www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Na zewnątrz siarczysty mróz, a w środku marokańska muzyka i opowieści o ubiegłorocznej wyprawie Magdy i Wojciecha Berger, mieszkańców Dąbrowy Zachodniej.

Kolejne spotkanie w Lemon Tree z cyklu Podróżnicy z Łomianek dotyczyło Maroka, państwa w północno-zachodniej części Afryki, które od Europy dzieli jedynie 14 km cieśniny Gibraltarskiej.
Górujący ponad Marrakeszem Atlas Wysoki to najwyższe pasmo łańcucha górskiego Afryki Północnej, rozciągającego się od Atlantyku aż po Tunezję. Najbardziej znaną jego częścią jest środkowe pasmo, w którym góruje Toubkal (4167 m n.p.m.), najwyższy szczyt północnej Afryki.
Właśnie tam wybrali się Państwo Berger na 10-dniową wyprawę w maju 2013 roku. W planie mieli trekking wokół szczytu oraz jego zdobycie. W towarzystwie dwóch Berberów, którzy pomagali w transporcie namiotów i sprzętu, oraz pełnili rolę towarzyszy podróży, co zwiększało bezpieczeństwo, po aklimatyzacji weszli na szczyt Toubkal. W wyprawie uczestniczyły także dwie koleżanki pani Magdy, która uprawia turystykę górską i jest członkinią Stołecznego Klubu Tatrzańskiego. Prezentowane podczas spotkania fotografie przedstawiały surowy krajobraz przetykany nielicznymi oazami w dolinach, zamieszkałymi przez ludzi. Płynęła opowieści o berberyjskich zwyczajach, historii kraju, o noclegach w wyłomach skalnych. Pojawił się też Marakesz i jego najważniejsze zabytki, np. plac Dżamaa al-Fina, którego przestrzeń kulturową wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, czy Meczet Kutubijja z jednym, z najlepiej zachowanych i najstarszych minaretów.
Po prezentacji Państwa Berger można było posłuchać doświadczeń innych osób, które w Maroko spędziły kilka lat.

5 lutego Lemon Tree planuje kolejne spotkanie z cyklu Podróżnicy z Łomianek, zatytułowane „Gruzja z bocznej drogi – konno, terenówka i na piechotę””.

Sylwia Maksim-Wójcicka
foto: Aleksandra Moraczewska, arch. Magdy i Wojciecha Berger

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

7 komentarzy

 1. logo

  Panie Radny Berger co z pojazdem szynowym, o którym Pan mówił w wywiadzie udzielonym Łomianki.info? – http://www.lomianki.info/document.php?did=2143
  Kadencja Radnego zmierza ku końcowi, jakie działania podjął Pan na rzecz pojazdu szynowego oraz szybkiego powstania S-7 (bez mrzonek o fantazyjnej trasie po wale,której GDDiKA nie bierze pod uwagę)
  Niedługo minął 4 lata kadencji…

  0
  0
  Odpowiedz
 2. zaczepny logo

  Logo,chyba mróz źle wpływa na Ciebie.
  Temat jest interesujący i nie dotyczy pojazdu szynowego.Na temat pojazdu czytaliśmy Twoje wpisy na forum,wiec daj sobie spokój i nie zaśmiecaj każdego wątku tym samym.
  Znam Pana Radnego.Jest to bardzo kulturalny i kompetentny radny. Pan radny czynił starania w wielu kierunkach,wyręczając Ciebie jako pracownika samorządowego, bo Ty potrafisz tylko wprowadzać zamieszania,a robota leży.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Jacek

  Wspaniała wyprawa, życzę Panu Bergerowi kolejnych zdobytych szczytów. Moja zeszłoroczna, to odkrycie świątyni Apolla wraz z przepięknie zachowanym teatrem w Side. Miałem to szczęście wysłuchać tam niesamowitego klasycznego koncertu – polecam.

  „logo” to deweloper stefan, który pcha się do rady RAZEM z kolesiami.

  Przepraszam Pana Bergera za chamstwo tej persony wspieranej przez obecną władzę!

  0
  0
  Odpowiedz
 4. konto

  Jak widać, „logo” zwolennik Umiłowanego nie potrafi znieść, a pewnie nawet i zrozumieć, że Pan Wojciech Berger z Żoną mają pasje, realizują się w nich i potrafią się nimi dzielić.

  Brawo Panie Wojciechu. Gratuluję wyprawy!

  0
  0
  Odpowiedz
 5. entomol

  Wspaniała wyprawa i wspaniała przygoda. Gratuluję i trochę zazdroszczę.

  0
  0
  Odpowiedz
 6. SMW

  Entomol, chińskie przysłowie mówi, że nawet najdalsza podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku 🙂 Potem idzie już łatwiej 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 7. entomol

  No może SMW, ale prawdą też jest, że „najtrudniejszy pierwszy krok…” 😉

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *