www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Tylko rajd rowerowy…?

Rajd rowerowy ku czci 150 rocznicy Powstania Styczniowego mógłby być jedynie jeszcze jedną imprezą turystyczno-rekreacyjną gdyby nie cel wyprawy.

Mogiła Powstańców spoczywających od 1863 roku koło naszego miejsca zamieszkania. Na miejscu zastaliśmy Wartę Honorową. Pełnili ją żołnierze z tamtej epoki – członkowie grupy rekonstrukcji historycznej, uzbrojeni w kosy postawione na sztorc. Dorosłych uczestników to nie zaskoczyło, ale dzieci i młodzież byli poruszeni. Najmłodsi zaciekawieni uzbrojeniem, nieco starsi skąpym umundurowaniem, młodzież faktem istnienia ludzi dorosłych, którzy w ten sposób oddają cześć poległym. My dorośli sprawiliśmy, że moment złożenia kwiatów stał się chwilą wzniosłą. Dało się odczuć, że jesteśmy narodem dumnym. Kobiety z męstwa mężów, dziadków i pradziadków i dumni mężczyźni, których dziadkowie i pradziadkowie nie wytrzymali ciemiężenia, upokorzenia – w niemocy i desperacji postanowili przeciwstawić się okupantowi rosyjskiemu.

Przypomnieliśmy sobie o podobnych miejscach, które mijaliśmy w dzieciństwie i mijamy będąc na spacerze, jadąc na rowerze w Puszczy Kampinoskiej, chodząc po lesie na Olszynce Grochowskiej, zwiedzając Twierdzę Modlin. Codziennie mijamy tysiące mogił ludzi, z którymi – z racji małej liczebności ludności w tamtych czasach i licznych okupacji – jesteśmy w którymś z pokoleń spokrewnieni.W kalendarzu cyklicznych imprez rajd rowerowy ku czci poległych w 1863 roku nie jest wyłącznie imprezą turystyczno-rekreacyjną, jest imprezą o charakterze patriotycznym. Lekcją, którą przekazujemy naszym dzieciom tak, jak nasi rodzice przekazywali Nam.

…Dziękujemy Organizatorom rajdu za wspaniałą imprezę oraz grupie rekonstrukcji historycznej z Modlina za pomoc nam, rodzicom w wychowaniu młodych patriotów.

Piotr Korczeniewski

ps. Jak mocno trzeba nienawidzić ciemiężycieli – okupantów – jak mocno chcieć swobodnie o sobie decydować, by zostawić rodzinę, wyjść z domu z kosą, cepem, by zabić uzbrojonego „po zęby”” wroga.

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

Tylko rajd rowerowy...?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

 1. Małgośka

  Też byłam i mam trochę inne odczucia.
  Organizatorzy nie poinformowali nas że trasa jest zbyt długa dla najmłodszych. Dzieci płakały, rodzice się denerwowali. Nie dojechaliśmy do końca 🙁 Takich rodzin jak nasza było kilkanaście.
  Pomysł dobry – realizacja bardzo słaba.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *