www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

XII Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego

XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny
im. Juliusza Zarębskiego
20- 27 maja 2012 r.

INAUGURACJA UROCZYSTE OTWARCIE
KONCERT MŁODYCH WYKONAWCÓW
20 MAJA NIEDZIELA GODZ. 17.00
ICDS W ŁOMIANKACH UL. STASZICA 2
WSTEP WOLNY!

W dniach 20 – 27 maja b.r. odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego. Organizatorem jest Fundacja Kultury i Edukacji im. Juliusza Zarębskiego wraz z Niepubliczną Szkołą Muzyczną o statusie szkoły publicznej w Łomiankach (www.szkolamuzycznalomianki.eu).

Przypomnijmy że Konkurs otwarty jest dla młodziutkich artystów w pięciu kategoriach wiekowych. Tegorocznej edycja została poszerzona o kategorie wiekowa do lat 27, tak więc będziemy słuchać wykonawców, prezentujących szerokie spektrum wiekowe: od dzieci ze szkół podstawowy (kategoria najmłodszych do lat 9), aż do dojrzałych muzyków (kategoria najstarsza do lat 27). Najstarsze kategorie wiekowe występują w dwóch etapach przesłuchań. Eliminacje odbędą się w następujących sekcjach instrumentalnych: fortepian solo, duet na dwa fortepiany i na cztery ręce, wiolonczela solo i z towarzyszeniem fortepianu, duet instrumentalny z towarzyszeniem fortepianu oraz zespół kameralny.

Od 2010 roku Konkurs awansował w hierarchii ważności konkursów, wstępując do elitarnego klubu ALINK-ARGERICH, zrzeszającego największe konkursy muzyczne, przede wszystkim pianistyczne, na świecie. Fundacje założyła legendarna pianistka, niegdysiejsza laureatka I nagrody (1960 r.) międzynarodowego konkursu chopinowskiego w Warszawie Królowa Fortepianu, największa pianistka wszechczasów – Marta Argerich. O konkursach zrzeszonych w Fundacji mówi i pisze się, przede wszystkim w międzynarodowych magazynach branżowych i w światowej prasie muzycznej. O naszym konkursie jest stała wzmianka w na portalu Alink-Argerich, gdzie figuruje z hasłem Łomianki/Izabelin(www.alin-argerich.org).

Powitamy międzynarodowe jury. Od lat w jury Konkursu Zarębskiego biorą udział wybitni artyści muzycy i profesorowie akademii muzycznych. W kręgu jurorów Konkurs są gościł Z m.in. słynną pianistkę i chopinistkę Yuko Kawai, Lubov Lavneeva, znakomity pedagog z Petersburga (to z racji kontaktów w owym czasie mistrza Juliusza Zarębskiego z Petersburgiem – tam studiował), Olga Silva z Portugalii – dziekan tamtejszej Akademii Muzycznej, muzycy z Polski, m.in. profesorowie: Jerzy Romaniuk, Marek Drewnowski, Andrzej Orkisz, Jadwiga Kotnowska, Piotr Hausenplas . Naszym gościem będzie tradycyjnie praprawnuczka kompozytora Pani Regina Zarębska wraz z synem. W Komitecie Honorowym powitamy koryfeusza światowej kinematografii, mieszkańca naszego powiatu Mistrza Krzysztofa Zanussiego.

Część eliminacji konkursowych odbędzie się w Łomiankach w ICDS, część w Izabelinie. Posłuchamy występów w sekcji fortepian solo, duet fortepianowy, i młodych artystów kameralistyki fortepianowej. Przesłuchania na fortepianie koncertowym światowej marki SCHIMMEL. I Koncert Finałowy – Laureatów odbędzie się 26 w sobotę w Centrum Kultury Izabelin. II Gala Koncert Finałowy w Łomiankach 27 maja w niedzielę o godz. 17.00. w ICDS. Zaplanowany jest również Koncert w Zamku Królewskim w Warszawie. Wstęp wolny!

Specjalną nagrodą dla laureatów będą płyty DVD z zapisem występów konkursowych, specjalna edycja przygotowana przez organizatora.

Obecnie trwa wstępna selekcja nadesłanych zgłoszeń, ostateczna liczba uczestników nie jest więc jeszcze znana. Wiemy, że zgłoszenia nastąpiły z wielu miast z Polski i zagranicy. W poprzednich edycjach konkursu gościliśmy przedstawicieli Estonii, Ukrainy, Białorusi, Francji, Portugalii, Rosji, Gruzji, Łotwy i dalekiej Islandii, Japonii i Uzbekistanu Jak będzie w tym roku – niedługo sami się przekonamy.

Przesłuchania odbywają się w trybie otwartym dla publiczności, wstęp wolny, tak więc zapraszamy melomanów. Więcej informacji – wkrótce po napłynięciu wszystkich zgłoszeń.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane są do końca pierwszejdekady maja 2012 na adres:
SEKRETARIAT MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MUZYCZNEGO IM. JULIUSZA ZARĘBSKIEGO,
lub drogą mailową: biuro@konkurs-zarebski.eu lub lucpin@o2.pl.

Informacje o Konkursie, w tym Regulamin, na stronie: www.konkurs-zarebski.eu.

Melomani! Święto muzyki przed nami – zapraszamy!

Lucjusz Pinkosz – dyrektor Konkursu

XII Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego

XII Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *