www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Łomiankowskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś 1 sierpnia 2023 roku odbyło się uroczyste złożenie wieńców w asyście Sztandarów przy Pomniku poświęconym Powstańcom Warszawskim przy ICDS z okazji 79. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– 79 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie do walki o wolność stanęły tysiące młodych mężczyzn i kobiet. Dzisiejsza uroczystość to akt szacunku i wdzięczności wobec bohaterów Powstania Warszawskiego. Upamiętniamy ich walkę o naszą wolność, składając kwiaty i chyląc czoła w miejscach pamięci w różnych częściach kraju. Państwa obecność tu potwierdza, że Łomianki pamiętają. – mówiła burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak. – W godzinę „W” do walki w stolicy przystąpiło kilkadziesiąt tysięcy powstańców. Zaledwie co czwarty mógł liczyć na to, że rozpocznie walkę z bronią w ręku. Wśród nich było 12 tysięcy kobiet, stanowiły aż 20 procent wszystkich Powstańców. Pracowały w szpitalach, roznosiły meldunki, budowały barykady, produkowały uzbrojenie i chwytały za broń. Pamiętajmy o nich.

– Chciałabym wierzyć, że już nigdy więcej nikt nie będzie musiał ginąć w obronie ojczyzny, choć, jak widzimy, za wschodnią granicą toczy się regularna wojna o wolność, tożsamość narodową, niepodległość. Patrzymy na to z przerażeniem, bo każda walka zbrojna, każda śmierć na polu bitwy zaczyna się od nieporozumień, żądzy władzy, zysku… „Nigdy więcej wojny!” chciałoby się wykrzyczeć, patrząc na krwawą historię Polski i historię, która dzieje się na naszych oczach. Chcę wierzyć, że nigdy więcej nie będziemy już musieli udowadniać naszego bohaterstwa, ginąc za wolność.

W uroczystości przy pomniku poświęconym Powstańcom Warszawskim przy ICDS wzięli udział: Małgorzata Żebrowska-Piotrak – burmistrz Łomianek; Anna Choma – zastępca burmistrza; Kombatanci z Henrykiem Ratyńskim; Maria Pszczółkowska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Łomiankach, radna Agnieszka Gawron-Smater, radny Grzegorz Bryk, przewodnicząca Rady Młodzieżowej – Natalia Tomaszuk oraz przedstawiciele Powiatu Warszawskiego Zachodniego z Wiesławem Pszczółkowskim – członkiem zarządu Powiatu Warszawskiego Zachodniego; radni powiatowi Powiatu Warszawskiego Zachodniego; przedstawiciele gminnych jednostek pomocniczych i gminnych instytucji; przedstawiciele osiedla Powstańców; delegacje partii politycznych; delegacja Straży Miejskiej w Łomiankach; młodzież szkolna, Zuchy i Harcerze ze szczepu 444 i 462, poczty sztandarowe.

W krótkim przemówieniu – w mieniu kombatantów – Henryk Ratyński – przedstawiciel komisji historycznej, łomiankowski kombatant – podziękował organizatorom i uczestnikom uroczystości za pamięć o powstańcach.

– Gdy patrzę na Was młodzi harcerze, to chce powiedzieć, że gdy powstało harcerstwo w 1938 roku w szkole podstawowej tu w Łomiankach, to Wasi poprzednicy  w czasie konspiracji, szesnasto-, piętnastoletni wstępowali do organizacji żeby walczyć o wolną i niepodległą Polskę. Jerzy Guzowski i Jerzy Wojciewski „Strzała” jako harcerze nie zawahali się.  Przejmujecie po nich „tę pałeczkę”. […] Powstanie Warszawskie to też młodzież  z okolic Warszawy. Przypominam, jaki to był wielki dramat narodu polskiego – wojna i okupacja. Przypominam, że nie wolno nam o tym zapominać. – zwrócił się do zuchów i harcerzy zgromadzonych na uroczystości – Nieście pamięć, bo to Wy będziecie budować o nas naszą Ojczyznę.

– Wiadomo, że Akcja „Burza” i Powstanie Warszawskie do końca nie było dobrze zorganizowane i przygotowane, ale heroizm powstańców, chociaż klęską zakończony, zasługuje na wdzięczność i pamięć – przypomniał Henryk Ratyński. – „A kiedy dni wolne i piękne wybiją | I ponad pola bitew zwycięstwa wylecą anieli | Spraw o Boże, by Ci co dożyją | O tych, co nie powrócą, czasami wspomnieli”. Banaszek, Krukowski, Fijałkowski, Białkowski, Kamiński, Trojanowski, Królak i wielu innych… musimy o nich pamiętać – o żołnierzach kampanii młodzieżowej, którzy pierwszego i drugiego sierpnia w walce o lotnisko bielańskie złożyli największą ofiarę – własne życie.

Delegacje samorządowców, instytucji gminnych, partii politycznych oraz zuchów i harcerzy złożyły pod pomnikiem wieńce.

mm. / redakcja@lomianki.info

 

 

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

9 komentarzy

 1. Gaduła

  Należy zaznaczyć, że Pan Bryk Grzegorz składał wieniec jako polityk PIS, a nie jako radny Łomianek, co widać na zdjęciu.
  Widocznie, partia dla niego ważniejsza niż bycie radnym. Może będzie kandydował na posła?

  4
  1
  Odpowiedz
 2. IDZIE NOWA NADZIEJA

  Należy zaznaczyć, że najważniejesza jest NOWA NADZIEJA z przewodniczącym Patrykiem Wojciechem Zajączkowskimna czele, który składał wieniec na pomniku i nic nie wspomiano o tym w artykule.
  Gonimy Platformę i PiS w Łomiankach i w całej Polsce!!!

  1
  4
  Odpowiedz
  • Piotrek

   Ktoś tu się domaga atencji 🙂
   Może coś wiecej opowiecie o sobie ? Kim jesteście, jakie macie plany , program , co ” nowego ” macie do zaproponowania mieszkańcom Łomianek ?

   2
   2
 3. Janusz

  Nie mają programu to nie mają nic do opowiedzenia o programie.
  No bo co zaproponują piątkę Mentzena?

  2
  1
  Odpowiedz
  • KonfederacjaLomianki

   Do Janusz- To się Pan jeszcze zdziwi co mamy w Łomiankach do zaproponowania 😉

   2
   5
 4. KonfederacjaLomianki

  Do Piotrek- telefonicznie możemy wyjaśnić bo nie chcemy robić spamu:
  Numery telefonów do struktur są na stronie wolnosc.pl lub proszę dzwonić do koordynatora wyborczego w naszym powiecie: 570190710, Zajączkowski Patryk

  1
  3
  Odpowiedz
  • Mydlenie oczu

   Konfederacja idzie z duchem czasu 🙂 Jak na facebook 🙂
   Pytanie: Jaki macie program?
   Odpowiedź: Zapraszam na priv!

   Dajcie spokój z tym mydleniem oczu dzieciakom 🙂

   1
   0
 5. Nazwa

  Konfederacja w Łomiankach? No ciekawie się zapowiada

  0
  0
  Odpowiedz
 6. paskuda

  KO już podała swoje listy, co z listami Konfy?

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *