www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

W trosce o zdrowie układu moczowego

Michał Szymański, dr nauk medycznych, specjalista urolog
Poradnia Urologiczna dla Dorosłych
ul. Szpitalna 6, 05-092 Łomianki
INFOLINIA 22 11 66 800

Czym zajmuje się urologia?

Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowym kobiet oraz mężczyzn. Wiele osób rezygnuje z niej ze względu na specyficzny, dla niektórych wstydliwy, charakter tej dziedziny. Strach przed wizytą jest nieuzasadniony, ponieważ zdrowie układu moczowego jest bardzo ważne dla codziennego komfortu i zdrowia ogólnego każdego człowieka. Znaczenie układu moczowego polega przede wszystkim na odprowadzaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. W ten sposób usuwane zostają wszelkie toksyny oraz substancje o stężeniu przekraczającym zapotrzebowanie organizmu. Co więcej, układ moczowy jest bezpośrednio związany z układem płciowym, gdyż w rozwoju płodu układ moczowy i płciowy powstają z jednego zawiązka, dlatego mówi się o układzie moczowo-płciowym. Ze względu na swoją specyfikę układ moczowo-płciowy wykazuje dużą podatność na infekcje.

Różnice w dolegliwościach kobiet oraz mężczyzn

Na infekcje szczególnie narażone są kobiety, u których okolice intymne cechują się dużą wilgotnością i łatwym dostępem dla bakterii. Urologia zajmuje się także różnymi dysfunkcjami układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Są one często przyczyną dużego dyskomfortu w życiu codziennym, zarówno fizycznego, jak i psychicznego, ponieważ wiele z nich poważnie utrudnia lub uniemożliwia prowadzenie aktywnego życia seksualnego.

Najczęściej występujące schorzenia urologiczne

Do kompetencji urologa należy leczenie takich schorzeń, jak stany zapalne w obrębie męskich i żeńskich narządów płciowych, zapalenia dróg moczowych, męskich zewnętrznych narządów płciowych (stulejka, załupek, wnętrostwo, wodniak jądra), nieprawidłowości w pracy pęcherza (popuszczanie moczu lub problemy z jego wydalaniem), zaburzenia erekcji, kamica nerkowa, łagodny przerost prostaty, żylaki powrózka nasiennego, nowotwory prostaty, jąder, nerek oraz pęcherza moczowego.

Kiedy należy udać się do urologa?

Do urologa należy się wybrać w przypadku wystąpienia takich objawów, jak nietrzymanie moczu, nieprawidłowości w wydalanym moczu (krwiomocz, białkomocz, obecność ropy w moczu, mocz spieniony lub o ciemnej barwie), ból podczas oddawania moczu, zbyt mała ilość oddawanego moczu lub oddawanie moczu częściej niż siedem razy w ciągu doby, parcie na pęcherz, ból lub obrzęk jąder, zmiany narządów płciowych i okolic (ból, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienia, obrzęki), bóle w dolnej części pleców.

Jak się przygotować do wizyty u urologa?

Przede wszystkim wizyta urologiczna w ramach NFZ wymaga skierowania od lekarza rodzinnego. Warto zadbać o przygotowanie wszelkiego rodzaju aktualnych wyników badań krwi, moczu, USG itp. Bardzo przydatny dla lekarza będzie także spis zażywanych przez pacjenta leków, łącznie z tymi, które były przyjmowane do niedawna. Preparaty ziołowe także powinny znaleźć się na tej liście. Ważne jest także, by odpowiednio zadbać o higienę okolic intymnych, aby ich badanie było jak najmniej krępujące, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Lekarz urolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Czasami pierwsza wizyta kończy się na tym etapie. Przykładowo w leczeniu nietrzymania moczu chory otrzymuje do wypełnienia specjalny kwestionariusz, stanowiący dokumentację oddawania moczu w ciągu wyznaczonego odcinka czasu. Konsultacja urologiczna obejmuje również badanie fizykalne w uzasadnionych przypadkach. Największy dyskomfort pacjent może odczuwać podczas badania prostaty, ponieważ jedynym sposobem na stwierdzenie zmian w obrębie tego organu jest badanie per rectum, czyli przez odbyt. Jednakże jest to istotne badanie i trwa krótko. Należy podkreślić, że wszelkie badania urologiczne wykonywane są przez osoby z wieloletnim doświadczeniem w tym kierunku, a prawidłowa diagnoza jest kluczowa dla leczenia wielu groźnych chorób.

Jakie badania diagnostyczne wykorzystuje się w urologii?

Poza badaniem palpacyjnym i badaniem per rectum, urolog może zlecić wykonanie badań dodatkowych, takich jak PSA, oznaczenie parametrów nerkowych w surowicy, USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, badanie urodynamiczne, urografię oraz cystoskopię.

Dlaczego warto udać się do urologa?

Wcześnie wykryta choroba zapewnia podjęcie natychmiastowego leczenia, a tym samym całkowite wyleczenie lub powstrzymanie rozwoju choroby na mniej zaawansowanym etapie. Dzięki temu poprawia się komfort codziennego funkcjonowania bez bólu i różnego rodzaju dolegliwości, zwiększa się ogólny dobrostan oraz wydłuża życie. Na koniec pozwolę sobie na sugestię skierowaną do wszystkich Panów, iż troska o własne zdrowie nie jest symptomem braku męskości, tylko wprost przeciwnie, gdyż świadczy o naszej świadomości prozdrowotnej oraz trosce o najbliższych, którzy nie będą musieli się o nas martwić.

[artykuł sponsorowany]

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

  1. JDK

    Czy dr Szymański urolog przyjmuje komercyjnie?

    0
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *