www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Ulice Łomianek – porażka i żenada…

Na palcach można policzyć drogi w gminie, które nie budzą zastrzeżeń mieszkańców. Większość z nich – łącznie z główną arterią w mieście, ul. Warszawską, są w co najmniej kiepskim stanie.

To miał być tekst o drogowych bolączkach Łomianek. Po rozmowie z mieszkańcami i wycieczce po gminie szybko jednak okazało się, że zrobienie tematu w sposób wyczerpujący jest zupełnie niemożliwe. „Porażka, żenada, jeden wielki tor przeszkód” – tak najczęściej ocenia większość wściekłych mieszkańców stan dróg w gminie.

Wybraliśmy te, które emocji budzą najwięcej. W niechlubnych rankingu od lat prym wiedzie Dąbrowa i jej ul. Zachodnia, która od zawsze miała kiepską asfaltową nawierzchnię, wiecznie zapadającą się i z coraz to nowymi dziurami. Katastrofa jednak nastąpiła gdy zbankrutowany wykonawca kanalizacji zszedł z placu budowy i zostawił ją praktycznie bez nawierzchni.
– Wywalczyliśmy położenie nawierzchni tymczasowej. Następnie wszedł kolejny wykonawca kończąc pracę z bardzo kiepsko połatanym asfaltem. Znowu interwencje, no i chwilowo jest znośnie. Połowa ulicy (od Wiślanej do Wiosennej) czeka na obiecaną w tym roku generalną przebudowę. Druga połowa, będzie się jeszcze przez co najmniej rok męczyć z prowizorką. Kontynuacja zapowiadana jest na 2017 rok, ale już słyszymy o trudnościach – tłumaczy Witold Gawda i dodaje, że Dąbrowa to też nierozwiązany problem ul. Sierakowskiej. Choć po robotach kanalizacyjnych solidnie odtworzono jej nawierzchnię, to do ideału jej daleko. Chodnik miejscami jest 30 cm wyżej niż jezdnia.
– Ulica ma być podobno jeszcze nadlana asfaltem. Dlaczego tak wysoko i kiedy? Nie sposób się dowiedzieć. Tyle jeśli chodzi o odcinek Kolejowa – Zachodnia. Dalej od Zachodniej w kierunku KPN jest beznadziejnie. Nie mieszka tam dużo ludzi, ale bardzo wielu dojeżdża tam do puszczy. Zwłaszcza w weekendy ulica jest bardzo ruchliwa. Kilka lat temu wysypano ją destruktem, który jak wiadomo, po roku wygląda jak szwajcarski ser. Zgłaszamy co roku potrzebę tej inwestycji, na razie bez efektów – podkreśla przewodniczący osiedla Witold Gawda.

Powody do narzekań mają też mieszkańcy ul. Prostej. Chodzi zwłaszcza o odcinek między Sierakowską a Kołłątaja, gdzie ruch jest duży. Krótki odcinek, niewielkie nakłady, a bardzo zmieniłoby to komfort zamieszkania. Dwa odcinki nie mogą doczekać się poprawy ze względu na ich prywatny charakter.

Odwiecznym problemem jest skrzyżowanie Wiosennej i Zachodniej. Jest wąsko, niebezpiecznie, a przy każdych opadach skrzyżowanie stoi w wodzie. Wiosennej przydałaby się nakładka asfaltowa, bo obecna, wielokrotnie łatana, wymaga każdej zimy wielokrotnych napraw.

Sen z powiek spędza kierowcom też ul. Piaskowa. Jakość innych ulic Dąbrowy Leśnej po położeniu instalacji wodociągowej nie wróciły do stanu sprzed inwestycji, a niejednokrotnie się pogorszyły. Mieszkańcy Dąbrowy czekają też na rondo Wiślana-Zachodnia. Powiat, który realizuje inwestycję „walczy” z właścicielami posesji, którzy nie chcą oddać ziemi bez walki.

O swoich bolączkach od lat mówią też mieszkańcy Dziekanowa Bajkowego. Zdaniem radnego Marcina Etienne na ok. 12 km dróg w sołectwie jedynie 0,3 km nie wymaga żadnych napraw.
– Zapraszam na dowolną z ulic w kwartale: Kolejowa – Wiklinowa – Rolnicza – Krasnoludków. Inwestycje w Dziekanowie Bajkowym są po złości wycinane przez urzędujące władze. Mieszkańcy pozostawieni są sami sobie. Faktem jest, że w znakomitej większości są to drogi, które pozostają we władaniu prywatnych właścicieli. Jednakże jest to spowodowane błędnymi decyzjami włodarzy miasta, którzy wydawali pozwolenia na budowę nie wymagając od inwestorów, by przekazywali oni drogi gminie. Te błędne decyzje są zresztą nadal powielane. Nie dalej, jak miesiąc temu na ul. Krasnoludków zezwolono mieszkańcowi na postawienie ogrodzenia w pasie drogowym, przez co droga zawężona została o 1/3 jej szerokości – mówi radny Marcin Etienne i podkreśla, że w obecnej sytuacji Urząd Gminy zobowiązany jest utrzymywać drogi, które mieszkańcy Dziekanowa Bajkowego przekazali nieodpłatnie Gminie. Jednakże nawet te drogi nie są przez Urząd utrzymywane.

Nie lepiej jest na osiedlu Chopina. Mimo wyrównywania ulic, mieszkańcy mają już dość kurzu, dziur i uszkodzonych elementów zawieszenia swoich samochodów.
– Burmistrz chwali się, że jakiś kawałek wyrównano. Ale czym zasypuje się te dziury? Jak jest sucho wszystko co wysypano unosi się w powietrzu, a najmniejszy deszcz wypłukuje znów te same dziury – mówi mieszkaniec okolicy ul. Paderewskiego i Chopina. – Na spacer najlepiej zabrać ze sobą maskę chroniącą przed pyłem i kurzem, która się przyda zwłaszcza wtedy, gdy przejedzie jakiś samochód – dodaje – pozostaje nam tylko apelować i prosić kierowców o maksymalnie spokojną jazdę.

Ostatnio sporo dzieje się na Rolniczej, która tworzy swoistą drogę ucieczki z Warszawskiej, zakorkowanej w godzinach szczytu. Obecnie Gmina wspólnie z Powiatem montuje światła na skrzyżowaniu z Wiejską, które od dawna uchodzi za niebezpieczne. Rolniczawiększych problemów nie sprawia, ale już prostopadła Wiślana przyprawia o wściekłość kierowców.
– Cała Wiślana od Rolniczej do wału pozostawia wiele do życzenia. Tu zawsze albo kurz i piach, albo kałuże. Jest nierówno i brudno. Czy tak trudno zrozumieć, że sprzątanie raz na rok to zdecydowanie za mało? Dlaczego Babice mogą mieć swoją maszynę, która dba o czystość na ulicach, a u nas bardzo rzadko ktoś się tym zajmuje – zastanawia się Bogdan Pińkowski i dodaje, że wielu mieszkańcom zależy też na asfalcie na Brzegowej. – O czym my w ogóle mówimy? O bocznych drogach, jak główna ulica w mieście to jedna wielka prowizorka złożona z dziur i łat? – podkreśla sołtys Łomianek Dolnych.

Okazuje się, że gmina planuje dalszy remont Warszawskiej. Do tej pory zrobiono odcinek od ul. Wiślanej do ul. Włościańskiej, wyremontowano nawierzchnię od ul. Włościańskiej do ul. Armii Poznań (I etap) oraz na odcinku od. ul. Przyłuskiego do ul. 11 Listopada. Wybudowano także ścieżkę rowerową od ul. Lwowskiej do ul. Wiślanej (I etap).
– Kolejne działania planowane są w zakresie: remontu nawierzchni jezdni na odcinku od ul. Armii Poznań do ul. Graniczka (II etap), budowy ścieżki rowerowej na tym samym odcinku oraz na odcinku od ul. Parkowej do ul. Lwowskiej oraz kompleksowej przebudowy ul. Warszawskiej polegającej na wykonaniu nawierzchni wraz z podbudową oraz odwodnieniem, przebudowie chodnika i modernizacji miejsc postojowych na odcinku od ul. Brukowej do ul. Wiślanej – informuje wiceburmistrz Piotr Rusiecki i dodaje, że od 2 lat realizowany jest program odbudowy dróg po robotach wod.-kan. Program ten zakłada kompleksową przebudowę ulic w tzw. kwartałach ulic (obszarze ograniczonym większymi ulicami). Realizacja rozpoczęła się od ulic, w których roboty wod.-kan. były wykonywane najwcześniej.
W sumie jest otwarte 8 kwartałów ulic: Rolnicza – Armii Poznań – Warszawska – Jedności Robotniczej; Wiślana – Zachodnia – Wiosenna – Kolejowa; Wiślana – Kolejowa – Wiosenna –Warszawska; Graniczka – Warszawska – Staszica – Kolejowa; Wiosenna – Kolejowa – Wąska – Długa; Staszica – Warszawska – Wiosenna – Kolejowa; Wiślana – Długa – Graniczna – Kampinoska; Wiklinowa – Rolnicza – Ogrodowa – Warszawska.
– W sumie w kwartałach w projektowaniu lub modernizacji mamy 55 ulic w samych tylko kwartałach, a oprócz tego kilka innych otwartych zadań na przebudowę dróg. Informuję, że równocześnie brak uregulowanego stanu prawnego działek w obrębie pasa drogowego stanowi przeszkodę w działaniach inwestycyjnych. Niestety takich przypadków jest wiele – podkreśla Piotr Rusiecki.

Które ulice ostatecznie będą naprawione pokaże czas. Doświadczenie pokazuje, że nie wszystkie planowane inwestycje są realizowane, bo „spadają” z budżetu ustępując miejsce innym – zdaniem burmistrza i radnych – ważniejszym.

AS, MM

Ulice Łomianek - porażka i żenada...

Ulice Łomianek - porażka i żenada...

Ulice Łomianek - porażka i żenada...

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

18 komentarzy

 1. Profesor

  Bardzo rzeczowy artykuł i co najważniejsze pokazuje zdanie różnych stron a nie tak jak w Trybunie Ludu Łomiankowskiej tylko jednostronne wypowiedzi burmistrz i radnych z jego komitetu politycznego.

  Ulic, których stan jest fatalny jest dużo, dużo więcej np. w centrum Łomianek, w Sadowej w Burakowie, Dąbrowie !!! W zasadzie to wszędzie stan dróg jets opłakany, ale rozumiem, że nie sposób pisać o wszystkich w jednym artykule.

  Może zamiast wydawać grube miliony na stadion, który zaspokoi niespełnione ambicje zastępcy Rusieckiego, burmistrz zabrałby się za remont ulic, bo ich stan zagraża bezpieczeństwu. To jest priotuyryrm, a nie stadion dla małej grupy piłkarzy i kibiców.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Mikołaj

  Spacer z dzieckiem w wózku daje wrażenie porównywalne z rajdem Paryż-Dakar. WSTYD!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 3. KJHKLO

  Jak ci sie nie podoba to sie wyprowadz do Warszawy albo Ożarowa i tam se spaceruj z dzieckiem!!!!!

  BURMISTRZ TOMASZ DĄBROWSKI JEST NAJLEPSZYM BURMISTRZEM I ZMIENIA ŁOMIANKI NA LEPSZE!!!!!!!!!

  WSZYSCY MIESZKAŃCY POPIERAJĄ BURMISTRZA TOMASZA DĄBROWSKIEGO!!!!

  PSY SZCZEKAJĄ A KARAWANA JEDZIE DALEJ!!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 4. o żesz

  Brawo! Kolejny artykuł, który zdjął majtki urzędowej propagandzie.”Pracownicy” wybrani przez mieszkańców ze wstydu powinni zapaść się pod ziemię.
  Brawo mieszkańcy Łomianek, którzy mają jeszcze siły i chęci na kopanie się z propagandowym koniem 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 5. ikloki

  SAM SE ZDEJM MAJTKI LEMINGU!!!!!! W GAZECIE ŁOMIANKOWSKIEJ BEDZIE JESZCZE WIĘCEJ ZDJĘĆ Z INWESTYCJI I WIĘCEJ ZDJĘĆ BURMISTRZA TOMASZA DĄBROWSKIEGO!!!

  INWESTYCJE W GMINIE SĄ, I TYŚ. ZŁOTYCH SĄ INWESTOWANE W ŁOMIANKACH.

  POWSTAJĄ NOWE ULICE I WSZYSCY MIESZKAŃCY SĄ ZWOLENNIKAMI GOSPODARSKIEGO PODEJŚCIA BURMISTRZA DĄBROWSKIEGO!!!!!!!!
  ŁOMIANKI ZMIENIAJĄ SIĘ NA LEPSZE!!!!!!!!

  A JAK SIE KOMUŚ NIE PODOBA MOŻE SIĘ JUŻ DZIŚ WYPROWADZIĆ DO OŻAROWA ALBO WARSZAWY!!!!!!!!NIKT NIKOGO NIE TRZYMA!!!!!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Anonim

  „Informuję, że równocześnie brak uregulowanego stanu prawnego działek w obrębie pasa drogowego stanowi przeszkodę w działaniach inwestycyjnych. Niestety takich przypadków jest wiele – podkreśla Piotr Rusiecki.”

  Może w związku z tym gmina podjęłaby jakieś kroki aby przekonać nieprzekonanych? Nie myślę o nakazach i groźbach jak w przypadku podłączenia do kanalizacji, tylko o zwykłych sąsiedzkich rozmowach.
  Większość radnych jest z komitetu burmistrza, więc może by sie w końcu czymś wykazali i spotkali z mieszkańcami, a nie tylko jak roboty podnoszą ręce podczas sesji.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. jolanta z bajkowego

  Dziurawe drogi są akurat tam gdzie są słabi radni i nieskuteczni sołtysi… i z ta myślą zostawiam mieszkańców przed kolejnymi wyborami samorządowymi …..

  0
  0
  Odpowiedz
 8. prawdawoczykole

  #jolanta z bajkowego

  Zgadzam sie z Tobą w 100%. Niech radni i sołtysi wezmą sie do roboty!!!

  Mowię tu o naszym radnym Panie Etiennie… bo głosowałem na niego i chyba sie mocno pomyliłem….

  0
  0
  Odpowiedz
 9. o żesz

  jolanta z bajkowego, kolem,oipul – w różnych wątkach pisze z tego samego IP, raz to facet raz babka :), ale zawsze te same bzdety.
  Weź się lepiej w tym UM Łomianki to normalnej roboty, za to płacą ci mieszkańcy.

  0
  0
  Odpowiedz
 10. Prawdawoczyk

  Zawsze pisze z tego samo IP i jestem facetem, ani razu nie napisem inaczej #o żeś…

  Wyrażam swoje zdanie i nadal bede to robił bo propaganda mojego radnego ETIENNA jest poniżej krytyki…

  Zamiast pozyskiwać dla NAS kasę na inwestycje to prywatne wojenki sobie urządza…

  Radny MUSI myślec o interesach swoich wyborców a nie o swoim widzi misie

  0
  0
  Odpowiedz
 11. Lilu

  DROGI SĄ POTRZEBNE KAŻDEMU Z NAS, RANO I WIECZOREM, 7 DNI W TYGODNIU, 12 MIESIĘCY W ROKU.

  KOLEJNY STADION DO PIŁKI KOPANEJ KOMU JEST POTRZEBNY I KIEDY?
  Chyba tylko temu marnemu Burmistrzowi (tym samym Vice) do wyborów!

  0
  0
  Odpowiedz
 12. o żesz

  I to powinno być puentą dyskusji.

  0
  0
  Odpowiedz
 13. kibic

  Jaki kolejny stadion? Aż tyle ich mamy?

  0
  0
  Odpowiedz
 14. nie kibic

  Na fabrycznej, Szkolnej, Wiślanej, Staszica. Chyba taka infrastruktura do kopania piłki w Łomiankach wystarczy? Sport to nie tylko kopanie piłki.

  0
  0
  Odpowiedz
 15. młody

  A co z Kościelną Drogą? Co z korkami na Warszawskiej?

  Panowie burmistrzowie sobie do urzędu w pięć minut dojdą, a mieszkańcy niech stoją w korkach, Brawo!
  Stadion wybudują, bo to najpilniejsza sprawa do załatwienia w Łomiankach. Chyba żeby się tam lansować i po pleckach poklepywać. Ręce opadają. Kto potem zapłaci za utrzymanie tego stadionu?

  Oderwali się od rzeczywistości i prawdziwych problemów mieszkańców. Ale co się dziwić po tylu latach na ciepłym stołeczku.

  0
  0
  Odpowiedz
 16. mim

  Gdzie jest artykuł o Grzybowej, który przeczytałem w drukowanej wersji. Był to ciekawy artykuł z cyklu „przychodzi burmistrz i psuje”. Zawsze z zainteresowaniem czytam takie artykuły w „Łomianki info”. Chciałem o tym podyskutować, ale niestety nie znajduję tego artykułu w internecie.

  Na Chopina chyba zrobią asfalt niedługo, jak sądzicie, sąsiedzi ? Kanaliza już jest, więc nie ma dalszych przeszkód ….. oprócz pieniędzy 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 17. HENRY

  Na szczęście na Grzybowej jeszcze nic nie zdążył „popsuć”. Czujnością wykazali się mieszkańcy i w porę zareagowali. Ale jak się sprawa skończy jeszcze nie wiadomo.

  Poproszę też o publikację artykułu na ten temat z wersji papierowej. Dziękuję!

  0
  0
  Odpowiedz
 18. mim

  Dowiedziałem się, że na Chopina będą kłaść asfalt w drugiej połowie roku. To już będzie pełnia cywilizacji: latarnie, kanalizacja, asfalt, światłowód. Do czego potem będziemy dążyć ? O co walczyć ?

  Co do Grzybowej, to dla mnie sprawa jest humorystyczna, choć lubię grzybową.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *