www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Warto czytać autorów z Łomianek

Stowarzyszenie Nasze Łomianki od wielu lat propaguje lokalną historię i pamięć a także przywraca społeczeństwu dziedzictwo naszego regionu. Tym razem 15 listopada w Domu Kultury zorganizowało wieczór promujący dwie książki autorstwa członków Stowarzyszenia.

Pierwsza pozycja to „Stare Babice na przestrzeni wieków” przygotowana przez 5 autorów pod redakcją pani Ewy Pustoły-Kozłowskiej, która napisała również jeden z rozdziałów poświęcony historii i dziedzictwu okresu od XVII do XX w. Książka powstała na zamówienie Urzędu Gminy Stare Babice aby upamiętnić rocznicę 700-lecia tej miejscowości. Napisana przystępnym językiem, bogata w zdjęcia i rysunki, przybliża rejon Babic od czasów ery kamiennej aż do początku II wojny światowej. Przedstawiono w niej dzieje sąsiadującej z Łomiankami miejscowości, więc wiele faktów jest całkowicie nieznanych a mogą być również dla nas interesujące. Np. jak się okazuje nazwa wsi Klaudyn, którą mijamy po drodze do Babic czy Ożarowa została nadana istniejącemu w tym miejscu od początku XIX wieku folwarkowi na pamiątkę Teofilii Klaudyny z Działyńskich Potockiej, wielkiej patriotki, osoby wspierającej uczestników powstania listopadowego. Natomiast wieś Lipków została upamiętniona przez Henryka Sienkiewicza w Ogniem i mieczem jako miejsce pojedynku Bohuna z Wołodyjowskim a Kazimierz Szetkiewicz – właściciel Lipkowa i ojciec Marii, narzeczonej, a następnie pierwszej żony pisarza był pierwowzorem pana Zagłoby.
Ewa Pustoła-Kozłowska to autorka tekstów historycznych w czasopiśmie „Mazowsze”, cyklu artykułów publikowanych w miesięczniku „Nasze Łomianki” wydawanym przez wiele lat przez Stowarzyszenie a przede wszystkim autorka wielu książek, m.in. niedostępnej już niestety w sprzedaży książki „Dawne Łomianki. Historia, ludzie, zabytki”.

Druga promowana książka to „Przywilej wyboru” Jerzego Kostowskiego. Autor w niezwykle barwny sposób przedstawił ideę, która kierowała nim przy jej pisaniu. Na stronie www.jekos.pl nazywa siebie ekspertem od pokonywania niskiej samooceny i mówcą inspirująco-motywacyjnym i jak bardzo prawdziwa jest to ocena pokazał sposób wprowadzenia widzów przez pana Jerzego w tematykę książki. Dotyczy ona spraw ludzkich, związanych z codziennie podejmowanymi wyborami, sposobem życia, które w każdej chwili możemy samodzielnie kształtować. Zaletą książki, dla wszystkich którzy lubią literaturę psychologiczną i humanistyczną, jest możliwość jej wyrywkowego czytania w zależności od nastroju czy problemu, który nas trapi.

Spotkanie uświetnił występ Michała Straszewskiego. Muzyk, pedagog, członek Zespołu Instrumentów Dawnych „Ars Nova”, założyciel zespołu wokalnego „il Canto” i twórca chóru Carmen Patrium działającego przy Domu Kultury w Łomiankach obchodził tego dnia 45-lecie swojej pracy artystycznej.

Wieczór poprowadził prezes Stowarzyszenia Andrzej Kaliński, fragmenty książki „Przywilej wyboru” przeczytała Monika Włudarska-Kalińska.

Sylwia Maksim-Wójcicka

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

Warto czytać autorów z Łomianek

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

4 komentarze

 1. pyt

  Gdzie można kupić książkę pani Ewy Pustoły-Kozłowskiej?

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Kasowy

  Znowu to małe beztalencie na scenie wylansowane przez byłą kierowniczkę Domu Kultury ulubieniec poprzedniej władzy i oczywiście buraka .Tego pojękiwania nie da słuchać no i ten chór starych bab którym puściły zwieracze bo to czy śpiewają czy pierdzą to ta sama melodia . Podsumowując CHÓR z nim i jego chórem

  0
  0
  Odpowiedz
 3. SMW

  Książka współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej a wydawcą jest Gmina Stare Babice, więc niestety nie jest przeznaczona do sprzedaży. Mam nadzieję jednak, że niebawem będzie dostępna w naszej Bibliotece Publicznej.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Kasowy

  Rzygać się chce

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *