Za częstszy odbiór trzeba zapłacić
Jak informuje UM Łomianki…
Urząd powziął ustalenia z obecnym odbiorcą śmieci w kwestii realizacji dodatkowych odpłatnych odbiorów. Mieszkaniec może zgłosić się do firmy odbierającej odpady z potrzebą częstszego odbioru odpadów.
30 stycznia br. w auli ICDS odbyły się konsultacje społeczne w sprawie analizy i oceny wprowadzonego 1 lipca 2013 r. systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Celem konsultacji było zebranie opinii mieszkańców dotyczących wprowadzonego systemu „śmieciowego”. Wychodząc naprzeciw postulatom zgłoszonym podczas konsultacji społecznych, Urząd podjął rozmowy z firmą wywozową, w poszukiwaniu rozwiązań w kwestiach poruszanych przez mieszkańców.
W ramach obowiązującej stawki nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów segregowanych/zielonych. Odpady zmieszane odbierane są z minimalną częstotliwością zaakceptowaną przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, wobec powyższego nie można wydłużyć czasookresu ich odbioru na rzecz odpadów segregowanych. Urząd powziął ustalenia z obecnym odbiorcą śmieci w kwestii realizacji dodatkowych odpłatnych odbiorów. Mieszkaniec może zgłosić się do firmy odbierającej odpady z potrzebą częstszego odbioru odpadów. Usługa ta będzie kosztować 35 zł netto/worek. Rozliczenie będzie odbywać się między firmą a mieszkańcem.
Powstaje projekt poselski, gdzie jednym z pomysłów jest wprowadzenie obowiązkowej segregacji śmieci dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Wówczas brak selektywnej zbiórki będzie oznaczać nie wyższą opłatę – tak jak obecnie – ale nałożenie wysokiej kary administracyjnej. Opłata mogłaby być nawet kilkukrotnie wyższa niż opłata za odpady posegregowane. Urząd nie ucieka się do tak drastycznych metod. Stawiamy na kampanię edukacyjną; w ten sposób próbujemy namówić nieprzekonanych mieszkańców, że segregacja ma sens nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim ekologiczny.
Wszelkie sugestie dotyczące usystematyzowania harmonogramów zostaną uwzględnione przy opracowywaniu terminów odbioru odpadów w okresie lipiec-grudzień br.
Firma ma też obowiązek wybierać śmieci z prywatnych pojemników, z jednym zastrzeżeniem musi on spełniać normy UE, musi być dostosowany do podnośnika. W innym razie pracownik nie ma możliwości opróżnienia ciężkiego pojemnika. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, którzy odpady segregowane gromadzą w prywatnych pojemnikach, o ich odpowiednim oznakowaniu.
Aktualnie trwają także rozmowy z firmami na temat zorganizowania na wiosnę akcji zbierania odpadów wielkogabarytowych, w celu określenia kosztów ich odbioru. Jeśli środki finansowe pozwolą, akcja kontenerowa wzorem lat ubiegłych zostanie przeprowadzona.
Jednocześnie osoby, które nie mogły przybyć na konsultacje, a mają uwagi mogące wpłynąć na poprawę funkcjonowania systemu, prosimy o kontakt z Referatem Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska (tel. 22 768 62 25, e-mail: odpady@lomianki.pl). Pracownicy Referatu na bieżąco przyjmują Państwa opinie i sugestie.
Katarzyna Wrońska
Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
5 komentarzy
Wyślij komentarz
Finał budowy żłobka w sołectwie Sadowa. Ruszyła rekrutacja dla dzieci z gminy Łomianki
Gmina Łomianki przygotowuje się do uruchomienia pierwszego publicznego żłobka. Placówka w sołectwie Sadowa,...
II Międzyszkolna Olimpiada Sportowa zgromadziła uczniów z całej gminy Łomianki
29 maja w Szkole Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym odbyła się II Międzyszkolna Olimpiada...
Mieszkańcy Łomianek Chopina rozpoczęli sezon sąsiedzkich spotkań
30 maja 2026 roku na skwerze przy ul. Chopina odbyło się grill mieszkańców sołectwa Łomianki Chopina. Wydarzenie...
„Informacje z Mazowsza” – program informacyjny samorządu województwa mazowieckiego #153
W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o...
Michał Koterski spotkał się z młodzieżą z Łomianek. „To od was zależy, jaką jakość będzie miało wasze życie”
- Za każdym hejtem stoi cierpienie, a czasem zwykłe pytanie. "Jak się czujesz?" może uratować komuś życie - mówił...
ZaŁOMOTali po raz siódmy. Festiwal muzyki młodzieżowej w Łomiankach
Przy Centrum Kultury w Łomiankach po raz siódmy rozbrzmiał ŁOMOT. Publiczność mogła usłyszeć różnorodne brzmienia - od...
Łomianki świętowały 75. urodziny Mistrza. Wyjątkowy jubileusz Henryka Miśkiewicza
Tak jak przypuszczaliśmy, jubileuszowy koncert z okazji 75. urodzin Henryka Miśkiewicza okazał się jednym z...
Prezes Komunikacji Miejskiej Łomianki podsumowuje kadencję. Inwestycje, umowa z ZTM, problemy kadrowe
Prezes Komunikacji Miejskiej Łomianki Sp. z o.o. Paweł Gutkowski przedstawił podsumowanie działań realizowanych przez...
„Znowu zostaliśmy postawieni pod ścianą”. Radni wstrzymują decyzję o 10-milionowej pożyczce
Radni Rady Miejskiej w Łomiankach nie poparli projektu uchwały dotyczącej zaciągnięcia pożyczki w wysokości 10 mln zł...














Z przykrością stwierdzam, że urząd nie zapoznał się szczegółowo z ustawą „śmieciową”. Otóż to gmina ( urząd ) odpowiada za śmieci bez wzgledu na ilość wyprodukowaną przez mieszkańca.
Pobiera za to opłatę ( podatek śmieciowy )w wysokości ustalonej w uchwale.
W związku z powyższym, obowiązkiem gminy jest zapewnienie odbioru odpadów bez naliczania dodatkowych opłat.
Wychodzi na to, że urząd kolejny raz ( po nakazie omijania dziur w drogach ) próbuje zrzucić swój obowiązek świadczenia usług na mieszkańców Łomianek
„Urząd powziął ustalenia z obecnym odbiorcą śmieci w kwestii realizacji dodatkowych odpłatnych odbiorów. Mieszkaniec może zgłosić się do firmy odbierającej odpady z potrzebą częstszego odbioru odpadów. „
35 złotych za worek. Gratuluję!!! To nam Pan Burmistrz wynegocjował stawkę :)))))
To jest żart, czy co to jest?
Czy do GPSZOKu można zostawić nadwyżkę śmieci niesegregowanych, bo płacić 35 złotych za worek to lekka przesada.
do Jędrek
Kiedyś czytałam, i to chyba musiało być na stronie UM, że można samodzielnie odwozić do GPSZOK śmieci sortowane. Chyba o to Ci chodziło.
Jędrek tu:http://www.lomianki.info/document.php?did=3262 znajdziesz regulamin odbioru worków w Gpszoku.