www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

UWAGA! Sezon na wszy

Aby nie zburzyć zbyt zbrutalnie walentynkowego romantyczno-miłosnego nastroju zacznijmy od cytatu z „Wyspy dnia poprzedniego”” Umberto Eco:””… Siedziała z pochyloną głową, obnażoną różaną szyją i twarzą zasłoniętą kaskadą włosów. Za jej placami stała jakaś matrona, żeglująca po tych lwichfalach czymś, co przypominało raczej zgrzebło niż grzebień, i co pewien czas odkładała ten przyrząd, by chwycić w palce bestyjkę… Robert, któremu nieobcybył rytuał iskania, po raz pierwszy docenił jego urok i wyobrażał sobie, jak wsuwa palce w tę jedwabistą toń, naciska opuszkami kark, całuje te fale, własnoręczniazabija stada brukających je myrmidonów.””

Choć od opisanej wyżej sceny iskania minęło już prawie400 lat i nasze nawyki higieniczne są zupełnie inne,to różne „”bestyjki”” czasami się pojawiają na naszychgłowach. A najchętniej i najczęściej na główkach naszychdzieci.

Problem wszy zupełnie niesłusznie uważany jest zawstydliwy, gdyż wszy uwielbiają CZYSTE włosy. Przenosząsię z głowy na głowę w szkołach i przedszkolachw błyskawicznym tempie. Podczas zabawy lub pracyw bliskiej odległości z zakażoną osobą, przepełzają powłosach. Nie potrafi ą skakać ani latać. Niestety nie istniejążadne środki, które mogą zapobiec zarażaniu sięwszami. W pewnym zakresie ich rozprzestrzenianie sięmożna ograniczyć związując lub spinając długie włosy.I to wszystko co można zrobić…

Zgodnie z przepisami dziecko, u którego wystąpiływszy musi być wyłączone z zajęć do czasu rozpoczęciaoczyszczania. Głowę trzeba oczyścić wieczorem i następnegodnia dziecko może iść do szkoły. Tylko zmasowanarównoczesna akcja rodziców może przerwaćłańcuch zakażeń. Dlatego po stwierdzeniu przypadkuwszawicy tak ważna jest natychmiastowa reakcja szkołylub przedszkola i informowanie wszystkich rodzicówo problemie. Szkoła nie może się wstydzić i ukrywaćproblemu – jeśli w grupie dzieci choć jedno nie zostaniepoddane oczyszczaniu – w krótkim czasie problemwróci w całej grupie rówieśników zarażającej się wzajemniei nieustająco.

Ponieważ wszy są malutkie, potrafi ą pełzać i chowaćsię; czasami znalezienie ich pomiędzy włosami możebyć nie lada wyzwaniem. Można przeglądać włosyw dobrym świetle i przez szkło powiększające, lub zastosowaćmetodę balsamu: wczesać w suche włosyjakikolwiek balsam do włosów, czesać dokładnie grzebieniemprzeciwwszowym, wytrzeć balsam zebranygrzebieniem z włosów w chusteczkę i poszukać wszyi jaj lub gnid na grzebieniu i w chusteczce. Czynnoścnależy powtórzyć kilka razy tak, aby uzyskać pewnośćczy robaków na pewno nie ma.

A jeśli są, to oczyszczanie włosów można przeprowadzićkilkoma sposobami. Nie jest potrzebna wizytau lekarza – wystarczy apteka. Można w niej kupićśrodki owadobójcze ale nie gwarantują one niestetysukcesu. Wszy uodporniły się na składniki aktywnei może się zdarzyć, że środek ich nie zabije. Należywtedy zastosować inny specyfi k, z innymi składnikamiaktywnymi. Lub zastosować sposoby „”ekologiczne””nie wymagające użycia trucizny. Więc po pierwsze,diagnostykę z użyciem balsamu do włosów możnapowtarzać do momentu wyczesania z włosów wszystkichowadów lub balsam zastąpić 100% olejem silikonowymPedicul Hermal. Olej przyniesie dziecku ulgę,gdy skóra głowy bardzo swędzi. Balsam lub silikon powodująogłuszenie wszy i utrudniają im przyczepianiesię do włosow, więc mechaniczne usuwanie staje sięcałkiem łatwe. Problemem są jednak jajeczka, którebardzo mocno trzymają się włosa. Trzeba dokładnieprzejrzeć włosy i ściągnąć je palcami. Na włosach wodcieniu blond trudno je zauważyć, ponieważ mająszaro-beżowy kolor. Największe skupiska można znaleźćza uszami i nad karkiem. Jeśli znajdziesz jaja lubgnidy, zwróć uwagę, gdzie dokładnie są umiejscowione.Wesz składa jaja tuż przy skórze głowy; wraz zewzrostem włosa odsuwają się coraz bardziej od skórygłowy. Jeżeli zauważysz jaja np. centymetr od głowy,jest to najprawdopodobniej ślad po starym zakażeniu,który wcześniej został przeoczony. Jeśli jednak gnidaznajduje się tuż przy głowie, to znaczy, że dziecko manawrót infekcji.

Terapia z użyciem środków chemicznych musi byćprzeprowadzona 2 razy w tygodniowym odstępie. Metodawyczesywania powinna być powtarzana co 2 dnido czasu gdy przestanie się znajdować wszy w przeciągu10 dni. Celem pierwszego zabiegu jest usunięciewszystkich doroslych wszy i larw, a następne zabiegiusuwają robaki, które w międzyczasie wylęgły się z jajprzyklejonych do włosów.

Różne są wskazania dotyczące sprzątania domu. Częśćekspertów twierdzi, że wystarczy wyprać poszewkęz poduszki i to wystarczy. Inni zalecają gruntownesprzątanie z praniem wszystkiego, co się da w 60°C,a to czego się nie da wyprać, należy schować do plastikowychworków na co najmniej 2 tygodnie. Czy jestto przesadna ostrożność? Na pewno lepiej zrobić zadużo, niż ryzykować ponowne pojawienie się robakówna włosach…

Na koniec przypomnijmy to co jest najważnieszew walce z wszami – NATYCHMIASTOWA INFORMACJAudzielona WSZYSTKIM rodzicom. Nie możnawstydzić się problemu. Jeżeli do oczyszczania włosównie przystąpią WSZYSCY rodzice ROWNOCZEŚNIEnawracające zakażenia mogą ciągnąć się miesiącami!Dyrekcja, pielęgniarka i nauczyciele – wszyscyotwarcie i bez wstydu muszą informować o pojawieniusię pasożytów i o sposobach walki z nimi.Życzymy wszystkim zwycięskiej walki z robakami – tak,abyśmy bez obaw mogli się przytulać i całować główkinaszych dzieci i wszystkich innych, których kochamy.Zwłaszcza w Walentynki!

Kocham łomianki

MIESIĘCZNIK LOMIANKI.INFO – 1/2011

UWAGA! Sezon na wszy

UWAGA! Sezon na wszy

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *