


Wniosek do Ministerstwa Infrastruktury
Od Prezesa Stowarzyszenia Ochrony przed Powodzią i Zagrożeniami Komunikacyjnymi – Bronisława Kondratowicza – otrzymaliśmy prośbę o opublikowanie Wniosku dotyczącego konsultacji społecznych w sprawie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015…
Wniosek skierowany do Ministerstwa Infrastruktury publikujemy poniżej…
Warszawa, dnia 05.01.2011
Stowarzyszenie Ochrona przed Powodzią
i Zagrożeniami Komunikacyjnymi
ul. Kolejowa 50 A
05-092 Łomianki
Ministerstwo Infrastruktury
Departament Dróg i Autostrad
ul. Chałubińskiego 4/6
00-928 Warszawa
dot. konsultacji społecznych w sprawie Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.
W związku ze skierowaniem przez Ministra Infrastruktury do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. wnosimy niniejszym o uwzględnienie w dalszym postępowaniu w tej sprawie stanowiska naszego stowarzyszenia ujętego w dwóch następujących punktach:
1.- Stowarzyszenie nasze widzi i popiera palącą konieczność szybkiej rozbudowy sieci dróg krajowych i autostrad zwłaszcza północnego wylotu ekspresowego z Warszawy w kierunku Gdańska (droga krajowa S7). Przy tym konieczność tę postrzegamy nie jako szybki doraźny cel sam w sobie, spektakularny lecz oderwany od realiów gospodarczych przestrzennych czy demograficznych. Budowę dróg krajowych i autostrad traktujemy jako narzędzie służące jak najlepszemu rozwojowi kraju traktowanemu jako przestrzeń życiowa obecnego, i wielu przyszłych, pokoleń mieszkańców. W tej perspektywie oceniamy bardzo pozytywnie odsunięcie na dalszy plan czasowy planowanego wcześniej zadania budowy drogi S7 na odcinku od trasy Armii Krajowej do Czosnowa. W dotychczasowym programie budowy dróg krajowych na lata 2008-2012 było to zadanie ujęte w pozycji 41 Budowa drogi S-7 Płońsk (S-10) – Warszawa (S-8).
Przesunięcie tego zadania inwestycyjnego na późniejszy termin daje szanse przeprowadzenia ponownej – tym razem kompleksowej, wielokryterialnej i obiektywnej – analizy, której wynik może zapobiec realizacji błędnej inwestycji, która w długoterminowej (wielopokoleniowej ) perspektywie może się okazać inwestycją chybioną, nie rozwiązującą problemów płynności ruchu kołowego na trasie S7 i w północnej części aglomeracji warszawskiej a jednocześnie przekreślającą szanse zrównoważonego i spójnego rozwoju miasta i gminy Łomianki
Świetle zaś faktu, że do Komisji Europejskiej skierowana została skarga w sprawie nieprzestrzegania prawa wspólnotowego w dotychczasowym postępowaniu administracyjnym dotyczącym omawianego zadania inwestycyjnego, ponowna analiza wyboru wariantu nowego przebiegu tej trasy i ewentualne jej istotne korekty mogą zapobiec powtórzeniu kłopotów jakie spotkała inna inwestycja z Rospudą.
Stosownie do naszych celów statutowych występujemy ponownie z propozycją przeprowadzenia północnego wylotu trasy S-7 z Warszawy na Gdańsk nowym śladem, wzdłuż Wisły od mostu Północnego do Kazunia, z wykorzystaniem podbudowy drogi jako na nowo wybudowanego wału przeciwpowodziowego. Podobnie w ubiegłym stuleciu wybudowano odcinek Wisłostrady skutecznie do dziś chroniący skutecznie Warszawski Marymont i Kępę Potocką przed wodami Wisły. Zastosowanie nowoczesnych technologii wznoszenia budowli hydrotechnicznych oraz myśli architektonicznej może uczynić z tej inwestycji wzór godny uznania funkcjonalny i bardzo atrakcyjny widokowo.
Specjaliści w dziedzinie budowli hydrotechnicznych z Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie od szeregu lat wskazują, że koncepcja budowy trasy nad Wisłą jest rozwiązaniem dającym całkowite zabezpieczenie Łomianek i okolic przed powodzią nawet przy tysiącletnim wezbraniu wód.
Proponowane rozwiązanie pozwoliłoby, za te same środki finansowe pozyskane z budżetu UE na cele rozbudowy dróg, również definitywnie i trwale zabezpieczyć północne rejony Warszawy przed powodzią. Jednocześnie powstał by drugi, całkowicie nowy, bezkolizyjny północny wylot z drogi S7 z Warszawy w kierunku Gdańska, (łączący trasę Mostu Północnego z Kazuniem). Na dziesiątki lat zlikwidowałoby to korki drogowe w północnej części aglomeracji warszawskiej. Według opracowań wykonanych przez GDDKiA –Warszawa, obecnie wybrany wariant II B – tego nie zapewnia.
Propozycja Nadwiślańskiej Obwodnicy Łomianek wystawiona pod osąd całej społeczności Miasta i Gminy Łomianki, zyskała 89% poparcia w mającym miejsce w listopadzie 2006 roku referendum. Wariant ten poparł również w specjalnej uchwale Związek Międzygminny „KAMPINOS” zrzeszający wszystkie gminy, na których terenie leży Kampinoski Park Narodowy.
Proponowane przedsięwzięcie miałoby dodatkowo między innymi następujące zalety:
– koszt budowy trasy S-7 po śladzie Nadwiślańskiej Obwodnicy Łomianek byłby niższy od wybranego przez drogowców wariantu II B. Oszczędności są szacowane na pół mld. złotych (według dokumentacji GDDKiA o. Warszawa)
– zbędna stałaby się wielka liczba wyburzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych (wg. Raportu środowiskowego GDDKiA Tabl. A1.3.1.1 aneksu do raportu środowiskowego z 2007r.)
– pozwoliło by to na wybudowanie północnego wylotu z Warszawy na terenach prawie niezamieszkanych, w dużej części niewymagających wykupowi gruntów,
– można by prowadzić całą operację budowy nowego wylotu drogowego praktycznie prawie bez zakłócania dotychczasowego ruchu na północ,
– materiał do budowy mógłby być w istotnej części pozyskiwany z dna Wisły, co poprzez pogłębienie koryta rzeki zwiększy spławność rzeki a zatem i bezpieczeństwo powodziowe.
– do budowy Nadwiślańskiej Obwodnicy Łomianek mogłaby być wykorzystana ziemia z budowy drugiej linii metra warszawskiego, której składowanie jest już obecnie istotnym problemem logistycznym.
– Budowa wylotu S7 z Warszawy po śladzie Nadwiślańskiej Obwodnicy Łomianek rozdzieliłaby dalekobieżny ruch tranzytowy od lokalnego, co w decydującym stopniu zwiększa bezpieczeństwo i płynność ruchu drogowego
– Proponowane rozwiązanie znacząco zmniejsza ogólną pracę przewozową generowaną w północnym rejonie całej aglomeracji warszawskiej, tym samym zmniejszając negatywy wpływ rozwiązań drogowych na środowisko (w porównaniu z obecnie forsowanym tzw. wariantem II b)
– Budowa NOŁ otwiera szanse na poprowadzenie trasy szybkiego pojazdu szynowego wzdłuż obecnej Trasy Gdańskiej – od stacji metra Młociny aż do lotniska w Modlinie, co w znacznym stopniu odciąży kołowy ruch drogowy na tej trasie. Około 33% ruchu to codzienne lokalne przejazdy mieszkańców do i z pracy. Pojazd szynowy mógłby przejąć większość tego ruchu.
– usunęłoby poważne zagrożenie, jakie niesie obecnie wybrany wariant II B dla Puszczy Kampinoskiej, unikalnego na skalę światową (ze względu na bliskość stolicy kompleksu leśnego, będącego prawdziwymi płucami Warszawy.Wyprowadzenie dróg ekspresowych i ich węzłów poza gęsto zabudowaną strefę Łomianek stworzyło by warunki do spójnego i zrównoważonego rozwoju tego podwarszawskiego suburbium i całej aglomeracji warszawskiej
(NOŁ zaistniała w 2006 r, jako propozycja samorządowa – wynik analiz i poszukiwań przez Gminę Łomianki optymalnego rozwiązania wylotu S-7. Koncepcję tzw. Samorządowej Trasy Nadwiślańskiej, jako północnego wylotu z Warszawy drogi ekspresowej S-7 opracował w 2006 r. zespół projektantów specjalistów drogowych pod kierunkiem inż. Z.Użdalewicza w opracowaniu: „Uproszczone studium przebiegu północnego wylotu drogi ekspresowej S-7 z aglomeracji Warszawskiej. SIGMA-SYSTEM, Warszawa”.
Prócz pozytywnych opinii specjalistów RZGW oraz WZMiUW w sprawie tej koncepcji wypowiedziała się Polska Izba Gospodarcza „EKOROZWÓJ”, gromadząca najwyższej klasy specjalistów, w dokumencie zatytułowanym: Opinia ekologiczna nt. koncepcji tzw. „Samorządowej Trasy Nadwiślańskiej” jako północnego wylotu z Warszawy trasy ekspresowej S 7 Warszawa czerwiec 2006. Opinia ta wykazuje zdecydowanie, że proponowane przez nas rozwiązanie jest wykonalne najkorzystniejsze funkcjonalnie i najlepiej realizuje konstytucyjny nakaz rozwoju zrównoważonego.
W minionych latach obserwowaliśmy wielką niechęć do podejmowania przez GDDKiA zadań wymagających koordynacji z innymi służbami publicznymi. W niniejszym przypadku m.in. unikanie przez GDDKiA współpracy z WZMIUW i z RZGW zaowocowało wyborem złego wariantu drogowego – drogiego i niefunkcjonalnego. Obecnie gdy mamy za sobą doświadczenia tragicznych powodzi ubiegłego roku w pełni uzasadniony jest wniosek o ponowne zweryfikowanie i skoordynowanie programów i działań zapewniających jednoczesne zabezpieczenie przeciwpowodziowe z usprawnieniem północnego wylotu z Warszawy.
2.- Wnosimy także o publikowanie informacji o spotkaniach konsultacyjnych z większym wyprzedzeniem w czasie. Informacja o dzisiejszym spotkaniu została upubliczniona w internecie zaledwie dwa dni temu. Tak krótki termin uniemożliwił nam osobisty udział w tym spotkaniu.
Z wyrazami szacunku
za Stowarzyszenie Ochrona przed Powodzią i Zagrożeniami Komunikacyjnymi
/prezes Bronisław Kondratowicz/
redakcja@lomianki.info
„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.


Sezon w łomiankowskim parku linowym otwarty
1 czerwca w Dzień Dziecka, ponownie został otwarty Park Linowy przy ulicy Łyżwiarskiej w Dąbrowie Leśnej. Jak...

Wiosenny festiwal food trucków w Łomiankach – KONKURS
Przed mieszkańcami Łomianek najsmaczniejszy event tej wiosny - 8 czerwca startuje tu wiosenny zlot food trucków....

Harmonogram odbioru odpadów w czerwcu
Zapraszamy do zapoznania się z czerwcowym harmogramem odbioru odpadów z terenu Gminy Łomianki. Terminy odbioru odpadów...

Zobacz jak może wyglądać szkoła w Łomiankach Dolnych
Urząd Miejski zaprezentował założenia przedsięwzięcia "Budowa Zespołu Szkół w Łomiankach Dolnych". Podczas posiedzenia...

Startuje Łomiankowski Mechanizm Partycypacyjny na 2024 rok
Od poniedziałku, 22 maja, rusza proces Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego na 2024 rok. Do wykorzystania jest...

Komisja wybrała projekt łomiankowskiej Plastusiowej Ławeczki
Komisja konkursowa wybrała projekt Plastusiowej Ławeczki, która stanie przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i...

Łomiankowska Karta Mieszkańca – nie dla wszystkich
Radni przyjęli zaproponowany przez Urząd Miejski projekt uchwały w sprawie wprowadzenia programu Łomiankowska Karta...

Budowa szkoły w Sadowie na finiszu
Budynek nowej Szkoły Podstawowej w Sadowie został przyłączony do sieci elektroenergetycznej. Zostały także uruchomione...

Poznaj nową koncepcję układu komunikacyjnego
Dobrą informacją dla mieszkańców Łomianek jest odejście od, istniejącej jeszcze kilka lat temu (promowanej za...
0 komentarzy