www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Za częstszy odbiór trzeba zapłacić

Jak informuje UM Łomianki…

Urząd powziął ustalenia z obecnym odbiorcą śmieci w kwestii realizacji dodatkowych odpłatnych odbiorów. Mieszkaniec może zgłosić się do firmy odbierającej odpady z potrzebą częstszego odbioru odpadów.

30 stycznia br. w auli ICDS odbyły się konsultacje społeczne w sprawie analizy i oceny wprowadzonego 1 lipca 2013 r. systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Celem konsultacji było zebranie opinii mieszkańców dotyczących wprowadzonego systemu „śmieciowego”. Wychodząc naprzeciw postulatom zgłoszonym podczas konsultacji społecznych, Urząd podjął rozmowy z firmą wywozową, w poszukiwaniu rozwiązań w kwestiach poruszanych przez mieszkańców.

W ramach obowiązującej stawki nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów segregowanych/zielonych. Odpady zmieszane odbierane są z minimalną częstotliwością zaakceptowaną przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, wobec powyższego nie można wydłużyć czasookresu ich odbioru na rzecz odpadów segregowanych. Urząd powziął ustalenia z obecnym odbiorcą śmieci w kwestii realizacji dodatkowych odpłatnych odbiorów. Mieszkaniec może zgłosić się do firmy odbierającej odpady z potrzebą częstszego odbioru odpadów. Usługa ta będzie kosztować 35 zł netto/worek. Rozliczenie będzie odbywać się między firmą a mieszkańcem.

Powstaje projekt poselski, gdzie jednym z pomysłów jest wprowadzenie obowiązkowej segregacji śmieci dla wszystkich właścicieli nieruchomości. Wówczas brak selektywnej zbiórki będzie oznaczać nie wyższą opłatę – tak jak obecnie – ale nałożenie wysokiej kary administracyjnej. Opłata mogłaby być nawet kilkukrotnie wyższa niż opłata za odpady posegregowane. Urząd nie ucieka się do tak drastycznych metod. Stawiamy na kampanię edukacyjną; w ten sposób próbujemy namówić nieprzekonanych mieszkańców, że segregacja ma sens nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim ekologiczny.

Wszelkie sugestie dotyczące usystematyzowania harmonogramów zostaną uwzględnione przy opracowywaniu terminów odbioru odpadów w okresie lipiec-grudzień br.

Firma ma też obowiązek wybierać śmieci z prywatnych pojemników, z jednym zastrzeżeniem musi on spełniać normy UE, musi być dostosowany do podnośnika. W innym razie pracownik nie ma możliwości opróżnienia ciężkiego pojemnika. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, którzy odpady segregowane gromadzą w prywatnych pojemnikach, o ich odpowiednim oznakowaniu.

Aktualnie trwają także rozmowy z firmami na temat zorganizowania na wiosnę akcji zbierania odpadów wielkogabarytowych, w celu określenia kosztów ich odbioru. Jeśli środki finansowe pozwolą, akcja kontenerowa wzorem lat ubiegłych zostanie przeprowadzona.

Jednocześnie osoby, które nie mogły przybyć na konsultacje, a mają uwagi mogące wpłynąć na poprawę funkcjonowania systemu, prosimy o kontakt z Referatem Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska (tel. 22 768 62 25, e-mail: odpady@lomianki.pl). Pracownicy Referatu na bieżąco przyjmują Państwa opinie i sugestie.

Katarzyna Wrońska
Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska

Za częstszy odbiór trzeba zapłacić

Za częstszy odbiór trzeba zapłacić

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

5 komentarzy

 1. Jacek

  Z przykrością stwierdzam, że urząd nie zapoznał się szczegółowo z ustawą „śmieciową”. Otóż to gmina ( urząd ) odpowiada za śmieci bez wzgledu na ilość wyprodukowaną przez mieszkańca.

  Pobiera za to opłatę ( podatek śmieciowy )w wysokości ustalonej w uchwale.

  W związku z powyższym, obowiązkiem gminy jest zapewnienie odbioru odpadów bez naliczania dodatkowych opłat.

  Wychodzi na to, że urząd kolejny raz ( po nakazie omijania dziur w drogach ) próbuje zrzucić swój obowiązek świadczenia usług na mieszkańców Łomianek

  0
  0
  Odpowiedz
 2. mieszkaniec

  „Urząd powziął ustalenia z obecnym odbiorcą śmieci w kwestii realizacji dodatkowych odpłatnych odbiorów. Mieszkaniec może zgłosić się do firmy odbierającej odpady z potrzebą częstszego odbioru odpadów. „
  35 złotych za worek. Gratuluję!!! To nam Pan Burmistrz wynegocjował stawkę :)))))
  To jest żart, czy co to jest?

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Jędrek

  Czy do GPSZOKu można zostawić nadwyżkę śmieci niesegregowanych, bo płacić 35 złotych za worek to lekka przesada.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. U-la

  do Jędrek
  Kiedyś czytałam, i to chyba musiało być na stronie UM, że można samodzielnie odwozić do GPSZOK śmieci sortowane. Chyba o to Ci chodziło.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *