www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

To też jest nasza historia

17 lutego 2012 r. o godzinie 19.00, w Domu Kultury w Łomiankach, będzie miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej „Cmentarze osadników niemieckich w gminie Łomianki”, której autorka, Anna Plewka, mieszkanka Kiełpina, za pomocą artystycznych, nastrojowych zdjęć pokazuje stan trzech cmentarzyków ewangelickich znajdujących się na terenie naszej gminy.

Krótki komentarz historyczny opracowany przez Stowarzyszenie Nasze Łomianki ma uświadomić, że – podobnie jak w sąsiednich gminach położonych nad Wisłą – i wokół Łomianekbyły w przeszłości wsie kolonijne zwane potocznie „olęderskimi”. Jedynymi śladami po ich mieszkańcach, osadnikach niemieckich, którzy przez ok. 140 lat byli naszymi sąsiadami, pozostały cmentarze.

Najmniejszy cmentarzyk znajduje się na Kępie Kiełpińskiej, obecnie na prywatnym terenie i jest zadbany. Gorzej wygląda cmentarzyk przy ul. Szpitalnej, róg ul. Zachodniej, którym opiekuje się Gmina. Najbardziej zapomniany, zarośnięty krzakami i zdewastowany jest największy z nich, w Dziekanowie Leśnym.

Stowarzyszenie NŁ poczyniło już pierwsze kroki zmierzające do przywrócenia tej nekropolii godnego wyglądu. Pragniemy doprowadzić do wykarczowania zarośli, ogrodzenia terenu, oraz uczytelnienia grobów i pozostałości pomników. Chcemy też, aby wszystkie trzy cmentarzyki były oznaczone odpowiednimi tablicami informacyjnymi. Mamy nadzieję,że ani Kampinoski Park Narodowy, na terenie którego leży cmentarz, ani władze naszej gminy, nie odmówią współpracy przy tym projekcie.

Sponsorami wystawy są: Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Łomiankach, burmistrz Łomianek oraz Polskie Stowarzyszenie Promocji Oświatowych przy szkołach przy ul. Wójcickiego1/3 na Młocinach.

Ewa Pustoła-Kozłowska
Stowarzyszenie NASZE ŁOMIANKI

To też jest nasza historia

To też jest nasza historia

To też jest nasza historia

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *