www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Małe drzewko – wielka radość

Sobota 13 października nie rozpoczęła się najlepiej – było zimno, wietrznie i mżyło. Uczestnikom wyprawy do Nadleśnictwa Pułtusk zapewne nie chciało się wstać z łóżek i wyjść z domu. A zbiórkę zarządzono na godzinę 9.00 rano.

Autokar czekał na nas na parkingu OSP przy ul. Wiejskiej w Łomiankach. Wystarczyło jeszcze zapakować kanapki przygotowane przez Agab Catering, słodycze i soki. Każdy z uczestników dostał czapkę i przeciwdeszczową pelerynę a nasi wolontariusze – opiekunowie dodatkowo zielone koszulki, które wcisnęli na ciepłe kurtki i swetry. Powoli stawaliśmy się grupą. Zbliżał się czas odjazdu. Jeszcze lista obecności i jedziemy. Po drodze w Sadowej zabieramy kolejną grupę dzieci. Jest nas łącznie 48 osób: 36 dzieci i 12 wolontariuszy. Jedziemy do Puszczy Białej niedaleko Pułtuska.

Pracownicy Nadleśnictwa skierowali nas na leśną polanę, dostaliśmy szpadle, rękawiczki i – przede wszystkim – sosnowe sadzonki. Podzieliliśmy się na grupy i rozpoczęło się sadzenie. Nasi wolontariusze sprawdzali, czy drzewka tworzą równe rzędy, czy sadzimy je w odpowiednich odległościach. Chłodny poranek zamienił się w piękny, ciepły, słoneczny dzień. Praca fizyczna jeszcze bardziej nas rozgrzała. Nawet nie zauważyliśmy kiedy każda z grup posadziła kilkadziesiąt sadzonek.

Przed nami był następny etap wyprawy – integracyjna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna NASZ LAS w Puszczy Białej, prowadzona przez pracownika Nadleśnictwa. Na licznych tablicach ustawionych wzdłuż ścieżki mogliśmy przeczytać o bogactwie lasu, jego mieszkańcach, obejrzeć siedliska leśne oraz zapoznać się z zasadami pracy leśników. Oglądaliśmy ślady wilka, świeże ślady dzika, widzieliśmy prawdziwe, niebezpieczne bagna.

Po około 3 km dotarliśmy na polanę, na której czekało na nas ogromne ognisko przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa. Grochówka, pieczone kiełbaski i gorąca herbata pozwoliły nam odzyskać siły po długim marszu. Na koniec dostaliśmy prezenty od Fundacji CEMEX Budujemy Przyszłość – sponsora naszej wyprawy oraz od Nadleśnictwa Pułtusk. Między innymi doniczki z nasionkami, z których mają wyrosnąć roślinki. Jakie? To się okaże podczas drugiej części projektu, którą Zarząd Osiedla Łomianki Stare zaplanował na 1 grudnia. Spotkamy się w Domu Kultury na wspólne ubieranie choinki darami lasu. Już dziś zbieramy szyszki i liście na tę okazję.

Wyprawa była bardzo udana. Wróciliśmy do domu szczęśliwi choć zmęczeni. Warto było wstać rano i spędzić cały dzień na łonie przyrody. Dziękujemy Nadleśnictwu za super opiekę, przygotowanie ogniska i posiłku oraz wolontariuszom, którzy czuwali nad nami przez cały czas.

Organizatorem przedsięwzięcia był Zarząd Osiedla Łomianki Stare oraz Fundacja CEMEX Budujemy Przyszłość. Projekt „Małe drzewko – wielka radość”, zgłoszony w ramach wolontariatu pracowniczego, był opracowany przez Zarząd Osiedla Łomianki Stare we współpracy z panią Renatą – pracownikiem firmy CEMEX Polska. Na realizacje projektu otrzymaliśmy grant w wysokości 8 000 zł, przeznaczony na działania wolontariackie: wyprawa do lasu (w październiku) oraz podsumowanie wyprawy, organizacja konkursów i wspólne ubieranie choinki w Domu Kultury (w grudniu br.)

Dziękujemy Fundacji CEMEX Budujemy Przyszłość i pani Renacie za wspólny projekt, Nadleśnictwu Pułtusk za gościnność, firmom Flowerpoint oraz AGAB Catering, Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Łomiankach, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wolontariuszom: Marii – naszej pani doktor, Zosi – ratownikowi medycznemu, Ani i Małgosi z OPS, Agnieszce, Julii, Majce, Marioli, Markowi i Sylwii oraz Bożenie z Zarządu Osiedla.

Magda Wójcicka
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Łomianki Stare

Małe drzewko - wielka radość

Małe drzewko - wielka radość

Małe drzewko - wielka radość

Małe drzewko - wielka radość

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *