www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Wizyta policjantów z Columbia Heights

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji…

Do Łomianek z kilkudniową wizytą przybyli policjanci z Columbia Heights Police Department, Minnesota USA. Delegację podjął Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego podinsp. Tomasz Szachowski oraz Komendant Komisariatu Policji w Łomiankach nadkom. Tomasz Niedźwiedzki. Podczas wizyty goście mieli również możliwość spotkać się ze stołecznymi policjantami z Oddziału Prewencji Policji, Wydziału Doskonalenia Zawodowego, Stołecznego Stanowiska Kierowania oraz Komisariatu Rzecznego Policji.

Z kilkudniową wizytą do Łomianek przybyli policjanci z siostrzanego miasta Columbia Heights Police Department, Minnesota USA. Aby zrozumieć istotę kontaktów z Columbia Heights, trzeba sięgnąć do czasów II wojny światowej. Dogorywało Powstanie Warszawskie. Samoloty alianckie latały nad Warszawą ze zrzutami. 18 września 1944 r. jeden z takich samolotów, amerykańska forteca B17G „Do zobaczenia”, został zestrzelony nad Dziekanowem Leśnym. Ośmiu członków załogi zginęło, dwóch przeżyło katastrofę, dostali się jednak do niemieckiej niewoli. Po wyjściu z niewoli, powrócili do USA. Jeden z bohaterskich lotników, Władysław Szymczak – Walter Shimshock pochodził z Columbia Heights (Minnesota).

W łomiankowskiej gminie kultywowana jest pamięć o bohaterskiej załodze amerykańskiego samolotu. Wspólnym wysiłkiem mieszkańców na cmentarzu wojennym w Kiełpinie w 1987 roku został wystawiony Pomnik Pamięci Lotników Amerykańskich. Nawiązano kontakty z rodzinami poległych lotników. W trakcie ich wizyty w Łomiankach w 1989 r., powstał pomysł nawiązania współpracy siostrzanych miast. Gorącymi orędownikami tego pomysłu byli bracia poległego lotnika – Bernard i George Szymczak. Z ich inicjatywy 14 lipca 1991 r. została podpisana umowa o współpracy między Łomiankami i Columbia Heights.

W ramach wspomnianej umowy z wizytą do Łomianek przybyli policjanci z siostrzanego miasta. Delegację podjął Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego podinsp. Tomasz Szachowski oraz Komendant Komisariatu Policji w Łomiankach nadkom. Tomasz Niedźwiedzki. Delegaci zapoznali się z pracą łomiankowskich policjantów, z którymi wymienili wspólne doświadczenia zawodowe. Podczas wizyty goście mieli również możliwość spotkać się ze stołecznymi policjantami z Oddziału Prewencji Policji i zapoznać się z taktyką działania pododdziałów zwartych Policji oraz zabezpieczaniem imprez masowych. Z policjantami z Wydziału Doskonalenia Zawodowego omówili system doskonalenia zawodowego obowiązujący w polskiej i amerykańskiej Policji. Natomiast podczas wizyty u policjantów ze Stołecznego Stanowiska Kierowania oraz Komisariatu Rzecznego Policji delegaci zapoznali się z taktyką pełnienia służby na akwenach wodnych oraz dyslokowaniem sił i środków na terenie stołecznego garnizonu.

Z delegacją spotkał się również Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, który przybliżył położenie i historię parku obejmującego znaczną część naszego powiatu.
Podczas wizyty delegacja amerykańskich policjantów wspólnie z włodarzami łomiankowskiej gminy złożyła kwiaty przed Pomnikiem Pamięci Lotników Amerykańskich.

Wizyta policjantów z Columbia Heights

Wizyta policjantów z Columbia Heights

Wizyta policjantów z Columbia Heights

Wizyta policjantów z Columbia Heights

Wizyta policjantów z Columbia Heights

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *