www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Zarząd województwa w sprawie Szpitala

Jak informuje w komunikacie prasowym dotyczącym Szpitala w Dziekanowie Leśnym Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego…

Wszelkie zmiany w szpitalach budzą zrozumiałe emocje i niepokoje. To przecież miejsca, w których leczymy naszych najbliższych. Wszyscy chcielibyśmy, aby funkcjonowały jak najlepiej. Niestety, dziś zarządzanie służbą zdrowia to wielkie wyzwanie. Walka z ciągłym niedofinansowaniem i bezustanne próby dostosowania jakości świadczeń do zbyt niskich pieniędzy z NFZ.[…]

Po pierwsze – nie jest prawdą, że szpital w Dziekanowie Leśnym jest likwidowany. Władze województwa rozważają połączenie go ze szpitalem przy ul. Niekłańskiej. W obu lokalizacjach nadal będą świadczone usługi medyczne dla dzieci w obecnym zakresie. Celem połączenia jest stworzenie jednego silnego szpitala.

Połączenie to w końcu szansa na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej placówki z NFZ. A to właśnie od pieniędzy przekazywanych rokrocznie przez NFZ zależy jakość i zakres świadczeń medycznych. NFZ negocjując kontrakt z daną placówką, bierze pod uwagę jej wielkość, liczbę specjalistów, jakość i liczbę sprzętu medycznego oraz zakres działalności placówki. Jednym słowem – duży może więcej. Jest to szczególnie ważny argument, ponieważ właśnie od przyszłego roku w Warszawie pojawi się nowy, uniwersytecki szpital dziecięcy, który stanie do negocjacji z NFZ o środki na swoją działalność.

Władze województwa nie chcą, aby w tym wyścigu dziekanowska placówka – szpital z wieloletnimi tradycjami i znakomitym personelem, została poszkodowana. Dlatego właśnie podjęto działania mające na celu jej wzmocnienie. A jest to możliwe tylko poprzez połączenie ze szpitalem dziecięcym przy ul. Niekłańskiej. Działalność obu placówek wzajemnie się uzupełnia, a razem stworzą duży, silny i świadczący kompleksowe usługi podmiot.

Władze województwa nie po to od lat inwestowały w rozwój szpitala w Dziekanowie, aby teraz – jak twierdzą oponenci zmian – marginalizować jego znaczenie. Samorząd w ostatnich latach przeznaczył 37 mln zł na inwestycje, w tym m.in. 14 mln zł na modernizację pawilonu nr 1 czy 5,3 mln zł na prace remontowe.

Połączenie to też oszczędności – to szansa na racjonalizację kosztów: administracyjnych, zakupowych czy diagnostycznych – jedna administracja, wspólne przetargi itd. To także szansa dla szpitala na restrukturyzację zadłużenia.

Ponadto, nie jest prawdą, aby jakiekolwiek oddziały posiadające kontrakt z NFZ, a zatem posiadające środki na swoje funkcjonowanie, były lub są likwidowane. Od zeszłego roku w szpitalu prowadzona jest także restrukturyzacja zatrudnienia. Tylko dostosowanie wydatków do przychodów z NFZ może ustabilizować sytuację finansową. Nie ma to żadnego wpływu na realizację świadczeń medycznych.

Działalność medyczna szpitali jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co roku władze województwa apelują do NFZ o zwiększenie pieniędzy dla mazowieckich placówek – w tym dla pediatrii, która jest znacząco niedofinansowana.

Całą informacje prasową, która została przekazana nie tylko redakcji LOMIANKI.INFO ale i innym znaczącym mediom, znajdziesz w załączniku PDF poniżej.


Załączone dokumenty:
Informacja prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego .pdf

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

11 komentarzy

 1. Rodzic

  Jak widać sprawa szpitala jest wielowątkowa i bardzo delikatna a decyzje dobrze aby zapadały w atmosferze porozumienia, chęci współpracy bez wzajemnych oskarżeń.
  Jako rodzic mam nadzieję, że uda się wypracować optymalny kompromis.

  Najważniejsze aby temat naszego Szpitala nie był wykorzystywany jako narzędzie walki politycznej przez władze lokalne i wojewódzkie.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Polka

  Obawiam się, że jak te dwa szpitale zostaną połączone, to nasz zostanie ogołocony z pieniędzy i dobrych lekarzy, bo zawsze Warszawa ciągnie do siebie. Jak nie swędzi to nie drapać – po co? Jak do tej pory nasz szpital funkcjonował i dalej też da sobie radę, a tak nie będzie już niezależny. „Niekłańska” nie cieszy się tak dobrą opinią jak Dziekanowski, to też minus połączenia, bo będzie kojarzony z warszawskim szpitalem.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Obserwator 2

  Dobry wieczór,
  sprawa szpitala na Siennej jest tylko z pozoru podobna. W Dziekanowie jest dużo wolnego terenu, więc miejsce do dalszego rozwoju placówki zapewnione. Powietrze wolne od zapyleń, bez porównania z Sienną. Budynki powojenne, częściowo po poważnym remoncie i rozbudowie. Prawo własności do terenu i obiektów jednoznaczne. W okolicy brak innego szpitala o podobnych zadaniach i parametrach.

  Na Siennej – wszystko odwrotnie: prawo do terenu pod znakiem zapytania, budynki stare i adaptacja nieopłacalna, wolnego terenu brak, powietrze zapylone. Na Kopernika funkcjonujący szpital nadający się do rozbudowy, co na naszych oczach jest realizowane w szybkim tempie.

  Kontrakty z NFZ nieporównywalne w obu placówkach, choćby z powodu różnych specjalizacji i ilości łóżek.

  Moim zdaniem Sienna nie została zamknięta jedynie z tego powodu, że była mniejsza od Niekłańskiej.

  Wiele spokoju i refleksji życzy Państwu Obserwator 2.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Gas

  Panie Obserwator 2 – Co do Siennej – sprawa nieruchomości już się wyjaśniła i dlatego aktualne działania w jej sprawie!
  Śmiem twierdzić, że Dziekanów to jednak podobna sprawa (do Sienniej), jednak tutaj, nieznane mi siły skupiają się właśnie na atrakcyjnej lokalizacji… Ptaki tam od dawna już ćwierkają ,że Dziekanów będzie sprywatyzowany.
  Tak więc aktualne działania są podobne do tych z 2001 roku w sprawie Siennej – jednak „DOCELOWY” zamysł na Dziekanów , troszkę inny…
  Pomysł połączenia tych dwóch szpitali , to nic innego jak ratowanie d… Niekłańskiej, która będzie konkurowała z nowo otwartym w przyszłości, szpitalem akademickim na 500 łóżek.

  Dziekanów można jeszcze uratować! Potrzeba jedynie dobrej woli i toku myślenia, że to NASZ szpital – nie Warszawski… a potem dobrego Zarządzającego placówką.
  Pozdrawiam.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. Obserwator 2

  Dobry wieczór, No dobrze, co mądrego można było z Sienną zrobić, wobec wymienionych wad tej lokalizacji ??
  Proszę pamiętać, że Szpital w Dziekanowie jest pod władaniem Marszałka Województwa. Konkretnie Pani Wicemarszłkini Lanc odpowiada za jednostki ochrony zdrowia.
  Pozdrowienia, Obserwator 2.

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Gas

  Panie Obserwator 2 – co do Siennej fakt – nic mądrego i dlatego to połączenie z (wtedy większym) Dziekanowem w 2001 roku…

  Teraz, 13 lat później – Dziekanów jest tak samo przegrany ( w rozumieniu Samorządu Województwa) jak Sienna, jednak jak wspomniałem wcześniej inna lokalizacja i inne zamiary na te obiekty i grunty!

  Proszę przeanalizować np. fakt, Odejścia Dyr. Misiaka z KPN od 1 sierpnia 2014 „na zasłużoną emeryturę”…

  Powtarzam – Szpital w Dziekanowie można jeszcze uratować!

  Pozdrawiam.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. Obserwator 2

  Dobry wieczór,
  – można uratować, można podjąć próbę pomocy. Za przyznanie mi racji w sprawie Siennej dziękuję, widzę, że jest szansa na pozytywną wymianę zdań. Można Dziekanów uratować, minimum podjąć taką próbę.
  Choćby umorzyć podatki płatne Gminie, zdaje się, że taki instrument ktoś ma w ręku. Więc najpierw ulga podatkowa, a potem gloria i tytuł Zasłużonego Ratownika Samorządowego (ZRS).
  Jak to się Pani/Panu Gas podoba ?
  Co do dyr Misiaka, to jak słusznie Gas zauważa przechodzi na zasłużoną emeryturę. Bardzo wszyscy Panu Dyrektorowi dziękujemy, za wszystko co zrobił dla KPN, dla mieszkańców Sierakowa, Sadowej. Zwłaszcza dziękujemy za owocny udział w uzgodnieniach dotyczących przebiegu S7 skrajem KPN, w rezultacie czego do dziś ludzie stoją w korkach. Gdyby od razu powiedział, że nie uzgodni knotów, to powstała by może poprawna dokumentacja.
  Pozdrowienia, Obserwator 2

  0
  0
  Odpowiedz
 8. Gas

  Panie Obserwator 2 – Zapraszam jutro na spotkanie do ICDS, myślę , że będzie szansa zaobserwowania podejścia ludzi i znaczenia dla nich spraw społecznie ważnych. Wyrażam jednocześnie nadzieję, że nie będzie to kolejne, typowe bicie piany w roku wyborczym!
  Myślę, że jutro będzie okazja usłyszeć pytania i oby odpowiedzi na wszystkie pytania , oraz poznać wstępną koncepcję co do uratowania Szpitala w Dziekanowie.
  Być może dowiemy się również – jak to było z Panem Dyrektorem Misiakiem i jego „zasłużoną emeryturą”?

  Przypomnę jedynie, że aktualnie trwa sprawa przejęcia gruntów szpitala od KPN, pod „patronat” Samorządu Województwa! Podobno ma się to zakończyć do końca roku, więc moim skromnym zdaniem, nagła „zasłużona emerytura ” ,to co najmniej pozostawia temat otwarty , do dalszej dyskusji…
  Pozdrawiam.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *