www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Wypalanie traw to GŁUPOTA

Z niecierpliwością wypatrujemy pierwszych oznak budzenia się przyrody do życia. Niedługo zacznie się zielenić, pączki na drzewach zamienią się w liście, z ziemi powyrastają świeże trawy i chwasty, a… strażacy znów będą mieli pełne ręce roboty. Bowiem wiosna to – dla niektórych – czas wypalania traw…

Choć nie od dziś mówi się o szkodliwości tego procederu, nadal nie brakuje zwolenników tej – jak się może wydawać taniej – formy pozbywania się z łąk suchych traw i pozostałości chwastów.
Pożar niszczy florę oraz faunę zamieszkującą łąki (w tym ptaki, owady, żaby, krety, jeże, młode zajączki), powoduje degradację ekosystemu. Następuje tzw. selekcja negatywna – giną cenne, nieraz endemiczne, gatunki traw i ziół, pozostają rośliny głębokoukorzenione, w tym popularny „perz””.
Ogień nie jest bez znaczenia dla gleby. Niszczona jest część materii organicznej, w wyniku czego zostaje spowolniony proces tworzenia próchnicy (humusu).
Efektem wypalania są również niekontrolowane pożary przenoszące się na okoliczne zabudowania lub lasy, skutkujące nieraz dużymi stratami materialnymi, a nawet ofi arami śmiertelnymi. Dymy z tlących się traw zanieczyszczają atmosferę i mają działanie rakotwórcze.

Z punktu widzenia prawa wypalanie traw jest niedopuszczalne i karalne (ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, Dz. U. z 2004 r. Nr 92, poz. 880, Art. 131). Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny nawet 5000 PLN.).

Jak informuje Michał Naftyński w łomiankowskiej OSP: Łomiankowscy strażacy na dwóch motocyklach terenowych, wyposażeni w lornetki, aparaty fotograficzne z teleobiektywami i środki łączności będą patrolować obszary szczególnie często podpalane. O przypadkach podpalenia natychmiast powiadamiać będą Policję i Straż Miejską. Patrole będą wyjeżdżały o nieregularnych porach i będą nasilały się w okresach weekendów i świąt.

redakcja@lomianki.info

Wypalanie traw to GŁUPOTA

Wypalanie traw to GŁUPOTA

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *