www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Zima niebezpieczna dla bezdomnych

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Policjanci zwracają się z apelem o zwracanie uwagi na osoby starsze, bezdomne oraz potrzebujące pomocy.

Osoby bezdomne w szczególny sposób cierpią z powodu nadejścia zimy. Należy pamiętać, że na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażone osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Policjanci podczas swej służby sprawdzają miejsca, w których mogą nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Bezdomni, by się rozgrzać, bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska – bywa to bardzo niebezpieczne. Funkcjonariusze odnajdujący takie osoby zawsze proponują przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach. Jeśli ktoś zauważy osobę bezdomną, która może potrzebować pomocy nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wykręcić numer alarmowy.

Zimową porą na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. Wypicie napoju wysokoprocentowego rozgrzewa jedynie na chwilę – w rzeczywistości organizm zacznie wychładzać się jeszcze szybciej. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nie trudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok takich osób podczas silnych mrozów. Tu także wystarczy wykręcić numer alarmowy i poinformować policjantów o takim przypadku. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie i niekiedy to właśnie Twój telefon może zadecydować o czyimś życiu. Policja i Straż Miejska każdego roku w sposób szczególny kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalistycznych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.
Bezpłatna infolinia 987.

Komenda Powiatowa policji dla dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego
info: wp ksp, /ego/

Zima niebezpieczna dla bezdomnych

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

3 komentarze

 1. Andrzej

  W kwestii bezdomnych, czy ktoś coś słyszał o tym kogo znaleziono, co się działo dwa-trzy dni temu na ulicy Jeziornej na łąkach?

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Doris

  Też coś sąsiedzi mówili, że w okolicach Spokojnej i Jeziornej była jakaś interwencja, ale szczegółow nie znam.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Komentator subiektywny

  Dyżurny komendy policji w Starych Babicach pod Warszawą został powiadomiony o odnalezieniu zwłok mężczyzny. Na miejsce natychmiast wysłał patrol mundurowych. Ciało leżało w okolicy wału powodziowego w Łomiankach. Funkcjonariusze stwierdzili na nim liczne obrażenia świadczące o tym, że do śmierci mężczyzny przyczyniły się inne osoby.

  Na miejsce natychmiast wezwano grupę operacyjno-dochodzeniową. Powiadomiono również prokuratora, który zdecydował o przeprowadzeniu sekcji zwłok. Okazało się, że mężczyzna od kilku dni był poszukiwany przez stołecznych policjantów jako osoba zaginiona.

  Śledczy ze Starych Babic rozpoczęli ustalenie sprawców brutalnego zabójstwa. Ich działania operacyjne szybko przyniosły efekty. Kryminalni już kilka godzin później zatrzymali w Warszawie do wyjaśnienia cztery osoby podejrzewane o dokonanie zabójstwa. Wśród nich był 21-letni Daniel A. i 26-letni Rafał F., którzy są podejrzewani o dokonanie tej zbrodni. Następnego dnia policjanci zatrzymali trzeciego sprawcę – 35-letniego Rafała C.

  Cała trójka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej Warszawa – Żoliborz, gdzie prokurator przedstawił im zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, działając wspólnie i w porozumieniu. – Zwłoki mężczyzny były zmasakrowane. Na ciele znaleziono liczne obrażenia. Jak ustaliliśmy, sprawcy zadawali mu ciosy różnymi narzędziami, m.in. nożem, metalowym prętem, wiatrówką – mówi Onetowi Katarzyna Szyfer, szefowa Prokuratury Rejonowej Warszawa – Żoliborz.

  Daniel A., Rafał F. i Rafał C. stanęli przed sądem, który zastosował wobec nich trzymiesięczny areszt. Za czyn, którego się dopuścili, grozi im dożywocie.

  Na razie nie wiadomo, dlaczego doszło do tej tragedii. – Będziemy ustalali szczegółowo okoliczności i przebieg tego zdarzenia oraz motywy sprawców. Wiadomo, że znali swoją ofiarę – tłumaczy Katarzyna Szyfer.

  za: http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/brutalne-zabojstwo-pod-warszawa-zlapali-sprawcow/4m4mv

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *