79. lat temu zakończyła się II wojna światowa. Łomiankowskie delegacje złożyły wieńce
Z okazji 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyła się uroczystość składania wieńców przy pomniku „Bohaterów poległych w obronie Ojczyzny” przy ul. Warszawskiej.
W uroczystości udział wzięli m.in. burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łomiankach Marek Zielski, kombatanci, radni Rady Miejskiej, urzędnicy, przedstawiciele jednostek podległych Urzędowi oraz uczniowie łomiankowskich szkół i mieszkańcy Łomianek.
– Rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej jest okazją do refleksji i zadumy. To czas w którym oddajemy hołd tym, którzy polegli za naszą wolność. Jest to również dobry moment na naukę patriotyzmu. Polacy zachowali się jak trzeba. Polacy byli pierwszym narodem który z bronią w ręku przeciwstawił się agresorowi. Polscy dowódcy nie mieli złudzeń co do finału wojny w 1939 roku, którą nasz kraj prowadził samotnie, opuszczony przez sojuszników, zdradzony i zaatakowany przez sąsiadów. A mimo wszystko potrafiliśmy dać przykład swoją ofiarą obudzić sumienie świata. Bardzo bolesnym doświadczeniem dla Polaków było pozbawienie przez Anglików możliwości udziału polskiej armii w paradzie zwycięstwa, która odbyła się w Londynie. To było znakiem, iż walka Polaków w ramach koalicji sił sprzymierzonych była potrzebna do obrony innych narodów i nacji, ale już nie do wspólnego świętowania Ta sytuacja zapewne sprzyjała tym, którzy po 8 maja 1945 roku zaprowadzali nowe porządki nad Wisłą. Ich bilans był tragiczny – zabijano żołnierzy AK, zabijano Żołnierzy Wyklętych – mówił burmistrz Łomianek Tomasz Dąbrowski – Największym grzechem narodu jest grzech zapomnienia, największą jego mądrością jest historia.
– 79 lat temu zakończyła się najstraszniejsza wojna w dziejach ludzkości. Pochłonęła 50 milionów ofiar, 35 milionów rannych, kalectwo sieroctwo. Zniszczono dobytek i dobra materialne. Na 1000 mieszkańców, 220 Polaków zginęło. Hitler zaatakował i powiedział, że w ciągu 10 lat Żydzi i Słowianie nie będą istnieć – mówił Henryk Ratyński, przewodniczący Komisji Historycznej Koła Kombatantów w Łomiankach – Dramat wojny to wielki dramat narodu. 2078 dni trwała II wojna światowa. Pamiętam te wydarzenia. Widzę je przed oczami, te obrazy zostały na zawsze w mojej pamięci.
mm./red.
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
2 komentarze
Wyślij komentarz
Cmentarz wojenny w Kiełpinie na zostać wyremontowany. Podpisano umowę
Gmina Łomianki podpisała umowę na przeprowadzenie prac konserwatorskich cmentarza wojennego w Kiełpinie, których...
Paczki świąteczne trafiły do potrzebujących mieszkańców Łomianek
Paczki świąteczne przygotowane przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej w Łomiankach, Urzędu...
Tradycyjnie przy Urzędzie Miejskim odbyła się „Wielkanoc u Burmistrza”
Jak co roku przed Świętami urzędnicy zaprosili mieszkańców na spotkanie. "Wielkanoc u Burmistrza" zgromadziła na placu...
Dyskusyjny Klub Książki – czytelnicze wtorki w Bibliotece Publicznej w Łomiankach
Od 2012 roku, w Bibliotece Publicznej w Łomiankach działa Dyskusyjny Klub Książki – miejsce spotkań pasjonatów...
Benefis artystyczny Ewy Czartoryskiej-Stanisławskiej
Ewa Czartoryska-Stanisławska obchodziła pod koniec marca swój benefis artystyczny 40-lecia pracy zawodowej, który...
Pierwszy Turniej Sołectw i Osiedli – 10 drużyn i 120 piłkarzy
Aż 10 drużyn i 120 zawodników wzięło udział w Turnieju Sołectw i Osiedli w piłce nożnej, który odbył się na boisku...
Młodzi Reżyserzy – na darmowe warsztaty zaprasza Rada Młodzieżowa
Rada Młodzieżowa w Łomiankach organizuje cykl darmowych warsztatów filmowych dla młodzieży. Spotkania odbywają się w...
Kończysz szkołę podstawową? Liceum w Łomiankach zaprasza!
1 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Wojtyły w Łomiankach odbył się dzień otwarty. Przyszli kandydaci,...
„Kiełpińskie Inspiracje” – powstaje Koło Gospodyń Wiejskich w Kiełpinie
2 kwietnia 2025 roku w świetlicy w Dziekanowie Leśnym odbyło się spotkanie założycielskie nowej inicjatywy sąsiedzkiej...
Dzięki takim Osobom jak Pan Burmistrz Tomasz Dąbrowski My Dumny Naród Polski bedziemy pamiętać i przypominać innym o tym że byliśmy zdradzani tak jak teraz jesteśmy zdradzani przez eukołchoz i lewaków .
Nie można o tym zapominać .Brawo Panie Burmistrzu za tak mondre słowa .
Nie poddamy się i pokonamy zdrajców dzięki Panu
Mam pytanie: czy pan radny Wawer nie posiada cywilnego ubrania tylko od lat paraduje w mundurze leśnika w sytuacjach nie związanych ze służbą? A czy ma wiedzę co o tym powiedział jego szef dyrektor generalny lasów państwowych pan Witold Koss ? Może warto dostosować się do poleceń dyrektora i nie paradować w służbowym stroju przydając sobie wątpliwej powagi . Zasady noszenia munduru w tej służbie jak i innych służbach są zapewne uregulowane stosownymi pragmatykami służbowymi .