www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Wspomnienie o Kazimierzu Medyńskim

Jeszcze kilka tygodni temu rozmawialiśmy o przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy pierwszych po wojnie wolnych wyborów samorządowych, że trzeba coś napisać, póki jeszcze pamiętamy… Bo pamięć dla Kazimierza była bardzo ważna! Cała jego aktywność w ostatnich latach była poświęcona kultywowaniu pamięci o historii Łomianek od czasów wojennych. Z tego był znany i powszechnie szanowany, ale to tylko fragment jego życiowych dokonań. Warto je przywołać, bo jest o czym pisać.

Poznałem Kazimierza w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy po zwolnieniu z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji otworzył w Dąbrowie warsztat naprawy Fiata 126p. Jako właściciel tego “cudu” socjalistycznej motoryzacji byłem częstym gościem jego warsztatu i tak się zaprzyjaźniliśmy. Gdy w roku 1989 wybuchła druga Solidarność Kazimierz mocno zaangażował się w łomiankowski Komitet Obywatelski. W styczniu następnego roku pojawiła się inicjatywa zorganizowania w Łomiankach, słynących w owych czasach z bardzo licznych zakładów rzemieślniczych, powołania Stowarzyszenia Prywatnych Przedsiębiorców, Kazimierz pierwszy poparł ten pomysł i, tak jak to robił zawsze, zaangażował się całym sercem. W majowych wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego. Dzisiaj pewnie niewiele osób pamięta, ale własna komunikacja autobusowa w Łomiankach to było, między innymi oczywiście, jego dzieło. Podobnie było z Gazetą Łomiankowską, którą od maja 1990 roku wydawało Stowarzyszenie Prywatnych Przedsiębiorców. Kazimierz był dobrym duchem tej gazety. Pisał dużo i dobrze. Warto w tym miejscu dodać, że była to prawdopodobnie jedna z pierwszych w Polsce gazet lokalnych.

Jego kolejnymi lokalnymi aktywnościami było działanie w Stowarzyszeniu Mieszkańców Dąbrowy Leśnej oraz w Stowarzyszeniu Nasze Łomianki, przy którego wsparciu ukazała się jego pierwsza książka “Wojenne Łomianki”. Ostatnia pozycja to “Ilustrowane Kalendarium Łomiankowskie” wydane przez Urząd Miejski. Przez ostatnie lata, mimo zaawansowanego wieku i kłopotów ze zdrowiem, pełnił funkcję prezesa łomiankowskiego Koła Kombatantów.

W 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Kazimierza Medyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Niewielu tak jak On zasłużyło na to wyróżnienie.

Cześć Jego Pamięci!

Andrzej Kaliński
Stowarzyszenie Nasze Łomianki
www.naszelomianki.pl

Wspomnienie o Kazimierzu Medyńskim

Wspomnienie o Kazimierzu Medyńskim

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *