www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Wspomnienie o profesorze Dominiku

Tadeusz Dominik – wybitny malarz, grafik, uczeń Jana Cybisa, profesor, dwukrotny dziekan Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP, mieszkaniec Łomianek.

Urodził się w 1928 roku w Szymanowie, zmarł 20 maja 2014 roku. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Museo de Bellas Artes w Caracas, Galerii Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Był jednym z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy, oszczędny w formie, łączył tradycje koloryzmu z elementami abstrakcji. Przyroda go inspirowała, pobudzała do tworzenia płócien, które powstawały w jego wyobraźni. Zbigniew Herbert pisał o nim „Świat Dominika to ogniste słoneczne koła, kwiaty, patyki w płocie, dzbany, bochny chleba, trawa”.

Tadeusz Dominik był silnie związany ze Stowarzyszeniem Nasze Łomianki, które prawie pół roku po jego odejściu zorganizowało w Galerii KOKKO ART wieczór poświęcony profesorowi. Pożegnano również żonę profesora Cynthię Dominik, która postanowiła przenieść się na stale do rodziny w USA. Były przemówienia, wspomnienia o profesorze i pokaz filmu Bohdana Kezika „Dominik”. Nie zabrakło wina, którego profesor był smakoszem.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z wieczoru wspomnień o profesorze Tadeuszu Dominiku autorstwa Daniela Tendaja.

Sylwia Maksim-Wójcicka

Wspomnienie o profesorze Dominiku

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

3 komentarze

 1. kot w worku

  Przedwczoraj minęło pół roku od śmierci profesora 🙁

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Sąsiad

  Pan Tadeusz to wspaniały artysta i wspaniały sąsiad. Warto wspominać takich ludzi i na pamięci o nich budować łomiankowską historię. Jestem dumny z tego, że znałem Pana Tadeusza.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. J.A.

  Interesujący materiał. Pokazywać, pokazywać i jeszcze raz pokazywać takie wydarzenia. To my mieszkańcy tworzymy nasze Łomianki a nie chore na władzę, sfrustrowane jednostki. Nie przejmować się pomówieniami i zastraszaniem ze strony reżimu.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *