


W trosce o zdrowie układu moczowego
Michał Szymański, dr nauk medycznych, specjalista urolog
Poradnia Urologiczna dla Dorosłych
ul. Szpitalna 6, 05-092 Łomianki
INFOLINIA 22 11 66 800
Czym zajmuje się urologia?
Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowym kobiet oraz mężczyzn. Wiele osób rezygnuje z niej ze względu na specyficzny, dla niektórych wstydliwy, charakter tej dziedziny. Strach przed wizytą jest nieuzasadniony, ponieważ zdrowie układu moczowego jest bardzo ważne dla codziennego komfortu i zdrowia ogólnego każdego człowieka. Znaczenie układu moczowego polega przede wszystkim na odprowadzaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. W ten sposób usuwane zostają wszelkie toksyny oraz substancje o stężeniu przekraczającym zapotrzebowanie organizmu. Co więcej, układ moczowy jest bezpośrednio związany z układem płciowym, gdyż w rozwoju płodu układ moczowy i płciowy powstają z jednego zawiązka, dlatego mówi się o układzie moczowo-płciowym. Ze względu na swoją specyfikę układ moczowo-płciowy wykazuje dużą podatność na infekcje.
Różnice w dolegliwościach kobiet oraz mężczyzn
Na infekcje szczególnie narażone są kobiety, u których okolice intymne cechują się dużą wilgotnością i łatwym dostępem dla bakterii. Urologia zajmuje się także różnymi dysfunkcjami układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Są one często przyczyną dużego dyskomfortu w życiu codziennym, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, ponieważ wiele z nich poważnie utrudnia lub uniemożliwia prowadzenie aktywnego życia seksualnego.
Najczęściej występujące schorzenia urologiczne
Do kompetencji urologa należy leczenie takich schorzeń, jak stany zapalne w obrębie męskich i żeńskich narządów płciowych, zapalenia dróg moczowych, męskich zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, załupek, wnętrostwo, wodniak jądra), nieprawidłowości w pracy pęcherza (popuszczanie moczu lub problemy z jego wydalaniem), zaburzenia erekcji, kamica nerkowa, łagodny przerost prostaty, żylaki powrózka nasiennego, nowotwory prostaty, jąder, nerek oraz pęcherza moczowego.
Kiedy należy udać się do urologa?
Do urologa należy się wybrać w przypadku wystąpienia takich objawów, jak nietrzymanie moczu, nieprawidłowości w wydalanym moczu (krwiomocz, białkomocz, obecność ropy w moczu, mocz spieniony lub o ciemnej barwie), ból podczas oddawania moczu, zbyt mała ilość oddawanego moczu lub oddawanie moczu częściej niż siedem razy w ciągu doby, parcie na pęcherz, ból lub obrzęk jąder, zmiany narządów płciowych i okolic (ból, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienia, obrzęki), bóle w dolnej części pleców.
Jak się przygotować do wizyty u urologa?
Przede wszystkim wizyta urologiczna w ramach NFZ wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Warto zadbać o przygotowanie wszelkiego rodzaju aktualnych wyników badań krwi, moczu, USG itp. Bardzo przydatny dla lekarza będzie także spis zażywanych przez pacjenta leków, łącznie z tymi, które były przyjmowane do niedawna. Preparaty ziołowe także powinny znaleźć się na tej liście. Ważne jest także, by odpowiednio zadbać o higienę okolic intymnych, aby ich badanie było jak najmniej krępujące, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Lekarz urolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Czasami pierwsza wizyta kończy się na tym etapie. Przykładowo w leczeniu nietrzymania moczu chory otrzymuje do wypełnienia specjalny kwestionariusz, stanowiący dokumentację oddawania moczu w ciągu wyznaczonego odcinka czasu. Konsultacja urologiczna obejmuje również badanie fizykalne w uzasadnionych przypadkach. Największy dyskomfort pacjent może odczuwać podczas badania prostaty, ponieważ jedynym sposobem na stwierdzenie zmian w obrębie tego organu jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Jednakże jest to istotne badanie i trwa krótko. Należy podkreślić, że wszelkie badania urologiczne wykonywane są przez osoby z wieloletnim doświadczeniem w tym kierunku, a prawidłowa diagnoza jest kluczowa dla leczenia wielu groźnych chorób.
Jakie badania diagnostyczne wykorzystuje się w urologii?
Poza badaniem palpacyjnym i badaniem per rectum, urolog może zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak PSA, oznaczenie parametrów nerkowych w surowicy, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie urodynamiczne, urografię oraz cystoskopię.
Dlaczego warto udać się do urologa?
Wcześnie wykryta choroba zapewnia podjęcie natychmiastowego leczenia, a tym samym całkowite wyleczenie lub powstrzymanie rozwoju choroby na mniej zaawansowanym etapie. Dzięki temu poprawia się komfort codziennego funkcjonowania bez bólu i różnego rodzaju dolegliwości, zwiększa się ogólny dobrostan oraz wydłuża życie. Na koniec pozwolę sobie na sugestię skierowaną do wszystkich Panów, iż troska o własne zdrowie nie jest symptomem braku męskości, tylko wprost przeciwnie, gdyż świadczy o naszej świadomości prozdrowotnej oraz trosce o najbliższych, którzy nie będą musieli się o nas martwić.
[artykuł sponsorowany]
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.


Z miłości do tańca… Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Paratańcu
W pierwszy czerwcowy weekend w Łomiankach po raz 25. odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Paratańcu...

Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje akcję „Ukryte Piękno”
"Znamy Kobiety i nastolatki, które nigdy lub prawie nigdy nie mogły zaznać piękna, pozwolić sobie na zakup kosmetyków...

Dołącz do spotkania z GAZ-SYSTEM i poznaj szczegóły budowy Gazociągu Warszawskiego
GAZ-SYSTEM zaprasza mieszkańców gminy Łomianki na spotkanie dotyczące budowy Gazociągu Warszawskiego. Nowy gazociąg o...

Sezon w łomiankowskim parku linowym otwarty
1 czerwca w Dzień Dziecka, ponownie został otwarty Park Linowy przy ulicy Łyżwiarskiej w Dąbrowie Leśnej. Jak...

Wiosenny festiwal food trucków w Łomiankach – KONKURS
Przed mieszkańcami Łomianek najsmaczniejszy event tej wiosny - 8 czerwca startuje tu wiosenny zlot food trucków....

Harmonogram odbioru odpadów w czerwcu
Zapraszamy do zapoznania się z czerwcowym harmogramem odbioru odpadów z terenu Gminy Łomianki. Terminy odbioru odpadów...

Zobacz jak może wyglądać szkoła w Łomiankach Dolnych
Urząd Miejski zaprezentował założenia przedsięwzięcia "Budowa Zespołu Szkół w Łomiankach Dolnych". Podczas posiedzenia...

Startuje Łomiankowski Mechanizm Partycypacyjny na 2024 rok
Od poniedziałku, 22 maja, rusza proces Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego na 2024 rok. Do wykorzystania jest...

Komisja wybrała projekt łomiankowskiej Plastusiowej Ławeczki
Komisja konkursowa wybrała projekt Plastusiowej Ławeczki, która stanie przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i...
0 komentarzy