www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

Niewielki drewniany kościółek, wzniesiony opodal Wisły, pośród lasów i pól, otoczony cmentarzykiem – dla wielu to romantyczny obraz, kojarzący się z sielanką polskiej wsi, a dla mieszkańców Łomianek – sentymentalny powrót do korzeni. Tutaj przecież w XV wieku zbudowano pierwszy kościół i powstała nowa parafia, nadając bieg historii miejscu, w którym żyjemy.

Niegdyś oddalone od siebie wioski dziś tworzą jedno miasto, które wciąż się rozwija i pięknieje. Coraz mniej pól i łąk, nie ma już tylu gospodarstw, życie nabiera coraz większego tempa. W zeszłym roku mieszkańcy Łomianek obchodzili 20 lecie nadania praw miejskich. Nawet Warszawiacy, którzy przecinają Łomianki wyjeżdżając poza stolicę dostrzegają i podziwiają urok zmieniającego się krajobrazu. Wszystko zaskakuje. Wszystko cieszy. Wszystko zachwyca.

Pośród zabieganej codzienności, duszpasterze wiekowej parafii postanowili zatrzymać czas i poruszyć serca, i sumienia. Przez cały rok organizowane są inicjatywy, mające na celu przybliżenie historii parafii poprzez wzniecenie na nowo ducha głębokiej modlitwy i zadumy, przypominając i podkreślając tożsamość mieszkańców. W czasie wizyty kolędowej każda rodzina otrzymała książkę nakreślającą dzieje tego miejsca, a Wielki Post mijał pod znakiem Misji parafialnych, gromadząc setki parafian. Zorganizowano drogę krzyżową, krocząc z miejsca, gdzie stał pierwszy kościół. Liczne wystawy i uroczystości mają podkreślić wyjątkowy charakter przeżywanego czasu. Przygotowano również unikatowe medale pamiątkowe.

Kulminacyjnym momentem była uroczysta Msza święta, na którą zostali zaproszeni księża, pracujący niegdyś w tym miejscu, a tradycyjny festyn rodzinny, organizowany przez Caritas, nabrał teraz wymiaru jubileuszowego.

Festyn, jak co roku zgromadził rodziny i tych, którzy pozwolili sobie na komfort spędzenia niedzieli bez telewizora, czy komputera, w oddali od wielkich marketów. Po raz pierwszy główna część programu zagościła na scenie, a nie jak dotąd na wejściowych schodach. Razem z prowadzącymi – Urszulą Nowak i Adamem Ekielskim można było dać się porwać hiszpańskim rytmom, przenieść się w różne zakątki Polski podziwiając regionalne tańce, a wieczorem bawić się razem z zespołem REGAU. Liczne atrakcje i stoiska wzbogacały zabawę. Młodzież z Liceum im. Karola Wojtyły (Alicja Al. Chalabi, Natalia Wójcińska, Ola i Karolina Kasprowiak, Kuba Chajęcki, Kamil Wasilewski, Wojtek Sokołowski i Maciej Jakubiak), wraz z nauczycielami, przygotowała „szczęśliwy numerek” z wygraną przewidzianą dla każdego uczestnika. Nikt nie odszedł smutny, głodny czy spragniony.

Z racji jubileuszu, patronat nad całą imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Łomianki, jak również liczni sponsorzy i dziesiątki gotowych do pomocy mieszkańców.

Chociaż festyn się zakończył, jubileusz trwa. Można podziwiać wystawę prac malarskich Koła Malarskiego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, która zabiera w sentymentalną podróż po łomiankowskich kapliczkach. Za chwilę zostanie otwarta wystawa dotykająca wszystkich pielgrzymek naszego wielkiego Rodaka – Jana Pawła II do Ojczyzny. Na jesieni uroczyście przywitamy relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszko, a dziękując Bogu za opiekę i błogosławieństwo przez ponad półwieczną wędrówkę ścieżką wiary – 1 lipca zawierzymy całą naszą społeczność Sercu Jezusowemu.

Jubileusz trwa tylko rok, ale każda chwila naszego życia tworzy nową historię i buduje nową rzeczywistość. Oby przyszłość nie była budowana bez solidnego fundamentu przeszłości.

Ks. Michał Turkowski

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

Jubileusz 550-lecia Parafii w Łomiankach

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *