Zabezpiecz swoje mieszkanie
W związku z odnotowanymi w ostatnim czasie przypadkami kradzieży i włamań do domów (mieszkań) poniżej publikujemy apel Komendy Powiatowej Policji.
Mimo, że ogólna liczba włamań i kradzieży w porównaniu do lat ubiegłych systematycznie spada, to jednak wciąż na terenie naszego powiatu do nich dochodzi. Sprawcy zwykle działają w podobny sposób. Wybierają lokale, w których drzwi nie są zamknięte na klucz. Jeśli domownicy nie usłyszeli otwieranych drzwi przez intruza, ten wchodzi do środka. Zabiera leżące na wierzchu torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele i szybko wychodzi. Policjanci przypominają o zamykaniu drzwi mieszkań i domów, nawet gdy cała rodzina jest w środku. Złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by nas okraść. Zadbajmy o mienie własne, a także sąsiada. W sytuacjach zagrożenia informujmy Policję. Razem możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia.
Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci lub śpiący nie słyszą co się dzieje w drugim pokoju lub przy drzwiach.Jedną z metod pozbawienia właściciela wartościowych przedmiotów są tzw. kradzieże i włamania „na śpiocha” – sprawca działa, gdy domownicy w nocy są w domu i śpią. Ostatnio policjanci odnotowali kilka przypadków tego typu włamań. Sprawcy dostają się do domów najczęściej po wyważeniu lub nawierceniu okien lub drzwi balkonowych. Włamywacze z reguły działają między godz. 2 a 5 w nocy – w porze najmocniejszego snu mieszkańców.
Wielu złodziei działa również w środku dnia. Włamywacz zanim zdecyduje się dokonać włamania, zdobywa informacje o wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach, w jakie wyposażone jest mieszkanie, czy dom. Ponadto przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i ustalają ich codzienne zwyczaje. Sprawdzają jaka jest liczba lokatorów, czy są oni w domu, o której godzinie wracają np. z pracy, o której chodzą spać oraz w których pomieszczeniach śpią. Włamywacze często sprawdzają naszą czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów, dzwonków domofonem.
Złodzieje wykorzystują również czas, gdy właściciel domu wyjdzie do przydomowego ogródka, zajmie się wiosennym porządkowaniem swoich posesji. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że pozostawienie otwartych drzwi wejściowych do domu, nawet na krótko, może spowodować straty. Sprawcy wchodzą do środka i niezauważeni kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi. Niebezpieczeństwo stwarzają również częściej otwierane wiosną okna.
Co zrobić, aby utrudnić działanie włamywaczowi? Policjanci radzą, jak do minimum ograniczyć te zagrożenia:
1. Zawsze zamykajmy drzwi domu i mieszkania nawet, gdy jesteśmy w środku – zajęci domowymi pracami możemy nie zauważyć i nie usłyszeć, że ktoś wszedł do środka. Często też nie reagujemy sądząc, że to ktoś z domowników, dlatego zwracajmy uwagę na odgłos naciskanej klamki.
2. Wychodząc z domu, nawet na krótko na własną posesję, po list do skrzynki, czy wyrzucić śmieci zawsze zamykajmy wszystkie drzwi i okna – złodziej nie potrzebuje wiele czasu, aby wejść do naszego domu, czy mieszkania.
3. Wychodząc wieczorem z domu zaciągnijmy zasłony lub opuśćmy żaluzje, ale światło pozostawmy zapalone, co stworzy pozory, że w domu ktoś jest.
4. Zamknijmy drzwi garażowe oraz zabezpieczmy okna piwniczne i do innych pomieszczeń gospodarczych, przez które łatwo można dostać się do domu.
5. Po powrocie do domu zawsze zamykajmy za sobą drzwi. Nigdy nie zostawiajmy dokumentów, kluczy od samochodu i wartościowych przedmiotów w przedpokoju.
6. Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci sprawcę do działania.
7. Zadbajmy o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu i dbajmy o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacze unikają miejsc oświetlonych.
8. Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek.
9. Jeżeli mamy telefon z automatyczną sekretarką, nie nagrywajmy wiadomości, o której wracamy do domu. Włamywacz również może skorzystać z takiej wiadomości.
10. Dobrym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętajmy, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym osobom. Tę zasadę należy również wpajać innym współlokatorom.
11. Unikajmy przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki” jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki, czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i sprawdzane są przez nich w pierwszej kolejności.
12. Jeżeli zauważymy podejrzanie zachowujące się osoby w naszym otoczeniu, czy na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu, poinformujmy najbliższą jednostkę Policji pod nr 997 lub 112.
13. Uczulajmy na takie zagrożenia swoich sąsiadów zwłaszcza, gdy w mieszkaniu lub domu pozostają osoby starsze lub dzieci.
Zanim otworzymy drzwi nieznajomemu:1. Spójrzmy przez wizjer kto stoi za drzwiami, jeżeli jest to nieznana osoba – spytajmy o cel wizyty i poprośmy o okazanie dokumentu, tak abyśmy mogli przeczytać nazwisko (policjant też ma obowiązek wylegitymować się). Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie naszą ostrożność i nie obrazi się.
2. Na ogół znamy „naszego” dzielnicowego, listonosza, inkasenta. Zachowajmy jednak szczególną ostrożność, gdy pojawi się nieznana nam osoba podająca się za pracownia tych instytucji.
Pamiętaj!Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu – dzwoń na numer alarmowy 997 lub 112 i poinformuj najbliższą jednostkę Policji. Dzisiaj pomożesz Ty – jutro pomogą Tobie!
Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?
Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło – w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
16 komentarzy
Wyślij komentarz
Opieka nad dziećmi, ograniczenie sprzedaży alkoholu, zwierzęta bezdomne – radni opiniowali projekty uchwał
Wczoraj 24 marca 2025 roku odbyło się powiedzenie Komisji Społecznej Rady Miejskiej w Łomiankach. Radni, pracownicy...
SKOLIM wystąpi w Łomiankach. Dla czytelników LOMIANKI.INFO mamy dwie darmowe wejściówki
Centrum Kultury w Łomiankach oraz Agencja Koncertowa Az-Art serdecznie zapraszają na koncert Konrada Skolimowskiego,...
Zobacz wizualizację żłobka w Sadowie, który powstanie w budynku starej szkoły
Urząd Miejski w Łomiankach opublikował wizualizację projektu żłobka publicznego, który powstanie w rozbudowanym...
Nowość w GPSZOK Łomianki – BYŚ podstawił prasokontenery. Wygoda mieszkańców, ochrona środowiska
Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK) w Łomiankach wzbogacił się o nowoczesne prasokontenery....
„Leśniaczanki” – nowa inicjatywa integrująca mieszkańców Gminy Łomianki
W Dziekanowie Leśnym powstała nowa, inspirująca inicjatywa – "Leśniaczanki". To grupa, która ma na celu integrację i...
Jest potrzebna pomoc dla Gabrysi – bibliotekarki z naszej biblioteki w Łomiankach
Gabriela Ryndak-Kubiak to osoba, którą wielu mieszkańców Łomianek zna z Biblioteki Publicznej w Łomiankach. Przez lata...
Kiermasz książek w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Okazja na tanią książkę!
W ostatnim tygodniu marca Biblioteka Publiczna w Łomiankach organizuje Kiermasz Książek Przeczytanych. Cały dochód...
Pierwsza filia VeloBanku w Łomiankach. Na mieszkańców czeka atrakcyjny Kredyt gotówkowy z RRSO 9,9%
VeloBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Łomiankach przy ul. Warszawskiej 85/9. Nowa filia, to miejsce, w którym...
Straż Miejska w Łomiankach czeka na nowych strażników. Może to praca właśnie dla Ciebie?
Urząd Miejski w Łomiankach poszukuje kandydata na stanowisko strażnicze w Straży Miejskiej w Łomiankach. - Nie...
Już od ponad dwóch miesięcy, po pierwszych pogłoskach o włamaniach, z sąsiadem mamy system powiadamiania się o niepokojących symtomach.
Prawdą jest, że dobry sąsiad to połowa sukcesu.
Kilka razy w okolicach ul. Wiosennej widziałem piesze patrole policjantów, ale to chyba za mało. Chyba minęły czasy, kiedy można było stwierdzić , że w Łomiankach jest bezpiecznie.
Coraz więcej mieszkańców i coraz słabsze więzi sąsiedzkie przekładają się na wzajmeny brak zaufania. Do tego wszystkiego podgrzewane m.in. przez burmistrza i innych animozje i awantury polityczne też się mogą przekładać na to, zę w Łomiankach coraz więcej podziałów nawet wśród sąsiadów.
Bardzo trafna uwaga. Sąsiad nakręcony politycznie nie powie już „dzień dobry”, a co dopiero mówić o zwróceniu uwagi na obych w okolicy…
Niestety ostatnie lata to porażka. Nie trzeba być socjologiem aby zauważyć negatywny wpływ obecnej kadencji na społeczeństwo obywatelskie. Trudno będzie to odbudować.
Ci, co są najbardziej agresywni, starają się sprawiać wrażenie, że wszyscy są równie odpowiedzialni. Moim zdaniem burmistrz, a właściwie jego zastępca, potrafili zrazić do siebie bardzo przecież rozdrobnioną Radę, a i ta nie pozostaje dłużna i tak trwa wymiana ciosów.
Na tym portalu wszystko jest winą burmistrza lub jego zastępcy? Deszcz, śnieg, korki i kłótnie sąsiadów. Przesadzacie … przecież po latach marazmu coś drgnęło, tyle sie buduje, tyle środków pozyskano. Czy to tez wina burmistrza? Po co ta polityka.
Nie sądzę aby „na tym portalu” ktoś kazał Panu Burmistrzowi Dąbrowskiemu pisać artykuły, w których jednym tchem jako tych niedobrych wymienia „okupanta hitlerowskiego i sowieckiego” oraz „radnych opozycji”.http://www.lomianki.pl/lomianki2/index.php?dc=3045 nakręcają nienawiść i podziały w Łomiankach. I co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości.
Takie właśnie artykuły
To oczywiste dla wszystkich myślących, że burmistrz Dąbrowski nie odpowiada za wzrost przestępczości w Łomiankach. Chyba nikt zdrowy na umyśle tak nie sądzi.
Jednak atmosfera, która panuje na tzw. „górze”, która niewątpliwie jest podgrzewana m.in. przez burmistrza, wpływa na to co się dzieje i mówi na „dole”. A to pewnie nie pomaga w utrzymaniu czy umacnianiu więzi sąsiedzkich.
Zgadzam się z przedmówcami. Nie dojdziemy teraz, kto zaczął, ale faktycznie ton artukułów pisanych przez Burmistrza i jego zastępcę jest bardzo agresywny. Jakie artykuły piszą radni? Tego nie wiem, bo ich artykuły się nie ukazują, jedynie pojedyncze wpisy na tym portalu. Ale na sesjach oddają ciosy.
Dużo się zmieniło, bo sąsiad, od zawsze o skrajnie różnych poglądach, zawsze utrzymywał poprawne stosunki na poziomie. Teraz niestety odwraca się tyłem,bo wie, co sądzę o obecnych władzach…Dlatego potrzebujemy kogoś, kto potrafi rozmawiać z każdym i nie będzie pluł mu w twarz, choć będzie się z nim różnił w poglądach. Trudna sprawa…
To wcale wbrew pozorom nie jest takie trudne.
Wystarczy wybrać na Burmistrza człowieka, który zwyczajnie dąży do DIALOGU a nie do konfrontacji, jest w stanie SAMODZIELNIE podejmować decyzje oraz wywiązać się z DANEGO SŁOWA.
W przypadku wyboru Radych nie jest to już takie proste, bo przy 21 osobach zawsze część będzie słaba, tak jak jest i obecnie. Najważniejsze aby Radni REPREZENTOWALI mieszkańców i KONTROLOWALI Burmistrza.
Podsumowując dyskusję. Jak się wam nie podoba to zawsze się może wyprowadzić. Nikt tu was na siłe nie będzie zatrzymywał tylko po to żebyście narzekali na Burmistrza Dąbrowskiego na tym „niezależnym” portaliku.
Jak sie nam nie podoba, to chcemy zmian na lepsze a nie ucieczki… Nikt nas „na sile nie bedzie zatrzymywal” ale i nikt nas nie bedzie wyganial. Nadchodza wybory i to jest dobra okazja zeby cos zmienic. Oby tylko na lepsze…
„I choćbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo… jestem największym zbirem w całej dolinie”
To widzę, że Łomianki stają się niczym dawne Zacisze albo Targówek Fabryczny, albo i gorzej, bo tam nigdy nie rąbneli mi z roweru lampki, ani dzwonka, a w Łomiankach i owszem. Rower mam na szczęscie „nie handlowy”.
Nie jest to sytuacja z kategorii wesołych. Jak tak dalej pójdzie, to i po ulicach trzeba będzie chodzić będąc uzbrojonym aż po przysłowiowe zęby. Wtedy pewnie policja będzie zgarniać na dołek za przekroczenie obrony koniecznej… i odnotuje sukcesy w statystykach…
Co sądzą Państwo o ostatnio częstych włamań do domów i mieszkań? może wspólnie znajdziemy więcej informacji na temat sprawców?
Ale jak wspólnie? Myślę, że podejrzenia należy zgłaszać na policje, gdzie zapewne będą one weryfikowane. Nie sądzę aby policja zbagatelizowała takie zgłoszenie.
Jeśli chodzi o sensowne rozwiązania to np.https://sklep.bezpiecznarodzina.pl/pl/p/Inteligentny-Czujnik-Otwarcia-Drzwi-i-Okien-BD.307/153 Tylko wiadomo – czujki muszą się znaleźć we wszystkich oknach, gdzie jest ryzyko włamania. Do tego obowiązkowo jako straszak polecam kamerę zewnętrzną, ale nie atrapę, tylko taką, która faktycznie będzie normalnie nagrywać.