www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Trasą S7 zajmie się Komisja Petycji w Strasburgu

Jak napisało Życie Warszawy opinie w kwestii planowanej drogi ekspresowej S7 (mającej biec przez Łomianki) wyda Komisja Petycji PE w Strasburgu. Wariant tzw. nadwiślański poparł europoseł – mieszkaniec Łomianek – Marek Czarnecki.

W artykule „Wylotówka do Gdańska trafi do Strasburga”” z dnia 14.12.2006 r. można m.in. przeczytać: „”Po wschodniej obwodnicy miasta druga z planowanych w Warszawie dróg będzie oceniona w Komisji Petycji PE. Jej krytyczna opinia może spowodować, że trasa nie powstanie. Tym razem chodzi o planowaną drogę ekspresową S7, która ma być nowym wyjazdem z Warszawy w kierunku Gdańska. Z proponowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przebiegiem nie zgadzają sie mieszkańcy Bemowa i Łomianek. Ci ostatni uzyskali poparcie europosła Marka Czarneckiego, mieszkańca gminy.””

Głos w tej sprawie – nie poraz pierwszy – zabiera również Bronisław Kondratowicz ze Stowarzyszenia Ochrona Przed Powodzią i Zagrożeniami Komunikacyjnymi mówiąc: „”Droga według projektu forsowanego przez rząd podzieli Łomianki na cztery części. […] Odetnie warszawiaków od Puszczy Kampinoskiej, przejdzie przez rezerwat przyrody. Projektowana droga S7 ma przejść skrajem Puszczy Kampinoskiej, dalej zaś przetnie Las Bemowski, co wymaga wycięcia ok. 5 ha lasu. Projektanci proponują zastosowanie ekranów, tuneli i przejść dla zwierząt, ale i tak droga będzie ingerencją w ekosystem Puszczy Kampinoskiej.„”

W artykule europoseł Marek Czarnecki deklaruje: „”Petycja jest już przygotowana i w tym tygodniu złożę ją w sekretariacie komisji petycji.„”

W pozostałej części artykułu autor Tomasz Kunert napisał m.in.:
„”Unia Europejska jest czuła, jeśli chodzi o sprawy przyrody. Pokazała to jej ostatnia opinia w sprawie doliny Rospudy, gdzie w obszarze chronionych bagien i doliny rzeki ma być wybudowana obwodnica Augustowa. Komisja Europejska uznała budowę drogi za niezgodną z prawem europejskim dotyczącym ochrony obszarów Natura 2000.
Gmina i mieszkańcy od lat optują za własnym projektem S7 – na wale przeciwpowodziowym wzdłuż Wisły i dalej po trasie obecnej ulicy Pułkowej. Gmina zorganizowała nawet referendum w tej sprawie – prawie 90 proc. głosujących opowiedzia ło się za wariantem samorządowym. Ale referendum okazało się nieważne, bo wzięło w nim udział za mało osób. Argumenty gminy nie przekonały GDDKiA i teraz mieszkańcy Łomianek sięgnęli po cięższą broń – argumenty związane z ekologią. – I właśnie dlatego poprosiliśmy europosła o pomoc – mówi Bronisław Kondratowicz.
Czy petycja ma szansę spowodować zmianę rządowych planów? Tak, ale droga do tego jest daleka, a wszystko może potrwać kilka lat. Komisja petycji nie ma innych form nacisku na rząd jak wydanie orzeczenia. Dopiero gdy sprawa trafi do Komisji Europejskiej – a tak dzieje się wtedy, gdy rząd nie zareaguje na pisma parlamentu – można się spodziewać z jej strony nakazu zmiany.
– Kłopot z tą drogą jest taki, że żaden wariant nie jest bezpieczny dla przyrody – uważa Wojciech Szymalski ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. – Wariant samorządowy prowadzi przez obszar Natura 2000 nad Wisłą.„”

Istotnym jest aby zauważyć nieściałość, która występuje artykule – stwierdzenia mówiące o tym, że z wariantem proponowanym przez GDDKiA „”nie zgadzają się mieszkańcy””. Jest to naszym zdaniem dalego posunięte uogólnienie. W sprawie tej zostało przeprowadzone referendum, w którym rzeczywiście „”wariant nadwiślański”” został popraty przez prawie 90% biorących udział w nim mieszkańców, jednak referendum aby było ważne musi się wykazać frekwencją na poziomie minimum 30% – a tak się niestety nie stało. Więc można śmiało stwierdzić, że wynik referendum – nie ma znaczenia – a więc nie powinien być również głosem w publicznej dyskusji.


Wysłaliśmy do Pana Czarneckiego list z prośbą o uzasadnienie popracia wariantu samorządowego „”nad Wisłą””. W odpowiedzi otrzymalismy zaproszenie na konferencje prasową.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Czarnecki zaprasza do wzięcia udziału w konferencji prasowej, której tematem będzie: „”Petycja do Parlamentu Europejskiego dotycząca budowy autostrady przebiegającej przez Puszczę Kampinoską””.
Konferencja odbędzie się we wtorek 19 grudnia 2006 o godzinie 13.00 w Biurze Poselskim na ulicy Nowy Świat 47 w Warszawie.
Organizatorzy proszą o potwierdzenie przybycia drogą telefoniczną (tel. 22.826.02.92 – u Pani Anny-Marii Bąk) lub mailową na adres mczarnecki-assistant@europarl.eu.int.

redakcja@lomianki.info

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *