Wyprawa na najwyższy szczyt Maroka
Na zewnątrz siarczysty mróz, a w środku marokańska muzyka i opowieści o ubiegłorocznej wyprawie Magdy i Wojciecha Berger, mieszkańców Dąbrowy Zachodniej.
Kolejne spotkanie w Lemon Tree z cyklu Podróżnicy z Łomianek dotyczyło Maroka, państwa w północno-zachodniej części Afryki, które od Europy dzieli jedynie 14 km cieśniny Gibraltarskiej.
Górujący ponad Marrakeszem Atlas Wysoki to najwyższe pasmo łańcucha górskiego Afryki Północnej, rozciągającego się od Atlantyku aż po Tunezję. Najbardziej znaną jego częścią jest środkowe pasmo, w którym góruje Toubkal (4167 m n.p.m.), najwyższy szczyt północnej Afryki.
Właśnie tam wybrali się Państwo Berger na 10-dniową wyprawę w maju 2013 roku. W planie mieli trekking wokół szczytu oraz jego zdobycie. W towarzystwie dwóch Berberów, którzy pomagali w transporcie namiotów i sprzętu, oraz pełnili rolę towarzyszy podróży, co zwiększało bezpieczeństwo, po aklimatyzacji weszli na szczyt Toubkal. W wyprawie uczestniczyły także dwie koleżanki pani Magdy, która uprawia turystykę górską i jest członkinią Stołecznego Klubu Tatrzańskiego. Prezentowane podczas spotkania fotografie przedstawiały surowy krajobraz przetykany nielicznymi oazami w dolinach, zamieszkałymi przez ludzi. Płynęła opowieści o berberyjskich zwyczajach, historii kraju, o noclegach w wyłomach skalnych. Pojawił się też Marakesz i jego najważniejsze zabytki, np. plac Dżamaa al-Fina, którego przestrzeń kulturową wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, czy Meczet Kutubijja z jednym, z najlepiej zachowanych i najstarszych minaretów.
Po prezentacji Państwa Berger można było posłuchać doświadczeń innych osób, które w Maroko spędziły kilka lat.
5 lutego Lemon Tree planuje kolejne spotkanie z cyklu Podróżnicy z Łomianek, zatytułowane „Gruzja z bocznej drogi – konno, terenówka i na piechotę””.
Sylwia Maksim-Wójcicka
foto: Aleksandra Moraczewska, arch. Magdy i Wojciecha Berger
„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
7 komentarzy
Wyślij komentarz
Łomianki świętowały 75. urodziny Mistrza. Wyjątkowy jubileusz Henryka Miśkiewicza
Tak jak przypuszczaliśmy, jubileuszowy koncert z okazji 75. urodzin Henryka Miśkiewicza okazał się jednym z...
Prezes Komunikacji Miejskiej Łomianki podsumowuje kadencję. Inwestycje, umowa z ZTM, problemy kadrowe
Prezes Komunikacji Miejskiej Łomianki Sp. z o.o. Paweł Gutkowski przedstawił podsumowanie działań realizowanych przez...
„Znowu zostaliśmy postawieni pod ścianą”. Radni wstrzymują decyzję o 10-milionowej pożyczce
Radni Rady Miejskiej w Łomiankach nie poparli projektu uchwały dotyczącej zaciągnięcia pożyczki w wysokości 10 mln zł...
Długi weekend na Mazowszu!
Rowerem, kajakiem albo pieszo. Mazowsze to idealne miejsce dla wielbicieli zamków, skansenów, pałaców, meandrów rzek i...
„Informacje z Mazowsza” – program informacyjny samorządu województwa mazowieckiego #152
A w tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o...
14,99 proc. podwyżki za wodę i ścieki? ZWiK Łomianki wydał oświadczenie, ale nie odpowiedział na pytania
W trakcie dyskusji o zmianie taryf za usługi wodno-kanalizacyjne wielokrotnie padała liczba 14,99 proc. W związku z...
Dzień Dziecka w Łomiankach. Zobacz relację FOTO-VIDEO z imprezy i życzenia dla najmłodszych
Dużo radości, szczęścia, zdrowia i bezpieczeństwa, szerokiego uśmiechu, spełnienia marzeń, świetnej zabawy, rozwijania...
XXVIII Sesja Rady Miejskiej w Łomiankach. Decyzja w sprawie pożyczki 10 mln złotych odroczona
Podczas XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Łomiankach, która odbyła się 28 maja 2026 roku, radni rozpatrywali projekt...
Znamy zwycięzców loterii „PIT w Łomiankach” 2026
27 maja 2026 roku przy Urzędzie Miejskim w Łomiankach odbyło się losowanie nagród drugiej edycji loterii „PIT w...





















Panie Radny Berger co z pojazdem szynowym, o którym Pan mówił w wywiadzie udzielonym Łomianki.info? – http://www.lomianki.info/document.php?did=2143
Kadencja Radnego zmierza ku końcowi, jakie działania podjął Pan na rzecz pojazdu szynowego oraz szybkiego powstania S-7 (bez mrzonek o fantazyjnej trasie po wale,której GDDiKA nie bierze pod uwagę)
Niedługo minął 4 lata kadencji…
Logo,chyba mróz źle wpływa na Ciebie.
Temat jest interesujący i nie dotyczy pojazdu szynowego.Na temat pojazdu czytaliśmy Twoje wpisy na forum,wiec daj sobie spokój i nie zaśmiecaj każdego wątku tym samym.
Znam Pana Radnego.Jest to bardzo kulturalny i kompetentny radny. Pan radny czynił starania w wielu kierunkach,wyręczając Ciebie jako pracownika samorządowego, bo Ty potrafisz tylko wprowadzać zamieszania,a robota leży.
Wspaniała wyprawa, życzę Panu Bergerowi kolejnych zdobytych szczytów. Moja zeszłoroczna, to odkrycie świątyni Apolla wraz z przepięknie zachowanym teatrem w Side. Miałem to szczęście wysłuchać tam niesamowitego klasycznego koncertu – polecam.
„logo” to deweloper stefan, który pcha się do rady RAZEM z kolesiami.
Przepraszam Pana Bergera za chamstwo tej persony wspieranej przez obecną władzę!
Jak widać, „logo” zwolennik Umiłowanego nie potrafi znieść, a pewnie nawet i zrozumieć, że Pan Wojciech Berger z Żoną mają pasje, realizują się w nich i potrafią się nimi dzielić.
Brawo Panie Wojciechu. Gratuluję wyprawy!
Wspaniała wyprawa i wspaniała przygoda. Gratuluję i trochę zazdroszczę.
Entomol, chińskie przysłowie mówi, że nawet najdalsza podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku 🙂 Potem idzie już łatwiej 🙂
No może SMW, ale prawdą też jest, że „najtrudniejszy pierwszy krok…” 😉