www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

XIV Marsz Młodzieży do Palmir

Tegoroczna, 14 już edycja Marszu Młodzieży z Łomianek do Palmir, zorganizowana była z inicjatywy Rycerzy Kolumba z Rady nr 14002 w Łomiankach, Akcji Katolickiej oraz parafii łomiankowskich. Marsz rozpoczął się 8 listopada br. po zapaleniu zniczy pod Pomnikiem Katyńskim obok kościoła parafii Św. Małgorzaty w Łomiankach i błogosławieństwie ks. Marka Traczyka.

Do grupy, składającej się początkowo z 25 osób, na modlitewnych stacjach przed pomnikiem Bł. Jana Pawła II przy ICDS-sie oraz w Dziekanowie Leśnym i Sadowej, dołączali kolejni uczestnicy. Pomimo jesiennej, dżdżystej pogody, w marszu wzięło udział około 70 osób. Wśród uczestników dominowała młodzież, która mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, wykazała się nadzwyczajną kondycją i hartem ducha. Wszyscy razem, ramię w ramię maszerowali dzielnie ulicami Łomianek, Dziekanowa Leśnego i Sadowej, a bezpieczeństwa przemarszu pilnowała, niezastąpiona w takich sytuacjach policja i straż miejska – dziękujemy! Następnie kontynuowano marsz trudnym, błotnistym w tym dniu, szlakiem przez Kampinoski Park Narodowy. Otuchy wszystkim, modlitwą i śpiewem dodawali jednak niezastąpieni księża Kamilianie oraz ks. Marek Traczyk z parafii Św. Małgorzaty. Uczestnicy marszu wtórowali im głośno, a efekt spowodowany tym gromadnym śpiewem, który roznosił się szeroko wśród kampinoskiego drzewostanu, był niesamowity. Gdy wśród drzew, widać już było palmirski cmentarz, mimo zmęczenia cały pochód przyśpieszył, aby jak najprędzej znaleźć się u upragnionego celu.

Przed cmentarzem-mauzoleum, wszystkich utrudzonych, ale niesamowicie dzielnych uczestników marszu, przywitał ks dr. Marek Kiliszek, ks. Dariusz Kosk – proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym , wicestarosta Powiatu Warszawskiego-Zachodniego Paweł Białecki a także inne osoby pragnące oddać hołd pomordowanym.. Na cmentarzu, pochód oświetlony niesionymi w dłoniach pochodniami, przemaszerował do miejsca wiecznego spoczynku Macieja Rataja – Marszałka Sejmu RP, rozstrzelanego w czerwcu 1940 roku. Tam też złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano się w chwili skupienia, modlitwie za zmarłych.

Po czasie zadumy, powagi i refleksji, przyszedł również moment na zregenerowanie sił, utrudzonych marszem jego uczestników. Zadbali o to sponsorzy: starostwo powiatu, Polmo S.A. oraz przemiła obsługa pizzerii „Trattoria”. Jak co roku, łatwo było zauważyć, że sponsorom, bliskie są wartości, które niesie z sobą idea marszu.

A cele, jakie przyświecały temu przedsięwzięciu, polegające na: kształtowaniu wartości patriotycznych, oddaniu czci Tym, którzy zginęli w Palmirach, skupienie młodzieży wokół podstawowych wartości chrześcijańskich – zostały w pełni osiągnięte. Możliwe to było przede wszystkim dzięki właśnie młodzieży, która była tego marszu głównym uczestnikiem, bez której, wysiłek organizatorów nie miałby najmniejszego sensu. Właśnie tej młodzieży – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

N.M.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *