By pamięć o nich nie zaginęła – odsłonięto tablicę Hanny i Jerzego Lutzów
1 sierpnia w Szpitalu w Dziekanowie Leśnym odsłonięto tablicę upamiętniającą Hannę i Jerzego Lutzów, którzy byli twórcami sanatorium przeciwgruźliczego oraz eksperymentalnego liceum dla chorych dziewcząt w Dziekanowie Leśnym.
Tablica upamiętniająca małżeństwo Lutzów powstała z inicjatywy Zuzanny Białkiewicz oraz Stanisławy Rodzeń, byłych pacjentek senatorium i uczennic liceum.
W spontanicznym, symbolicznym odsłonięciu tablicy uczestniczyły inicjatorki, O. Tomasz Stachoń, który poświęcił tablicę oraz przedstawiciele Stowarzyszenia NASZE ŁOMIANKI.
– Jerzy i Hanna Lutzowie to byli wspaniali ludzie. Pani Hanna – patriotka, mądra i piękna kobieta. Wiedziałam, że musimy zrobić coś by pamięć o nich nie zaginęła – mówi Zuzanna Białkiewicz.
„Minęły 54 lata Od czasu naszej matury, która miała miejsce w maju 1967. W tym samym roku zlikwidowano ośrodek w Dziekanowie Leśnym. Ale my odnalazłyśmy się po latach Kinga, Ala, Stasia, Fredzia, Krysia, Ania, Zuzanna. Dzieliłyśmy tę jedną najważniejszą myśl: aby ocalić od zapomnienie wspomnienie wspaniałego Nauczyciela, najlepszego Przyjaciela wybitnego Naukowca, a nade wszystko szlachetnego Człowieka Zawsze byłaś, jesteś i będziesz w naszych sercach. Nigdy o Tobie nie zapomnimy. Do zobaczenia Nasza Kochana Mamo!!!” – wspomina Zuzanna Białkiewicz, w książce pt. Portret kobiety niezłomnej, która jest dedykowana „Pamięci Hanny Cour de Banowskiej-Lutzowej, wielkiej patriotki, naukowca, wybitnego pedagoga oraz najtroskliwszej „Mamy” w Setną Rocznicą Urodzin”. Publikacja jest dostępna w Bibliotece Publicznej w Łomiankach.
mm.
Hanna Cour de Banowska-Lutzowa (1921-1977)
Nazywana przez swoje uczennice „mamą”, podjęła się wraz z mężem pionierskiej pracy w sanatorium przeciwgruźliczym w Dziekanowie Leśnym.
Urodzona w Warszawie, zdawała małą maturę w 1939 r. Naukę kontynuowała na tajnych kompletach. W 1943 r. zdała maturę humanistyczną i podjęła studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1940 r. działała w konspiracji jako kurierka, łączniczka, sanitariuszka oraz instruktorka patroli Wojskowej Służby Kobiet. W czasie powstania walczyła z bronią w ręku, używała pseudonimów „Lechowska” i „Hanka”. Ciężko ranna, została wywieziona do stalagu Sandbostel. Spotkała tam miłość życia – doktora Jerzego Lutza.
Pracowała jako nauczycielka w obozach przesiedleńczych w Niemczech, a po powrocie do Polski od 1950 r. w sanatorium dla dziewcząt chorych na gruźlicę w Dziekanowie Leśnym, gdzie kierownikiem został jej mąż. Nowatorstwo dziekanowskiej placówki polegało na aktywizacji fizycznej i psychicznej dziewcząt chorych na gruźlicę, co pozwalało im po wyleczeniu szybko wrócić do normalnego życia.
Hanna Lutzowa była nauczycielką i wychowawczynią, cenioną za metody pracy i kochaną przez swoje uczennice. Nauczanie chorych dzieci stało się jej powołaniem. Prowadziła drużynę harcerską organizowała zajęcia teatralne, sportowe, artystyczne, wycieczki, kursy fotograficzne i muzyczne. Organizowała seanse filmowe i koncerty muzyki poważnej. Jednocześnie kontynuowała karierę naukową, w 1973 r. obroniła doktorat, a dwa lata później uzyskała habilitację.
Działała z ogromną determinacją i energią w każdej dziedzinie. Była niestrudzona i obdarzona wielką siłą ducha. Empatyczna, serdeczna, z dużym poczuciem humoru, zastępowała swoim wychowankom rodziny, oddając im serce i zaangażowanie. Odeszła po kilkuletniej heroicznej walce z białaczką.
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
3 komentarze
Wyślij komentarz
Łomianki organizują pomoc dla powodzian
W związku z sytuacją powodziową na południu Polski Urząd Miejski razem z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łomiankach...
Weź udział w 9. Biegu Sztafetowym w Łomiankach
12 października 2024 r. już po raz dziewiąty odbędzie się Sztafetowy Bieg w Łomiankach. W tym roku oprócz sztafetowego...
Dzień DobryTVN – Pogotowie Roślinkowe zaprasza mieszkańców Łomianek na konsultacje
Dziś - 13 września - na placu przy Urzędzie Miejskim w Łomiankach, tam gdzie stoi Plastusiowa Ławeczka, rozstawiono...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Baczyńskiego wybrali nowy Zarząd Osiedla
11 września 2024 roku odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Baczyńskiego, podczas którego został wybrany...
130 lat temu urodziła się Maria Kownacka, autorka przygód Plastusia
Maria Kownacka autorka "Platusiowego pamiętnika" urodziła się 11 września 1894 roku. Przez wiele lat była związana z...
Urząd pracuje nad planem ogólnym Gminy Łomianki. Weź udział w konsultacjach
Nowe przepisy wycofują z obiegu prawnego studia uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzone...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Trylogia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Trylogia, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Pawłowo wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Pawłowo, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Prochownia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Prochownia, podczas którego został...
Dostałem gazetę do domu i bardzo się cieszę, że pamiętacie o takich ważnych osobach jak Państwo Lutzowie. Dziękuję.
Hanna I Jerzy Lutzowie zostali ocaleni od zapomnienia. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.
Bardzo się cieszę, że udało się odsłonić tablicę pamiątkową. To wielka zasługa Zulki Białkiewicz i o ile wiem, także Jej córki Joanny. Zula i Joanna napisały też wcześniej piękną książkę o Hannie Lutzowej, naszej niezwykłej „mamie”. Warto przeczytać, powspominać, poznać kawałek historii.
Dziękujemy!