Trzej Królowie w Łomiankach // VIDEO
Fajnie, miło, doniośle, pozytywnie, super, wspaniale, bezpretensjonalnie, radośnie, pięknie, wspólnie… tak mieszkańcy Łomianek mówili o Orszaku Trzech Króli, jednocześnie wyrażając nadzieję na równie udane świętowanie w następnych latach.
Uliczne jasełka – 6 stycznia 2014 roku – odbyły się na świecie w 187 miejscowościach, w tym pierwszy raz w Łomiankach. Orszaki upamiętniają przybycie z darami Trzech Mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara – do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa.
Zapraszamy do obejrzenia video-relacji z pochodu ulicami Łomianek, który swój początek i koniec miał na terenie kościoła parafialnego w Łomiankach.
W pochodzie wzięło udział około dwóch tysięcy osób.
Kto nie uczestniczył może zwyczajnie, po ludzku, żałować, gdyż atmosfera i pozytywna aura wokół „imprezy”” pozwoliła godnie, pogodnie i bez zbędnego patosu uczestniczyć w tym jednym z najważniejszych dla chrześcijan święcie.
Przy organizacji łomiankowskiego orszaku pomagało wiele osób, m.in. skupionych wokół wspólnot parafialnych działających na terenie naszej parafii.
…tak Orszak Trzech Króli zarejestrowała kamera internetowa LOMIANKI.INFO
W Orszaku Trzech Króli wzięło udział około dwóch tysięcy osób – odszukasz siebie?
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
15 komentarzy
Wyślij komentarz
Weź udział w 9. Biegu Sztafetowym w Łomiankach
12 października 2024 r. już po raz dziewiąty odbędzie się Sztafetowy Bieg w Łomiankach. W tym roku oprócz sztafetowego...
Dzień DobryTVN – Pogotowie Roślinkowe zaprasza mieszkańców Łomianek na konsultacje
Dziś - 13 września - na placu przy Urzędzie Miejskim w Łomiankach, tam gdzie stoi Plastusiowa Ławeczka, rozstawiono...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Baczyńskiego wybrali nowy Zarząd Osiedla
11 września 2024 roku odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Baczyńskiego, podczas którego został wybrany...
130 lat temu urodziła się Maria Kownacka, autorka przygód Plastusia
Maria Kownacka autorka "Platusiowego pamiętnika" urodziła się 11 września 1894 roku. Przez wiele lat była związana z...
Urząd pracuje nad planem ogólnym Gminy Łomianki. Weź udział w konsultacjach
Nowe przepisy wycofują z obiegu prawnego studia uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzone...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Trylogia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Trylogia, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Pawłowo wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Pawłowo, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Prochownia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Prochownia, podczas którego został...
To Ty zdecydujesz, na które projekty przeznaczyć milion złotych
Łomiankowski Mechanizm Partycypacyjny – którego pierwsza edycja miała miejsce w 2020 roku – jest demokratycznym...
Fantastyczna sprawa taki Orszak. Integracja mieszkańców, radosne świętowanie i jednocześnie bardzo wzruszające spotkania z sąsiadami. Faktycznie wspaniale, tak jak ujęto w powyższej relacji. Czegoś takiego w Łomiankach ogarniętych, jak to ujmuje trafnie Proboszcz, walką a nie pokojem, było potrzeba
I co najważniejsze nie musieliśmy słuchać nadętych, teatralnych i wyuczonych na pamięć przemówień władzy.
Dziękuję organizatorom za wyczucie potrzeb mieszkańców. Brawo!
Mieliśmy bardzo urokliwych trzech króli. Tacy uśmiechnięci, roztaczający pozytywną energię. Super 🙂
Było bardzo fajnie i widzę, że film też bardzo udany.
Scena kiedy Trzej Królowie spotykają się przed kościołem po pochodzi jest naprawdę wzruszająca.
Moim zdanie, było spokojnie dwa tysiące osób. Na filmie z kamery widać, że strumień ludzi niemal nie ma końca.
Szkoda, że burmistrz na stronie Urzędu Miejskiego pisze, że było „kilkuset mieszkańców”. Szkoda, że umniejsza to co się wydarzyło 6 stycznia 2014 roku w Łomiankach. Bardzo szkoda.
Królowie ujmujący swoją naturalnością i dzieci w koronach i śpiew i nastrój. Wszystko mi się podobało!
Byłaś widziałaś, ja widziałam, inni też byli i widzieli. Mimo, że nawet kilkadziesiąt osób byłoby sukcesem, to śmiało można napisać że było ponad 2000 osób. Wystarczy obejrzeć pierwszy film.
Mam nadzieję, że obłudę władzy zauważy coraz więcej osób i że podejmnie decyzje wyborcze, Bardzo smutne jest to, że nawet takie święto wykorzystywane jest politycznie.
Organizatorom Orszaku Trzech Króli w Łominkach należą się WIELKIE gratulacje.
Dobrze, że pogoda była znośna, jak widać opatrzność zlitowała się nad Łomiankami. Było super i czekamy na kolejny Orszak Trzech Króli.
Skoro taką popularnością cieszył się katolicki orszak, czy równie chętnie przystalibyście na np. prawosławny? Nie neguję samej inicjatywy, ale jest ona ściśle związana z wyznaniem rzymsko-katolockim, i pytanie, czy na inne wyzwania też byłoby takie społeczne przyzwolenie. To w końcu publiczne manifestowanie swojej wiary, pytanie zatem, czy wyznawcy innych religii też byliby tak miło przyjęci?
Do M2013
Temat tyle interesujący co jak z kosmosu. Po co zadawać takie pytanie w tym miejscu???? No ale skoro już jest. Na początek to miejmy na uwadze, że jest zasadnicza różnica między tolerowaniem a akceptowaniem. Tolerancja to jeszcze nie akceptacja, więcej, daleko jej do niej.
Orszak był wyrażeniem wiary i głoszeniem Dobrej Nowiny o narodzeniu Jezusa. To jest bezsporne. Zgromadziło osoby, które łączy wiele: np. język, kultura, teren zwyczaje itp. również wiara. Wiele wypowiedzi wskazuje jednocześnie, że Orszak obok głównego przesłania, dał im również poczucie wspólnoty, jedności wynikającej z tego, że są wśród swoich. Czy się to komuś podoba czy też nie każdy z nas potrzebuje akceptacji a o tę najszybciej we wspólnocie stworzonej przez osoby o wspólnych poglądach. Przynajmniej częściowo. Brak wspólnych „tradycyjnych ” ale nie tylko, zachowań prowadzi do rozbicia wspólnoty a to do braku poczucia bezpieczeństwa, szczęścia itp. Wiara jest jedną z tych cech, które nas łączą ale nie jedyną bo każdy ma swoją ścieżkę i za siebie odpowiada. Z tego punktu widzenia wprowadzenie innych zachowań może jest przejawem otwarcia na innych ale jednocześnie brakiem roztropności. I nie chodzi tu o to żeby komuś czegoś zakazywać ale wyrażać swoje poglądy i o nich świadczyć. W swoim domu modlę się razem z rodziną i nie chcę aby np. gość muzułmanin w takim samym stopniu wyrażał swoją wiarę. Bo toleruję go ale nie muszę się z nim zgadzać – pozwalać na wszelkie działanie w mojej przestrzeni życia. Mój dom to również Łomianki więc dopóki otaczając mnie ludzie, którzy są do mnie podobni ja jestem w tej wspólnocie o razem z nią współistnieję.
Piękna tradycja, dobrze, że „odnowiono” to Święto.
Nie ma sensu dyskusja na temat oczywistych oczywistości. Proszę M2013 daj spokój, w Rzeczypospolitej inne wyznania zawsze były tolerowane i to stanowiło o jedności Państwa – rozumianego nie w sposób właściwy zachodnim czy wschodnim sąsiadom. Wielokulturowość to trudne pojęcie, ale powinniśmy je znać i doceniać. Nikt nie narzuci Tobie wiary na siłę, spokojnie.
Mój niepokój wzbudził jedynie ten narwany motocyklista widoczny w ostatnich ujęciach. Jazda po lewej stronie ul. Warszawskiej, no, no, no.
– Widzisz, jednak cuda się zdarzają, wypadku nie było…
Pozdrowienia,
Obserwator 2
M2013 – Ja bym chętnie obejrzała. Tak samo jak chętnie uczestniczę w festiwalu Warszawa Singera, choć to oczywiście inny powód spotkania, nie religijny tylko raczej kulturowy. Tu natomiast chodzi o święto objawienia, czyli o Epifania (nie wiem czy powinno się odmieniać), czyli o święto chrześcijańskie a nie tylko katolickie. A wiec i prawosławne, tylko że w tym przypadku obchodzone zdaje się 2 tygodnie później i nieco inaczej.
Ja dawno w Łomiankach nie uczestniczyłem w tak udanej inicjatywie, no może jeszcze Bazar Zabawek ale to inna bajka.
Podobają mi się takie akcje zupełnie pozbawione u podstaw wątków politycznych, o co ostatnio w czasach „pod patronatem Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego” jest bardzo trudno. Szczerze powiem, że jak widzę „pod patronatem itd” to mnie mdli i zwyczajnie nie przychodzę.
Chciałbym aby wróciły czasy zwykłych imprez, koncertów, spotkań bez „patronatu”. Aby było znowu w Łomiankach normalnie, aby imprezy były dla mieszkańców a nie dla „patronatów”.
Przepraszam za zwrócenie uwagi na ten aspekt, ale zwyczajnie brakowało mi w Łomiankach takiego świętowanie.
Dziękuję organizatorom za tak miło spędzony czas w niedzielne popołudnie.
Warto przypomnieć, że z inicjatywy burmistrza Tomasza Dąbrowskiego i Wydziału Studiów nad Rodziną odbyła się w styczniu 2012 roku konferencja o organizacji Orszaku. Wtedy rok temu zasiano, wczoraj zabrano. Brawo za pomysł i organizację.
http://www.lomianki.pl/lomianki2/index.php?dc=888
http://www.lomianki.pl/lomianki2/index.php?dc=908
Bardzo ładny film z Orszaku, no i co najważniejsze, jestem na nim z czego jestem dumna (-:
Pozdrawiam wszystkich „orszakowiczów” a szczególnie naszego księdza proboszcza Kazimierza.
Do #arbi
Moje pytanie jest jak najbardziej interesujące w dobie coraz powszechniejszej dyskusji o tolerancji religijnej. A orszak, czy uznać go za katolicki, czy szerzej za chrześcijański, takim obrzędem religijnym jest. Fajnie, wreszcie prawdziwie chrześcijańska twarz Kościoła, i mówię tu o Kościele ludzi, a nie hierarchów. Pytanie brzmi, czy także inne wielkie religie, których wyznawcy tu mieszkają, też byłyby przez ogół mieszkańców akceptowane. Mamy w końcu świeckie państwo z wolnością religijną.
Jedna sprawa to wolność „do religii”, a druga – „od religii”. Manifestowanie przynależności do określonego Kościoła jest niezbywalnym prawem każdego Polaka, fakt, ale czy to prawo jest nieograniczone? Jak z kwestią słynnych krzyży w klasach – co z dziećmi ateistami? Symbol danej religii niesie ze sobą określone wartości, które nie dla wszystkich są wspólne. Zakazać symboli w , czy dopuścić także inne, od religii monoteistycznych dla przykładu?
Takie moje dywagacje na marginesie. Cieszą mnie pokojowe manifestacje religijne, które zgodnie z założeniami tej religii nawołują do miłości, a nie nienawiści na tle rasowym/seksualnym/politycznym etc. W orszaku udział brali zapewne ludzie o różnej orientacji czy poglądach politycznych, i nie było problemu. Za to duży +.