www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

W co się bawią nasze dzieci?

23 listopada 2013 r. (sobota) w godz. 16.00 – 19.00w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowymw Łomiankach odbędzie się II konferencjaz cyklu W co się bawią nasze dzieci?.


Przed nami druga już konferencja z cyklu „”W co się bawią nasze dzieci?””. Czując ogromny niedosyt po ostatnim spotkaniu, nie chcieliśmy zostawiać rodziców z samymi tylko zagrożeniamii wątpliwościami. Pragniemy nadal wspólnie szukać odpowiedzi na pytanie: co dalej?, jak pomóc naszym dzieciom w sposób twórczy i krytyczny odnosić się do współczesnej oferty kulturalnej.

Organizatorami konferencji są Domowy Kościół w Łomiankach oraz Przedszkole Niepubliczne Sióstr Salezjanek im. Aniołów Stróżów w Łomiankach. Honorowym Patronatem przedsięwzięcie objął Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski.

Adresatami konferencji, tak jak poprzednio, są rodzice, opiekunowie, wychowawcy oraz nauczyciele dzieci przedszkolnych i szkolnych. Mamy również nadzieję, że okaże się ona cenną inspiracją dla wszystkich tych, którzy zajmują się sprawami wychowania i wspierania rodzin.

Konferencja odbędzie się już niedługo, tj. 23 listopada 2013 r. (sobota) w godz. 16.00 – 19.00 w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym w Łomiankach. Warto zaznaczyć, że dzieci w wieku od 3 do 8 lat (po uprzednim zgłoszeniu) będą miały zapewnioną bezpłatną opiekę.

Podczas poprzedniej konferencji prelegenci podkreślali, że wychowanie nie może się ograniczać jedynie do zakazów, gdy dotrą do nas niepokojące sygnały. Aby móc kształtować jakość myślenia i świadomości naszych dzieci, musimy zaproponować im atrakcyjną alternatywę. I w tym miejscu wielu rodziców czuje się bezradnie i nierzadko poddaje się; nie zgadza się na różne modne gadżety, ale nie ma pomysłu, co dać w zamian. Pierwsza konferencja pokazała wyraźnie, że takich rodziców jest bardzo dużo.

Zgodnie z postulatami uczestników poprzedniej konferencji, które uzyskaliśmy na podstawie wypełnionych ankiet, tym razem, oprócz zagrożeń, będziemy przede wszystkim wspólnie szukać pomysłów na to, jak nauczyć dzieci krytycznego, świadomego wybierania zabawek, zabaw oraz samodzielnego dysponowania swoim czasem. W ramach zajęć warsztatowych spróbujemy pokazać rodzicom propozycje twórczych i kreatywnych metod spędzania czasu z dzieckiem.

Pomogą nam w tym nasi wyjątkowi prelegenci: Anna Bialik, Marta Miłuńska oraz Jacek Weigl. Podzielą się oni swoją ogromną wiedzą podpartą osobistymi doświadczeniami. Są bowiem nie tylko specjalistami w swoich dziedzinach, ale przede wszystkim praktykami we własnych rodzinach. Dlatego też, tak wielu osobom pomogli rozwinąć „rodzicielskie skrzydła“.

Anna Bialik – żona, matka trójki dzieci, mediator rodzinny, nauczyciel, wychowawca, trener, mediator przy Stowarzyszeniu Psychologów Chrześcijańskich.
Marta Miłuńska – żona, matka dwójki dzieci, pedagog, nauczyciel nauczania początkowego, reedukator, dyrektor artystyczny w Studiu Wokalnym Agaty Wrońskiej, animator pedagogiki zabawy.
Jacek Weigl – mąż, ojciec czwórki dzieci, założyciel przedszkola, szkoły i gimnazjum w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego Integracja.

Wierzymy, że i tym razem zainspirują rodziców do pogłębiania swoich relacji z dziećmi. Spróbują odpowiedzieć m.in. na pytania typu:
– w jaki sposób budować swój autorytet w oczach dziecka i jak szukać Autorytetów dla starszych dzieci?
– jak sprawić, aby wspólna zabawa, niezależnie od wieku dziecka, była radosną i naturalną przyjemnością dla dwojga?
– czy można świetnie bawić się bez zabawek?
– jak nie zmarnować krótkiego czasu, który nam zostaje dla naszych dzieci?
– jak mądrze stawiać dziecku granice?
– jak stać się lepszym (ale nie idealnym!) rodzicem?

W tym miejscu warto przypomnieć, że dziecko uczy się i poznaje świat głównie poprzez zabawę. Niestety ze względu na szalone tempo życia, jakiemu się poddajemy, na codzień brakuje nam czasu na zatrzymanie, obserwacje i uwagę, których tak bardzo potrzebują nasze dzieci. Swoją energię zostawiamy w pracy, dajemy siebie innym prawie w 100%. Po czym po powrocie do domu, brakuje nam cierpliwości i energii na autentyczny kontakt ze swoją pociechą.

Ponadto musimy być świadomi, że obecnie dzieci dorastają zbyt szybko i często są okradane z dzieciństwa przez samych rodziców. Współcześni rodzice są bardzo zajęci, dlatego poszukują dla swoich dzieci wielu dodatkowych zajęć kosztem wspólnej zabawy, wspólnych codziennych działań, wspólnego bycia, wreszcie kosztem zwykłej nudy. Dzieci mają do dyspozycji coraz więcej gotowych zabawek oraz dodatkowych zajęć zorganizowanych przez dorosłych, ale brakuje im tego, co najważniejsze: czasu na własne odkrycia oraz wspólnej zabawy, która nigdy nie zastąpi najlepszej nawet zabawki. Należy jednak pamiętać, że żadne zabawki, zabawy, wspólne działania nie wpływają bezpośrednio na wychowanie naszych dzieci. Najważniejsza jest więź – autentyczna, bliska, trwała relacja z naszym dzieckiem, o którą trzeba nieustannie walczyć. Kiedyś na podwórku było głośno, dzieci twórczo bawiły się godzinami. Dziś w trosce o bezpieczeństwo swojego dziecka rodzice trzymają je w domu, gdzie „wszystko” ma. I w takiej sytuacji jest bardzo prawdopodobne, że postawy i system wartości takiego dziecka będą kształtowały w głównej mierze popkultura i rówieśnicy.

Małgorzata Nawrocka, która była prelegentką pierwszej konferencji, zauważyła, że z jednej strony my, jako rodzice, nie balibyśmy się skoczyć w ogień, żeby bronić swoich dzieci, z drugiej zaś – wkładamy im ten ogień prosto do ręki, bez refleksji, zostawiając je samym sobie i nie myśląc o skutkach naszych „eksperymentów” pedagogicznych. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na naszą konferencję wszystkich tych, którzy chcą rozwijać swój pomysł na rodzinę i wychowanie! W dobie, kiedy mnóstwo czasu i pieniędzy poświęcamy różnorodnym kursom, szkoleniom, własnym pasjom, spróbujmy znaleźć czas na refleksję, dla tych, których kochamy najbardziej.

Tym razem konferencji przyświeca myśl ks. H. Caffarela, którą każdy rodzic i wychowawca powinien zapamiętać: „”Twoja miłość bez wymagań pomniejsza mnie. Twoje wymagania bez miłości zniechęcają mnie. Twoja wymagająca miłość daje mi wzrost””.

Więcej na stronie: www.wcosiebawianaszedzieci.pl

Paulina Katowicz

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *