www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Trzej Królowie w Łomiankach // VIDEO

Fajnie, miło, doniośle, pozytywnie, super, wspaniale, bezpretensjonalnie, radośnie, pięknie, wspólnie… tak mieszkańcy Łomianek mówili o Orszaku Trzech Króli, jednocześnie wyrażając nadzieję na równie udane świętowanie w następnych latach.

Uliczne jasełka – 6 stycznia 2014 roku – odbyły się na świecie w 187 miejscowościach, w tym pierwszy raz w Łomiankach. Orszaki upamiętniają przybycie z darami Trzech Mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara – do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa.

Zapraszamy do obejrzenia video-relacji z pochodu ulicami Łomianek, który swój początek i koniec miał na terenie kościoła parafialnego w Łomiankach.
W pochodzie wzięło udział około dwóch tysięcy osób.

Kto nie uczestniczył może zwyczajnie, po ludzku, żałować, gdyż atmosfera i pozytywna aura wokół „imprezy”” pozwoliła godnie, pogodnie i bez zbędnego patosu uczestniczyć w tym jednym z najważniejszych dla chrześcijan święcie.

Przy organizacji łomiankowskiego orszaku pomagało wiele osób, m.in. skupionych wokół wspólnot parafialnych działających na terenie naszej parafii.


…tak Orszak Trzech Króli zarejestrowała kamera internetowa LOMIANKI.INFO


W Orszaku Trzech Króli wzięło udział około dwóch tysięcy osób – odszukasz siebie?

Trzej Królowie w Łomiankach // VIDEO

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

15 komentarzy

  1. Rafał

    Fantastyczna sprawa taki Orszak. Integracja mieszkańców, radosne świętowanie i jednocześnie bardzo wzruszające spotkania z sąsiadami. Faktycznie wspaniale, tak jak ujęto w powyższej relacji. Czegoś takiego w Łomiankach ogarniętych, jak to ujmuje trafnie Proboszcz, walką a nie pokojem, było potrzeba

    I co najważniejsze nie musieliśmy słuchać nadętych, teatralnych i wyuczonych na pamięć przemówień władzy.
    Dziękuję organizatorom za wyczucie potrzeb mieszkańców. Brawo!

    0
    0
    Odpowiedz
  2. entomol

    Mieliśmy bardzo urokliwych trzech króli. Tacy uśmiechnięci, roztaczający pozytywną energię. Super 🙂

    0
    0
    Odpowiedz
  3. Aga

    Było bardzo fajnie i widzę, że film też bardzo udany.
    Scena kiedy Trzej Królowie spotykają się przed kościołem po pochodzi jest naprawdę wzruszająca.

    0
    0
    Odpowiedz
  4. Byłam widziałam

    Moim zdanie, było spokojnie dwa tysiące osób. Na filmie z kamery widać, że strumień ludzi niemal nie ma końca.

    Szkoda, że burmistrz na stronie Urzędu Miejskiego pisze, że było „kilkuset mieszkańców”. Szkoda, że umniejsza to co się wydarzyło 6 stycznia 2014 roku w Łomiankach. Bardzo szkoda.

    0
    0
    Odpowiedz
  5. niezalogowany

    Królowie ujmujący swoją naturalnością i dzieci w koronach i śpiew i nastrój. Wszystko mi się podobało!

    0
    0
    Odpowiedz
  6. Małgorzata

    Byłaś widziałaś, ja widziałam, inni też byli i widzieli. Mimo, że nawet kilkadziesiąt osób byłoby sukcesem, to śmiało można napisać że było ponad 2000 osób. Wystarczy obejrzeć pierwszy film.
    Mam nadzieję, że obłudę władzy zauważy coraz więcej osób i że podejmnie decyzje wyborcze, Bardzo smutne jest to, że nawet takie święto wykorzystywane jest politycznie.

    Organizatorom Orszaku Trzech Króli w Łominkach należą się WIELKIE gratulacje.

    0
    0
    Odpowiedz
  7. Józek i Agata

    Dobrze, że pogoda była znośna, jak widać opatrzność zlitowała się nad Łomiankami. Było super i czekamy na kolejny Orszak Trzech Króli.

    0
    0
    Odpowiedz
  8. M2013

    Skoro taką popularnością cieszył się katolicki orszak, czy równie chętnie przystalibyście na np. prawosławny? Nie neguję samej inicjatywy, ale jest ona ściśle związana z wyznaniem rzymsko-katolockim, i pytanie, czy na inne wyzwania też byłoby takie społeczne przyzwolenie. To w końcu publiczne manifestowanie swojej wiary, pytanie zatem, czy wyznawcy innych religii też byliby tak miło przyjęci?

    0
    0
    Odpowiedz
  9. arbi

    Do M2013
    Temat tyle interesujący co jak z kosmosu. Po co zadawać takie pytanie w tym miejscu???? No ale skoro już jest. Na początek to miejmy na uwadze, że jest zasadnicza różnica między tolerowaniem a akceptowaniem. Tolerancja to jeszcze nie akceptacja, więcej, daleko jej do niej.
    Orszak był wyrażeniem wiary i głoszeniem Dobrej Nowiny o narodzeniu Jezusa. To jest bezsporne. Zgromadziło osoby, które łączy wiele: np. język, kultura, teren zwyczaje itp. również wiara. Wiele wypowiedzi wskazuje jednocześnie, że Orszak obok głównego przesłania, dał im również poczucie wspólnoty, jedności wynikającej z tego, że są wśród swoich. Czy się to komuś podoba czy też nie każdy z nas potrzebuje akceptacji a o tę najszybciej we wspólnocie stworzonej przez osoby o wspólnych poglądach. Przynajmniej częściowo. Brak wspólnych „tradycyjnych ” ale nie tylko, zachowań prowadzi do rozbicia wspólnoty a to do braku poczucia bezpieczeństwa, szczęścia itp. Wiara jest jedną z tych cech, które nas łączą ale nie jedyną bo każdy ma swoją ścieżkę i za siebie odpowiada. Z tego punktu widzenia wprowadzenie innych zachowań może jest przejawem otwarcia na innych ale jednocześnie brakiem roztropności. I nie chodzi tu o to żeby komuś czegoś zakazywać ale wyrażać swoje poglądy i o nich świadczyć. W swoim domu modlę się razem z rodziną i nie chcę aby np. gość muzułmanin w takim samym stopniu wyrażał swoją wiarę. Bo toleruję go ale nie muszę się z nim zgadzać – pozwalać na wszelkie działanie w mojej przestrzeni życia. Mój dom to również Łomianki więc dopóki otaczając mnie ludzie, którzy są do mnie podobni ja jestem w tej wspólnocie o razem z nią współistnieję.

    0
    0
    Odpowiedz
  10. Obserwator 2

    Piękna tradycja, dobrze, że „odnowiono” to Święto.
    Nie ma sensu dyskusja na temat oczywistych oczywistości. Proszę M2013 daj spokój, w Rzeczypospolitej inne wyznania zawsze były tolerowane i to stanowiło o jedności Państwa – rozumianego nie w sposób właściwy zachodnim czy wschodnim sąsiadom. Wielokulturowość to trudne pojęcie, ale powinniśmy je znać i doceniać. Nikt nie narzuci Tobie wiary na siłę, spokojnie.

    Mój niepokój wzbudził jedynie ten narwany motocyklista widoczny w ostatnich ujęciach. Jazda po lewej stronie ul. Warszawskiej, no, no, no.
    – Widzisz, jednak cuda się zdarzają, wypadku nie było…
    Pozdrowienia,
    Obserwator 2

    0
    0
    Odpowiedz
  11. kot w worku

    M2013 – Ja bym chętnie obejrzała. Tak samo jak chętnie uczestniczę w festiwalu Warszawa Singera, choć to oczywiście inny powód spotkania, nie religijny tylko raczej kulturowy. Tu natomiast chodzi o święto objawienia, czyli o Epifania (nie wiem czy powinno się odmieniać), czyli o święto chrześcijańskie a nie tylko katolickie. A wiec i prawosławne, tylko że w tym przypadku obchodzone zdaje się 2 tygodnie później i nieco inaczej.

    0
    0
    Odpowiedz
  12. Jasiek

    Ja dawno w Łomiankach nie uczestniczyłem w tak udanej inicjatywie, no może jeszcze Bazar Zabawek ale to inna bajka.

    Podobają mi się takie akcje zupełnie pozbawione u podstaw wątków politycznych, o co ostatnio w czasach „pod patronatem Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego” jest bardzo trudno. Szczerze powiem, że jak widzę „pod patronatem itd” to mnie mdli i zwyczajnie nie przychodzę.

    Chciałbym aby wróciły czasy zwykłych imprez, koncertów, spotkań bez „patronatu”. Aby było znowu w Łomiankach normalnie, aby imprezy były dla mieszkańców a nie dla „patronatów”.
    Przepraszam za zwrócenie uwagi na ten aspekt, ale zwyczajnie brakowało mi w Łomiankach takiego świętowanie.

    Dziękuję organizatorom za tak miło spędzony czas w niedzielne popołudnie.

    0
    0
    Odpowiedz
  13. Marta

    Bardzo ładny film z Orszaku, no i co najważniejsze, jestem na nim z czego jestem dumna (-:
    Pozdrawiam wszystkich „orszakowiczów” a szczególnie naszego księdza proboszcza Kazimierza.

    0
    0
    Odpowiedz
  14. M2013

    Do #arbi

    Moje pytanie jest jak najbardziej interesujące w dobie coraz powszechniejszej dyskusji o tolerancji religijnej. A orszak, czy uznać go za katolicki, czy szerzej za chrześcijański, takim obrzędem religijnym jest. Fajnie, wreszcie prawdziwie chrześcijańska twarz Kościoła, i mówię tu o Kościele ludzi, a nie hierarchów. Pytanie brzmi, czy także inne wielkie religie, których wyznawcy tu mieszkają, też byłyby przez ogół mieszkańców akceptowane. Mamy w końcu świeckie państwo z wolnością religijną.

    Jedna sprawa to wolność „do religii”, a druga – „od religii”. Manifestowanie przynależności do określonego Kościoła jest niezbywalnym prawem każdego Polaka, fakt, ale czy to prawo jest nieograniczone? Jak z kwestią słynnych krzyży w klasach – co z dziećmi ateistami? Symbol danej religii niesie ze sobą określone wartości, które nie dla wszystkich są wspólne. Zakazać symboli w , czy dopuścić także inne, od religii monoteistycznych dla przykładu?

    Takie moje dywagacje na marginesie. Cieszą mnie pokojowe manifestacje religijne, które zgodnie z założeniami tej religii nawołują do miłości, a nie nienawiści na tle rasowym/seksualnym/politycznym etc. W orszaku udział brali zapewne ludzie o różnej orientacji czy poglądach politycznych, i nie było problemu. Za to duży +.

    0
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *