www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno Sportowym odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości udział wzięli uczniowie i nauczyciele łomiankowskich szkół, kombatanci oraz samorządowcy. Powagę i uroczysty charakter wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Kultury w Łomiankach podkreślił recital piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu Sonanto.

Burmistrz Tomasz Dąbrowski wygłosił przemówienie wychwalające bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych, które – co zostało zauważone – wpisało się w wizję historii, kreowaną m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość. „Wierzę, że sprawiedliwość zawsze w końcu zwycięży i nasza Sprawa Polska, tak jasna, tak sprawiedliwa i tak rzetelna musi zatriumfować. Wiem jedno, że naród nasz był, jest i będzie wielki. [..] Żołnierze Wyklęci, którzy nie uznali końca II wojny z bronią w ręku wystąpili przeciwko zaborczemu sowieckiemu totalitaryzmowi. Gdy zalała naszą Ojczyznę bezkresna fala sowietyzmu stali się ramieniem zbrojnym Rzeczypospolitej. Ale tej z godłem Orła Białego i w złotej koronie. Stali się nadzieją. [..] Dzisiaj po wielu latach możemy 1 marca czcić ich pamięć… „.

Komentujący uroczystość, po jej zakończeniu, uczniowie podkreślali walory artystyczne wydarzenia. Dzieli się też spostrzeżeniami o tym, że należy pamiętać o niewątpliwym bohaterstwie większości „niezłomnych” jednak, że nie można zapomnieć o tych „żołnierzach”, których czyny nie zasługują na pochwałę – „Wszystko. I historia i czasy obecne mają różne odcienie szarości. Tak samo jest z Żołnierzami Wyklętymi. Nic nie jest czarno-białe…”

Więcej zdjęć: www.Facebook/lomianki.info

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

VIDEO // Pamięci Żołnierzy Wyklętych

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

4 komentarze

 1. mam nadzieję

  Mam nadzieję, że może chociaż młodzież będzie myślała samodzielnie i sytuacje z tamtych tragicznym lat się nigdy nie powtórzą. Mam nadzieję, że bezmyślna promocja wojny nie przerodzi się coś czego będziemy żałować.

  Warto przeczytać bardzo wartościowy artykuł: https://oko.press/bylem-zolnierzem-wykletym-jako-ostatni-zyjacy-naszej-grupy-oceniam-bylo-tragiczne-bezsensowne/

  Fragment z artykułu:
  „Jestem jednym z »żołnierzy wyklętych«. Po przejściu frontu i pojawieniu się jakoś tam jednak polskiej administracji, podjąłem zbrojny opór i walkę z władzą. Teraz, już jako starzec – chyba ostatni żyjący z tej grupy – oceniam tę inicjatywę i działalność zdecydowanie negatywnie. Oceniam ją jako tragiczną i bezsensowną – pisze na FB prof. Andrzej Jaczewski (rocznik 1929), emerytowany lekarz pediatra, seksuolog i pedagog, humanista*.
  „Każde badanie historii to wartość. Musi jednak być oparte na faktach a nie ideologii. Boję się, że obecnie jest inaczej: IPN i twórcy »wychowania patriotycznego« głoszą chwałę i propagują kult tzw. »żołnierzy wyklętych«” – dodaje Jaczewski i opisuje swoje doświadczenia sprzed ponad 70 lat.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Prawdziwy Patriota

  Panie Burmistrzu wspaniałe wystąpienie. Bardzo się cieszymy że tak Wspaniały Człowiek jak Pan reprezentuje mieszkańców Naszych Łomianek. Panie Burmistrz proszę się nie przejmować i tak jak mówił Pan Prezes Jarosław Kaczyński musimy pokazywać jaka jest prawdziwa historia Naszej Ojczyzny takiej Pięknej, Najaśniejszej i Najwaspanialszej!!!!!!!!!! Musimy pokazywać kto jest po stronie Mieszkańców Łomianek i Prawdziwych Polskich Patriotów a kto jest przeciwko.
  Bardzo dziękujemy za pokazanie całego przemówienia na filmie.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Anonim

  Wystąpienie Burmistrza Dąbrowskiego jak pomieszanie sposobu przemawiania posła Kaczyńskiego i zabawnego stylu Jasia Fasoli 🙂

  A tak poważnie, to do dla mnie zbyt patetycznie. Każda przesada, staje się komiczna.

  Komuś taki styl Burmistrz Dąbrowskiego może się podobać, tak jak komuś może się podobać styl posła Jarosława Kaczyńskiego przemawiającego na Krakowskim Przedmieściu.

  Nad gustami nie ma co dyskutować.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Hanka

  Na filmie widać, że koncert był faktycznie ciekawy. Pewnie na żywo było jeszcze lepiej. Szkoda, że godzina wykluczyła udział mieszkańców w tym koncercie.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *