www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Spotkanie z autorką Fotografa z Auschwitz

W Domu Kultury w Łomiankach odbyło się spotkanie z Anną Dobrowolską – autorką albumu pt. Fotograf z Auschwitz.
Album, niebanalnie wydany, perfekcyjnie opracowany pod względem graficznym, opowiada historię o Wilhelmie Brasse – polskim fotografie, który w czasie II wojny światowej jako więzień nr 3444 trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie na zlecenie SS prowadził tajną dokumentację fotograficzną. Fotograf, który zmarł dwa lata temu 23 października 2012 r., w przeddzień ewakuacji obozu w 1944 roku, narażając życie, ocalił większość wykonanych przez siebie zdjęć dokumentujących zbrodnie nazistowskie w Auschwitz.

Podczas spotkania kilkanaście osób obejrzało film – wywiad – pt. Portrecista (scenariusz i reżyseria: Irek Dobrowolski), w którym Wilhelm Brass, autor niejednokrotnie makabrycznych zdjęć opowiadał o swoich doświadczeniach, odczuciach i emocjach towarzyszących pracy, którą wykonywał w obozie koncentracyjnym. „Przekląłem… i Boga przekląłem, i matkę przekląłem, że mnie urodziła…” – mówi Brass ze łzami w oczach.

Po filmie publiczność miała szanse porozmawiać o publikacji drukowanej z jej autorką – Anną Dobrowolską. W wydawnictwie oprócz ponad 300 zdjęć, znajduje się potężna dawka opowieści, będących „rozbudowaną” wersją wywiadu filmowego.

„Spędziłam, razem z ekipą filmową, 10 dni słuchając opowieści Wilhelama Brassa, czego efektem było 20 godzin nagrania. Film jak wiadomo kieruje się swoimi prawami – może się w nim zmieścić tylko część historii. Uznałam jednak, że pozostała część opowieści zasługuje na to, aby inni ludzie się o nich dowiedzieli[…]” – mówiła podczas spotkania autorka albumu.

Prawie 300 stronicową publikację pt. Fotograf z Auschwitz można nabyć za pośrednictwem strony internetowej www.fotografzauschwitz.pl. Polecamy.

redakcja@lomianki.info

Spotkanie z autorką Fotografa z Auschwitz

Spotkanie z autorką Fotografa z Auschwitz

Spotkanie z autorką Fotografa z Auschwitz

Spotkanie z autorką Fotografa z Auschwitz

Spotkanie z autorką Fotografa z Auschwitz

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

4 komentarze

 1. kot w worku

  Czy książka jest/będzie dostępna w bibliotece?

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Maria

  Niesamowity film i zapewne spotkanie było równie interesujące. Szkoda, że nie mogłam zajrzeć nawet na chwilę, ale praca, praca, praca… Akurat mi wypadła niewłaściwa zmiana.

  Wyobrażał sobie, że autorka będzie starsza. Jak to myślenie stereotypami może mylić. Wspaniale, że tak młodzi ludzie jak Pani Anna przypominają takie tematy.

  Dzięki dla redakcji INFO za zamieszczenie ciekawej recenzji i dobrych zdjęć. Wiedziałam, że na was można liczyć. Dzięki za promocję interesujących i prawdziwie kulturalnych wydarzeń w naszym mieście.

  PS. Podłączam się pod pytanie powyżej o dostępności książki w bibliotece. Chyba jutro zadzwonię i zapytam.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Krzysiek

  Byliśmy na spotkaniu i rzeczywiście było interesujące. Album można było kupić po spotkaniu w miękkiej i twardej okładce. Kupiłem.
  Mam taką refleksję w związku z bardzo małą liczbą osób, które przyszły na te prelekcję. Szkoda, że Dom Kultury nie przykłada się do promocji tego typu spotkań, zamiast imprezek typu potańcówki, kiełbaska, piwko.
  Dom Kultury nie powinien być od potańcówek, tylko od wskazywania drogi do kultury wyższej.

  Sprawdzałem w katalogu online Biblioteki w Łomiankach i nie ma tego albumu w zbiorach.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Doro

  Pasjonująca opowieść, dobrze że takie spotkania są organizowane, szkoda że jest ich tak mało. Nie każdego interesuje diskopolo na deskach.
  Zgadzam się, że Dom Kultury powinien proponować coś wiecej niż proste imprezowanie przy piwku.
  Szkoda, że minęły czasy ciekawego i inspirującego GOPIKU.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *