www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Zniczodzielnia została zniszczona

W większości jesteśmy świadomi, że „produkujemy” dużo za dużo śmieci. W Swięto Zmarłych oraz Dzień Zaduszny tradycyjnie zapalamy znicze na grobach zmarłych. Dziesiątki zniczy, które po wypaleniu lądują na śmietnisku. Coraz popularniejsze wkłady do zniczy pozwalają używać oprawkę wielokrotnie, ale odwiedzając groby w okolicach 1 listopada zazwyczaj przywozimy nowy komplet.

25 października, na tydzień przed świętem zmarłych, postawiono na cmentarzu komunalnym w Kiełpinie Zniczodzielnię, czyli regał, na którym można było pozostawić oprawki do zniczy w dobrym stanie, by ktoś inny mógł je wykorzystać. Inicjatorem projektu był Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomiankach.
Akcja miała z założenia trwać do 6 listopada, jednak spotkała się z dobrym społecznym odbiorem wśród mieszkańców, dlatego postanowiono zmienić wcześniejsze założenie i zostawić regał na znicze na dłużej.

19 listopada, kilka dni po ogłoszeniu, że regał na znicze zostanie na cmentarzu na dłużej, a nie tylko do 6 listopada, Zniczodzielnia została zniszczona. Nie sposób zrozumieć co kierowało osobą (bądź osobami), które dopuściły się tego aktu wandalizmu.

Na stronie Urzędu Miejskiego w Łomiankach na Facebooku pojawił się taki wpis:
„Zastanawialiśmy się długo, co napisać w takiej sytuacji…
Szczególnie, że kilka dni temu z radością ogłosiliśmy, że Zniczodzielnia przy cmentarzu w Kiełpinie zostaje, że projekt zainicjowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomiankach i samych mieszkańców naszej gminy spodobał się i cieszy się zainteresowaniem również po listopadowych Świętach.
Cieszyliśmy się wspólnie z mieszkańcami, którzy naprawdę doceniali fakt, że Łomianki potrafią włączyć się w akcje proekologiczne.
Radość nie trwała długo. Zniczodzielnia została zniszczona.Brakuje nam słów…
Wszyscy wiemy, że nawet drobne projekty społeczne mają szansę na sukces wyłącznie przy odpowiednim poziomie społecznej odpowiedzialności.
Mimo wszystko, raz jeszcze spróbujemy, ze względu na tych, którzy taką świadomość mają i potrafią bezinteresownie włączyć się w takie projekty. Zniczodzielnia zostaje.
Dziękujemy ludziom, którzy już zaoferowali swoją pomoc przy naprawie regału.
To wspaniałe i budujące w tej smutnej historii.”

Mamy nadzieję, że Zniczodzielnię uda się wkrótce naprawić.

am

Zniczodzielnia została zniszczona

Zniczodzielnia została zniszczona

Zniczodzielnia została zniszczona

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

6 komentarzy

 1. zażenowany

  Wystarczy spojrzeć na grupę dyskusyjną na fejsbooku którą kieruje były Wiceburmitrz Pan Rusiecki i od razu widać komu ta zniczodzielnia przeszkadzała.
  Podłość ludzka nie zna granic.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. do zażenowany

  Raczej należy ważyć słowa. Sugerowanie, bez dowodów, kto mógł zniszczyć zniczodzielnię należy uznać nikczemne szczucie mieszkańców jednych na drugich. Podłość tych, którzy coś sugerują i próbują przypisać innym, bez okazania dowodów, nie zna granic. Nie uda Wam się próba nieudolnego dzielenia mieszkańców Łomianek.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. TD WRÓĆ!

  Jak można na grobie najbliższych stawiać używane znicze! Lewackie pomysły. Jakich to czasów doczekały Łomianki
  TD WRÓĆ!

  0
  0
  Odpowiedz
 4. rrrrr

  Jak można być tak bezmyślnym i napisać taki komentarz. Lewakiem jest chyba autor tego komentarza, bo jakby miał trochę oleju w głowie, to spostrzegłby,że były tam pozostawione głównie obudowy do zniczy, a nie znicze z wkładem do ponownego zapalenia na grobie. Jakie znaczenie ma skąd jest znicz : czy jest nowy czy jest to wkład do wcześniej wykorzystanej obudowy znicza? Ekologiczniej będzie jeśli to będzie ta druga wersja. A może są osoby których nie stać na nowy znicz i zakupią tylko wkład? Jeśli przyznajesz się choć w części do tego, że jesteś człowiekiem wierzącym to powinieneś wiedzieć co jest najważniejsze – znicz- światło to tylko symbol, a najważniejsza jest modlitwa za zmarłego.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. Sam jesteś bezmyślny

  Sam jesteś bezmyślny.Już mam dość tych ekologów i ich pomysłów.Co się teraz dzieje w tych Łomiankach.Segregacja śmieci,używane znicze,jakieś użyte torby w sklepach, śmierdzące kompostowanie,
  .Za czasów Burmistrza Rusieckiego i Tomasza Dąbrowskiego takie żeczy było nie do pomyślenia. Czas na referendum,nich wróci normalność !

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Jan

  Tak jest i śmieciami można było palić i nikt sie nie czepiał!

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *