trochę zwolnić, żeby zdążyły ruszyć, i potem gaz w kierunku Młocin. Tam też miałem zieloną falę, więc zaraz znalazłem się na Wisłostradzie. Niesamowite.
Oczywiście musiało pojawić się pytanie, które w języku literackim brzmi: co się stało (młodzież użyłaby tu skrótu WTF), gdzie jest korek? Wprowadzono jakiś stan wojenny? Chyba na razie nie, bo w radiu puszczaliby w kółko jakieś przemówienie – pewnie prezydenta (wszak prezes o tej porze i w takich sytuacjach zazwyczaj śpi) – a tymczasem z moich głośników spokojnie leciała „Paranoja jest goła” Maanamu, no i przy moście nie było transporterów opancerzonych.
Dopiero po chwili z radiowych wiadomości dowiedziałem się, co jest grane: po prostu zaczęły są wakacje. Uff.
Wiadomo, co powoduje korki i jak je wyeliminować.
Wniosek nasuwa się sam – skoro wraz z rozpoczęciem wakacji ruch samochodowy staje się płynny, znikają problemy z przepustowością ulic, to oczywistą przyczyną porannych korków jest konieczność przemieszczania dzieci i młodzieży do szkół.
Co należy zrobić? Odpowiedź nie wymaga wielkiej przenikliwości i jest genialnym pomysłem na kampanię wyborczą jakiejś partii. Zamiast ładować miliardy w budowanie nowych dróg i wieczne poszerzanie ulic, należy zlikwidować lub chociaż zdecydowanie ograniczyć do minimum przyczynę zatorów drogowych.
Sprawa jest prosta. Wystarczy znieść powszechny obowiązek szkolny, rozpędzić tych leniwych, pazernych na kasę nauczycieli i powiedzieć rodzicom: hej, nikt wam nie będzie narzucał, co
macie robić ze swoimi dziećmi. Kochacie wolność i niezależność, jesteście mądrzy, przedsiębiorczy, gospodarni, to wy wiecie najlepiej, co jest dla was i waszych rodzin dobre, więc dostaniecie po tysiąc zł miesięcznie na dziecko (budżet państwa i tak zaoszczędzi) i sami zdecydujecie, czy, czego i w jaki sposób ma się ono uczyć. Nikt nie ma prawa się do tego wtrącać.
Będzie lepiej.
Taka perspektywa z pewnością zyska wielu zwolenników w czasie wyborów, a jeśli będzie wyborczy sukces, to nie tylko znikną poranne korki, ale też w opuszczonych budynkach szkolnych zaczną powstawać niedrogie, bo dotowane przez państwo, młodzieżowe ośrodki edukacji narodowej, w których każdy młodzieniec otrzyma odpowiednie patriotyczne wykształcenie i umiejętności, a dziewczęta będą uczone cnót niewieścich, gotowania bigosu i robienia skarpet na drutach. W piątki, po zajęciach programowych, młodzież będzie mogła uczestniczyć w nieformalnych patriotycznych spotkaniach dyskusyjnych. W soboty po prezentacji filmów dokumentalnych, pokazujących życie holenderskich staruszków, którzy masowo ukrywają się w lasach przed wnukami, chcącymi poddać ich eutanazji, odbywać się czasem będą wieczorne potańcówki z wykorzystaniem bogatego dorobku naszych muzycznych tradycji ludowych.
A co w niedzielę? Nie wiem, bo właśnie dojechałem w okolice mostu Gdańskiego w Warszawie, gdzie z pewną dozą przyjemności stanąłem w korku. Dwie śliczne dziewczyny z kabrioletu, stojącego na sąsiednim pasie, robiły sobie selfie z motocyklistą, a z radia leciała piosenka „Nic nie może przecież wiecznie trwać”, zagłuszana przez stukot pociągu towarowego przejeżdżającego mostem.
Juliusz Wasilewski
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
Cmentarz wojenny w Kiełpinie na zostać wyremontowany. Podpisano umowę
Gmina Łomianki podpisała umowę na przeprowadzenie prac konserwatorskich cmentarza wojennego w Kiełpinie, których...
Paczki świąteczne trafiły do potrzebujących mieszkańców Łomianek
Paczki świąteczne przygotowane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej w Łomiankach, Urzędu...
Tradycyjnie przy Urzędzie Miejskim odbyła się „Wielkanoc u Burmistrza”
Jak co roku przed Świętami urzędnicy zaprosili mieszkańców na spotkanie. "Wielkanoc u Burmistrza" zgromadziła na placu...
Dyskusyjny Klub Książki – czytelnicze wtorki w Bibliotece Publicznej w Łomiankach
Od 2012 roku, w Bibliotece Publicznej w Łomiankach działa Dyskusyjny Klub Książki – miejsce spotkań pasjonatów...
Benefis artystyczny Ewy Czartoryskiej-Stanisławskiej
Ewa Czartoryska-Stanisławska obchodziła pod koniec marca swój benefis artystyczny 40-lecia pracy zawodowej, który...
Pierwszy Turniej Sołectw i Osiedli – 10 drużyn i 120 piłkarzy
Aż 10 drużyn i 120 zawodników wzięło udział w Turnieju Sołectw i Osiedli w piłce nożnej, który odbył się na boisku...
Młodzi Reżyserzy – na darmowe warsztaty zaprasza Rada Młodzieżowa
Rada Młodzieżowa w Łomiankach organizuje cykl darmowych warsztatów filmowych dla młodzieży. Spotkania odbywają się w...
Kończysz szkołę podstawową? Liceum w Łomiankach zaprasza!
1 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Wojtyły w Łomiankach odbył się dzień otwarty. Przyszli kandydaci,...
„Kiełpińskie Inspiracje” – powstaje Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełpinie
2 kwietnia 2025 roku w świetlicy w Dziekanowie Leśnym odbyło się spotkanie założycielskie nowej inicjatywy sąsiedzkiej...
0 komentarzy