www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

KPN ma pół wieku!

Konferencją prasową, która odbyła się 7 stycznia 2009 roku w Izabelinie w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, uroczyście zainaugurowano obchody jubileuszu 50. urodzin podstołecznego parku. Został on utworzony na mocy rozporządzenia Rady Ministrów 16 stycznia 1959 roku na obszarze ok. 40 tys. ha.

Kampinoski Park Narodowy jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce (tuż za Biebrzańskim). Obecnie zajmuje 38,5 tys. ha. Zlokalizowany jest w pradolinie Wisły i posiada jeden z najlepiej zachowanych kompleksów wydm śródlądowych, poprzecinanych obszarami bagiennymi. – Ta niepowtarzalność wyróżnia nasz park na tle innych. Można śmiało powiedzieć, że nasz park nie ma swojego przyrodniczego odpowiednika w Europie – mówił podczas konferencji dyrektor KPN Jerzy Misiak. Park utworzony został pół wieku temu głównie z inicjatywy małżeństwa Jadwigi i Romana Kobendzów. W momencie powstania Puszcza Kampinoska miała znacznie zubożone tereny leśne. Od samego początku zarówno załoga KPN jak i Rada Naukowa (organ doradczo-opiniodawczy dyrektora) dokonali wszelkich starań, by puszcza mogła się regenerować i odradzać. Dzisiaj jest to piękny, dojrzały drzewostan. Zamieszkuje w nim około 200 gatunków ptaków, 80 bobrów, 15 rysi. Herbem parku jest łoś. Tych zwierząt jest tu ponad 300. Można je często spotkać jak majestatycznie spacerują przy szlakach turystycznych, drogach. Całkiem niedawno na tych terenach osiedlił się jeleń szlachetny, wzrosła populacja bociana czarnego, żurawia i wrócił orzeł bielik.

Na konferencji omawiano również ofertę turystyczną i edukacyjną Kampinoskiego Parku Narodowego. – Szacuje się, że rocznie nasz park odwiedza około miliona turystów, głównie warszawiaków – podkreślił dyrektor. Przygotowano dla nich 350 kilometrów szlaków turystycznych oraz 200 kilometrów szlaków rowerowych. Jest też wiele parkingów, polan rekreacyjnych, tablic informacyjnych, wiat, ławek i placów zabaw dla najmłodszych. W parku możliwa jest również turystyka konna, która wymaga jednak wcześniejszej zgody dyrektora.

Bardzo rozbudowana jest oferta edukacyjno-dydaktyczna parku, którą realizuje się w trzech placówkach: Ośrodku Muzealno-Dydaktycznym im. Romana i Jadwigi Kobendzów w Granicy, Centrum Edukacji w Izabelinie oraz Ośrodku Hodowli Żubrów im. prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Smardzewicach. Oferta edukacyjna jest bardzo zróżnicowana (lekcje, zajęcia terenowe, warsztaty, konferencje) i przeznaczona dla dzieci przedszkolnych, młodzieży szkolnej, gimnazjalnej, studentów oraz innych grup społecznych. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani pracownicy i jednocześnie miłośnicy przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego. Każdego roku z różnych form edukacji korzysta w parku około 100 tys. osób.

Podczas konferencji zwrócono również uwagę na problemy, które są dużym zagrożeniem dla parku. Głównie jest to rozwój inwestycji w otulinie KPN oraz niefortunne zapisy w ustawach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ochronie przyrody. – Dla Kampinoskiego Parku bardzo istotna sprawa to kontynuacja wykupu gruntów – mówił podczas spotkania z dziennikarzami zastępca dyrektora KPN Mirosław Markowski. Do tej pory wykupiono ok. 11 tys. ha, czyli 80 proc. z przewidzianych 14 tys. ha. Jubileusz 50-lecia Kampinoskiego Parku Narodowego jest też okazją do przedstawienia najbliższych planów. – W tym roku planujemy rozpocząć budowę zagrody pokazowej. Na wspólnym, dużym terenie turyści będą mogli podglądać przedstawicieli puszczańskiej fauny – żubry, łosie i bobry – zdradził dyrektor Misiak.

Przedstawiono również całoroczny harmonogram uroczystości jubileuszowych. – Większość z nich będzie miała charakter otwarty i skierowana będzie do ogółu społeczeństwa – zapewniła zgromadzonych Małgorzata Mickiewicz, przewodnicząca Komitetu Obchodów Roku Jubileuszowego KPN.

Harmonogram uroczystości jubileuszowych z okazji 50-lecia Kampinoskiego Parku Narodowego

16 stycznia 2009 r.
Uroczysta akademia połączona z otwarciem wystawy malarstwa Anny i Jerzego Miszalskich. Izabelin

kwiecień 2009 r.
Poplenerowa wystawa Grupy Malarskiej „Cytadela” z Klubu Wojsk Lądowych. Izabelin

kwiecień/maj 2009 r.
Uliczna wystawa fotograficzna w Warszawie. Krakowskie Przedmieście

kwiecień 2009 r.
Prezentacja Kampinoskiego Parku Narodowego
Dzień Ziemi 2009. Pola Mokotowskie

9 maja 2009 r.
Finał regionalny konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży: „Co w Puszczy piszczy””

24 maja 2009 r.
Centralna uroczystość religijna:
Msza święta i odpust w Sanktuarium Matki Bożej Radosnej Opiekunki Przyrody w Secyminie-Nowinach połączona z poświęceniem i wręczeniem sztandaru ufundowanego przez Międzygminny Związek Kampinos. Festyn z udziałem zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”

27 czerwca 2009 r.
Festyn gminy Izabelin i Kampinoskiego Parku Narodowego z udziałem gości z zagranicy

29 sierpnia 2009 r.
Spotkanie emerytów i pracowników KPN

5 września 2009 r.
Dzień otwarty w Kampinoskim Parku Narodowym – ogólnodostępna prezentacja KPN w Centrum Edukacji, Ośrodku Dydaktyczno – Muzealnym i plenerach KPN

14 wrzesień 2009 r.
Uroczystość patriotyczno-religijna na Cmentarzu w Palmirach. Otwarcie w CE w Izabelinie wystawy z okazji 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 65 rocznicy Powstania Warszawskiego. Upamiętnienie leśników Puszczy Kampinoskiej poległych i zamordowanych w czasie II wojny światowej.

22-23 września 2009 r.
Dwudniowa konferencja popularnonaukowa dla samorządów w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wycieczki tematyczne na terenie parku.

24-26 września 2009 r.
Trzydniowa konferencja naukowa

październik 2009 r.
Uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Kampinoskiego Parku Narodowego w 50-lecie powstania Rady

listopad 2009 r.
Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej ”Wizje natury” połączony z otwarciem wystawy fotograficznej o KPN.

Magdalena Kamińska
Kampinoski Park Narodowy

KPN ma pół wieku!

KPN ma pół wieku!

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *