www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Mieszkańcy Łomianek świętowali Niepodległość w marszu, na koniach i tańcząc poloneza

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łomiankach trwały cały dzień. Przed oficjalnymi, zorganizowanymi przez Urząd Miejski w Łomiankach uroczystościami odbyła się msza święta. Tradycyjnie Zarząd osiedla Buraków zaprosił do wspólnego odtańczenia „Poloneza na 11 Listopada”, natomiast w Łomiankach Dolnych i Kępie Kiełpińskiej odbyła się „Biesiada Niepodległości z Hubertusem”, której organizatorem była m.in. inicjatywa „Łomianki To My” oraz Stajnia Lider.

Świętowanie 105. rocznicy odzyskania niepodległości w Łomiankach rozpoczęły się w kościele. podczas mszy świętej ze sztandarami w kościele parafialnym Św. Małgorzaty DM w Łomiankach. Następnie zebrani kombatanci, harcerze, mieszkańcy i ich przedstawiciele: samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych oraz stowarzyszeń złożyli wieńce pod pomnikiem ku czci „100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski”.

Drodzy Kombatanci, Drodzy Mieszkańcy, Szanowni Goście!
105 lat temu Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Po 123 latach zaborów, krwawo tłumionych powstań narodowych, zsyłek na daleką Syberię, represji politycznych, germanizacji czy rusyfikacji naszego społeczeństwa Polska stała się znów suwerennym państwem, a my – Polacy – wolnym narodem, dumnym z własnej, latami tłumionej przez zaborców, a pielęgnowanej przez naszych przodków tożsamości.

Kilka pokoleń Polaków tę niepodległość wywalczyło. Tę walkę udało się wygrać wyłącznie dzięki zjednoczeniu, wspólnym celom, nieustającemu pragnieniu wolności. Bez znaczenia przez lata okazały się polityczne przekonania, status społeczny, indywidualne interesy poszczególnych grup. Wspólnym, nadrzędnym celem była wolna, niepodległa Polska – nikt nie miał wątpliwości, że to najwyższa z wartości. – mówiła w przemówieniu okolicznościowym Małgorzata Żebrowska-Piotrak, burmistrz Łomianek.

Następnie Burmistrz Łomianek zaprosiła wszystkich zgromadzonych do przejścia z flagą ulicą Warszawską pod Centrum Kultury.


Film dzięki Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego s12 – www.s12.pl

 

Polonez na 11 Listopada

Od kilku lat Zarząd Osiedla Buraków zaprasza mieszkańców – nie tylko Burakowa – do odtańczenia „Poloneza na 11 Listopada”, W tym roku w pochodzie prowadzonym przez Agnieszkę Szczurek, przewodniczącą Zarządu Osiedla, wzięło udział kilkadziesiąt par.
Po przejściu z ul. 11 Listopada na Skwer Niepodległości u zbiegu ulic Przyłuskiego i Sobieskiego, po odśpiewaniu Hymnu, przy pomniku kamieniu Zarząd Osiedla, burmistrz Małgorzata Żebrowska-Piotrak, wiceburmistrz Aneta Gawin – w imieniu mieszkańców – złożyli wieniec.

 

 

Biesiada Niepodległości z Hubertusem

W tym roku odbyła się również „Biesiada Niepodległości z Hubertusem”. Impreza została zorganizowana przez połączone siły inicjatywy „Łomianki To My”, Hufca ZHP Nowy Dwór Mazowiecki, Szczepu 462 DHiGZ w Łomiankach im. Batalionu „Zośka”, Szczepu 444 DHiGZ w Łomiankach, Fundacji Byka za Rogi, Filmowej Stajni Treningowej, Stajni Primastella, Stajni Lider, Klubu Wiejskiego Wilczeniec, Stajni nad Wisłą, Salonu Jeździeckiego Halter oraz Gospodarstwa Agroturystycznego Liderówka.
Wszyscy chętni mogli skorzystać ze specjalnego transportu z Centrum Kultury do Łomianek Dolnych gdzie obyły się zawody w „lapaniu lisa”, czyli Hubertus, a na terenie Stajni Lider biesiada – ognisko, konkursy, warsztaty, zawody i zabawy dla najmłodszych.

mm./red

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

3 komentarze

 1. Mirka

  Takie relacje pokazujące wszystkie aspekty, wszystkich uczestników i wszystko co się działo tylko w INFO Łomianki.
  Piękne zdjęcia, ciekawe filmy. A najlepszy ten pokazujący nasz Marsz z Flagą z góry.
  Dziękujemy i brawo!

  7
  0
  Odpowiedz
 2. Teresa

  Polonez w Burakowie to piękna tradycja. Pani Agnieszka jest fantastyczną organizatorką i na zdjęciach tak pięknie uśmiechnięta.

  2
  0
  Odpowiedz
 3. AA.

  Byliśmy na Kościelnej Drodze i nawet ciekawe i widowiskowe te wyścigi na koniach były. Nie przypuszczałem.

  1
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *