www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Odpowiedź na żądanie zablokowania portalu

W dniu 11 marca 2014 roku do burmistrza Tomasza Dąbrowskiego została wysłana odpowiedź na „Żądanie zablokowania strony www.lomianki.info” o treści:


Nawiązując do ŻĄDANIA wysłanego dnia 8.03.2014 roku z adresu mailowego „piotr.rusiecki@lomianki.pl” a podpisanego „Tomasz Dąbrowski Burmistrz Łomianek”, proszę Pana o wskazanie do dnia 12.03.2014 roku konkretnych fragmentów filmu (cytat oraz czas wystąpienia fragmentu wg schematu od 00:00:00 do 00:00:00), które są „naruszeniem dóbr osobistych burmistrza Łomianek a także pracowników Urzędu Miejskiego i wypełnia znamiona przestępstwa zniesławienia skodyfikowanego w KODEKSIE KARNYM art. 212 kk paragraf 1 i 2.”.

Jednocześnie informuję, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, osoby pełniące funkcje publiczne korzystają z węższego zakresu ochrony prywatności niż osoby prywatne, co wynika z konieczności zapewnienia jawności i dostępności informacji o funkcjonowaniu instytucji publicznych w państwie demokratycznym.

Jako wydawca LOMIANKI.INFO pragnę poinformować, że moim zamiarem nie jest uczestniczenie bezpośrednio w „konflikcie”, który niewątpliwie, w tym przypadku, jest między mieszkańcami osiedla Łomianki Prochownia a Burmistrzem Łomianek. Bardzo więc proszę o nie wciąganie mnie w ten konflikt oraz powstrzymanie się od wywierania na mnie wpływu celem ograniczenia dostępu do informacji dla mieszkańców Łomianek.
Jako wydawca ŁOMIANKI.INFO, działając zgodnie z Prawem Prasowym (Art. 41) mam prawo, a w moim pojęciu w miarę możliwości obowiązek, przekazywania mieszkańcom Łomianek informacji o działalności organów władzy publicznej i osób pełniących funkcje publiczne, w tym do przekazywania relacji z oficjalnych obrad Sesji czy też posiedzeń Komisji Rady Miejskiej.

Film, który został nagrany 5 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 podczas posiedzenia Komisji d.s. Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, a następnie opublikowany na portalu www.LOMIANKI.INFO, jest pełnym zapisem zdarzeń, które miały miejsce podczas otwartego spotkania, bez ingerencji w treści, które podczas spotkania formułowali jego uczestnicy. Nie jest to materiał redagowany przez redakcję LOMIANKI.INFO. Ponadto informuję, że tekst wprowadzający i zachęcający do obejrzenia filmu jest suchą relacją opierającą się na faktach.

Zapraszam jednocześnie do przesłania swojego stanowiska dotyczącego tematów poruszanym podczas posiedzenia Komisji d.s. Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, które odbyło się 5 marca 2014 roku. Przypominam kolejny raz, że łamy www.LOMIANKI.INFO są zawsze otwarte dla Burmistrza i Urzędu.

Ponadto informuję, że do „ŻĄDANIA” wysłanego 8 marca 2014 roku z adresu mailowego „piotr.rusiecki@lomianki.pl” a podpisanego „Tomasz Dąbrowski Burmistrz Łomianek” mogą mieć zastosowanie:
– art. 43 Prawa Prasowego: „Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
– art. 44 Prawa Prasowego: „1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. 2. Tej samej karze podlega, kto nadużywając swego stanowiska lub funkcji działa na szkodę innej osoby z powodu krytyki prasowej, opublikowanej w społecznie uzasadnionym interesie.”
– art. 191 § 1 Kodeksu Karnego „Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

pozdrawiam
Maciej Moraczewski
Redakcja ŁOMIANKI.INFO


Ponadto do wszystkich wypowiadających się osób podczas posiedzenia Komisji d.s. Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, które odbyło się 5 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Łomiankach wystosowaliśmy prośbę o oświadczenia podtrzymujące wszystko co te osoby powiedziały podczas tego publicznego, jawnego oraz ogólnodostępnego spotkania.

redakcja@lomianki.info

Odpowiedź na żądanie zablokowania portalu

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

33 komentarze

 1. Aktywny

  Bardzo rozsądna i rzeczowa odpowiedz.
  Czy to oznacza, że będziemy mogli zobaczyć co tam się takiego na tej komisji działo? Bo teraz gdy już obrosło to w takie legendy, to pewnie wszyscy chętnie zweryfikują o co tak naprawdę chodzi.

  Czekam też aby Pan Burmistrz podjął polemike z mieszkańcami. Jak nie osobiście np. na Komisjach Rady Miejskiej to może właśnie na łamach niezależnego Info.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Obserwator 2

  Panie Macieju, moje gratulacje. Funkcja niezależnej prasy jest w życiu społecznym ogromna. SZANUJMY DEMOKRACJĘ !
  Pozdrawiam i życzę najlepszego,
  Obserwator 2

  0
  0
  Odpowiedz
 3. bondi76

  Brawo!

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Marcin Etienne

  Brawo!

  0
  0
  Odpowiedz
 5. wicek

  „Nie mylić wolności słowa z arogancją” proszę się tego trzymać Panie Dąbrowski. Może jak zmieni Pan swoje podejście to ludzie zaczną Pana szanować. Dotyczy to również Pana zastępcy. Jeśli już Pan śmie pisać o wolności słowa to niech ma to zastosowanie również do oficjalnej strony urzędu oraz do gazety opłacanej z naszych podatków.

  Niech Pan wyśle wzór tego pisma (ŻĄDANIA) do Janukowycza. On chętnie skorzysta i prześle je do tych mediów na całym świecie, które go krytykują.

  0
  0
  Odpowiedz
 6. kot w worku

  Tylko co będzie dalej?

  Czy:
  1. burmistrz w osobie zastępcy będzie dalej brnął w udowadnianie, że to lomianki.info są winne wszystkiemu złu, i będzie multiplikował swoje jednakowe teksty-hasła np. na FB i na swojej stronie?

  Czy może:
  2. burmistrz prawdziwy zdecyduje się w końcu zamknąć sprawę, wskaże co mu się nie podoba i temat zakończy?

  Wypada poczekać i trzymać kciuki.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. Obserwator IV

  Przy okazji dowiedzieliśmy się, że w łomiankach nie ma obiektywnych mediów. Bo co mamy? Łomianki.info, które są tuba propagandową PO oraz Łomianki.pl, które są tubą propagandową obozu burmistrzów Rusieckiego i Dąbrowskiego (kolejność nieprzypadkowa). A niezależnych i prawdziwie obiektywnych mediów brak…

  0
  0
  Odpowiedz
 8. niezalogowany

  Obiektywnych mediów brak, mam takie samo zdanie ! Są albo jedni albo drudzy, a których jest więcej nie wiadomo, bo na lomianki.pl nie możliwosci dodawania komentarzy. Tutaj swoje radykalne poglądy wymienia i ogłasza zaledwie kilka osób, często pod różnymi nickami z tym samym IP. Z drugiej strony są krzyki na sesji starych babuszek. Wybory wszystko zweryfikują chociaż jedynym słusznym rozwiązaniem jest nie dopuścić do następnej kadencji nikogo z obecnej. Będzie ciężko bo ci liczniejsi obiecują na lewo i prawo, co to nie zrobią sąsiadom na ulicy i w pobliżu…

  0
  0
  Odpowiedz
 9. entomol

  To, że portal INFO wydaje się nieobiektywny jest zasługą propagandy naszego lokalnego vic-ka 🙂 Nie na darmo trudzi się w różnych gazetach drukowanych w tysięcznych nakładach, aby społeczeństwo uwierzyło. I niech sobie wierzy w co chce. Tylko INFO nie ma tu nic do stracenia, bo nie walczy o stołek w urzędzie, a vic-k ma. I tu wychodzi sedno sprawy 😉

  0
  0
  Odpowiedz
 10. M2013

  Nigdy i pod żadnym pozorem nie wolno zastraszać bezpodstawnie i żądać zaniechania publikacji materiałów z jawnego posiedzenia organów władzy publicznej. Media obiektywne to takie, które umożliwiają zajecie stanowiska w sprawie każdej strony konfliktu – nie oznacza to wszakże, że media nie mają prawa opatrzyć takiego stanowiska własnym komentarzem.

  Gdyby w Łomiankach działały inne partie polityczne, pewnie też pojawiałyby się na portalu, ale o ile wiem, takowych brak. Dlatego żenujące jest to ciągłe oskarżanie o sprzyjanie jednej partii. Chętnie poznałabym stanowisko PIS czy Palikota w sprawach lokalnych, ale oni tu nie działają, choć przecież władza publiczna w osobie Burmistrza jawnie sprzyja jednej z tych partii.

  0
  0
  Odpowiedz
 11. wicek

  A dlaczego sądzicie, że lomianki.info są nieobiektywne?
  W przeciwieństwie do lomianki.pl dają szansę wypowiedzieć się jednym i drugim. Nie słyszałem aby odmówiły publikacji czegokolwiek.

  0
  0
  Odpowiedz
 12. Marcin Etienne

  Zachęcam Panów Tomasza Dąbrowskiego i Piotra Rusieckiego do zapoznania się z opinią Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

  Dodatek Stołeczny do Gazety Wyborczej z dn. 12.03.2014 r.

  0
  0
  Odpowiedz
 13. Anonim

  Jeżeli są obiektywne to proszę o wskazanie postów z ostatnich 3 lat, które mówią o tym, że jeden burmistrz lub drugi zrobili coś pozytywnego. Oczywiście padnie odpowiedź że nie zrobili nic więc nie było o czym pisać, a ja dopowiem, że się zgadzam. Nie zrobili nic tak samo jak ich poprzednicy czyt. Pszczoła, Grądzki itp skrzaty.

  0
  0
  Odpowiedz
 14. ES

  Mówienie o tym, ze na tym portalu nie ma nic o sukcesach burmistrza jest tak rzetelne jak wypowiedź Pana Rusieckiego w Wyborczej.

  Proszę spojrzeć na ten film. Toż to czysta promocja Dąbrowskiego 🙂
  http://www.lomianki.info/document.php?did=3290

  0
  0
  Odpowiedz
 15. Obserwator III

  http://www.lomianki.info/category.php?cid=1 wystarczy popatrzeć jaka to przeplatanka. A żę woni obywatele wolnej gminy wpisują nie takie komentarze, co mają zrobić jeżeli jest to ostoja niezależności. A że tak jest świadczą wpisy tych nie wierzących w neutralność łomianek.info. Podobnie jest na forum Łomianek-gazeta, tyle tylko że tam działa wiele trolli i zamulaczy!
  A czara goryczy w Łomiankach jest ogromna! Fałsz,niezgodność z prawdą i nachalny marketing polityczny widać na każdym kroku na stronach internetowych i w rzekomo nie urzędowej gazecie Łomiankowskiej są sprawą codzienna.

  0
  0
  Odpowiedz
 16. kot w worku

  Czy przyszła odpowiedź z urzędu, mailem lub w innej formie?

  0
  0
  Odpowiedz
 17. ewac

  Gratuluję !!!!! I bardzo się cieszę ! Mam nadzieję,że Burmistrz odpowie na to pismo , udzieli wyjaśnień dotyczących zarzutów postawionych na posiedzeniu Komisji Planowania oraz wyciągnie wnioski !!!!
  O tym, że powinien przeprosić zarówno lomianki.info w osobie jego redaktora oraz mieszkańców, nie śmiem marzyć , choć …ludzie się zmieniają 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 18. Obserwator III

  Proszę o uruchomienie filmu z posiedzenia komisji. sam się obroni przed rzekomą arogancją. Tyle nie wiem czy słowo arogancja dotyczy ludzi na filmie czy burmistrza zadającego jego usunięcia. Jak ktoś trafnie zauważył burmistrz winien w tej sprawie złożyć oświadczenie i przeprowadzić publiczne postępowanie wyjaśniające w sprawie. A radni winni jednak sprawę skierować do kompetentnych władz w rodzaju prokuratury i innych organów państwa również w sprawie kuriozalnego żądania usunięcia tego filmiku z Pan Gazety. Bardzo pana Maćku cenię, popieram i szanuję.

  0
  0
  Odpowiedz
 19. zmarnowana kadencja

  Na wstępie podziękowania dla Łomianki info za publikacje wydarzeń z życia gminy,za odpowiedź merytoryczną na pismo burmistrza.
  Dla mnie działania kolegium burmistrzowskiego to głównie konflikty,poniżania,zastraszania i mierna realizacja zadań gminy.
  Szkoda tej kadencji dla naszych włodarzy.
  Pismo,jakie wystosował burmistrz świadczy o nieznajomości obowiązujących przepisów i ośmiesza burmistrza w oczach mieszkańców.
  Dobrze,że ta kadencja niedługo się skończy.

  brak

  0
  0
  Odpowiedz
 20. może nadzieja

  Na stronie urzędu burmistrz napisał m.in.
  „Nie godzę się z takim działaniem opozycji i nie będę tolerował obrażania urzędników i stawiania Urzędu w złym świetle tylko dlatego, że niewielkiej grupce osób nie podobają się moje decyzje. Wobec powtarzających się ataków słownych i perswazji na moich pracownikach, także przez radnych informuję, że nie będę tolerował tego typu zachowań”.

  Panie burmistrzu zachowania pana wobec radnych i pracowników są znane.Są one niewłaściwe.
  Pan toleruje złe działania swoich doradców, tego słynnego z konfliktowania swojego kolegium burmistrzowskiego i nadal zezwala pan na te działania.
  Żaden burmistrz poprzednio nie lekceważył rady ponieważ znał jej kompetencje i żaden burmistrz nie wycisnął tylu łez z oczu pracowników,co pan i pana bliscy współpracownicy.
  Może przypomnę,że pana pracowników to radni nie obrażają ,ale ich wielokrotnie bronili.
  Mobbing można było stosować wobec pracowników,ale wobec innych osób nie ma takiej możliwości.
  To pismo na stronie urzędu jest zaprzeczeniem dotychczasowych działań.

  0
  0
  Odpowiedz
 21. mitek

  Niestety Lomianki. info kolejny raz nie zdały testu z obiektywizmu. Ciągłe ataki na burmistrza tylko to potwierdzają, jak widać to z komentarzy zawsze to są ci sami radni PO i mała grupka opozycji zwolenników tej partii, która jest zgromadzona wokół tego portalu i gazety. Tym razem pod hasłem „Wolności mediów” obraża się lży pracowników urzędu i oczywiście burmistrza.

  Najlepsze w tej farsie jest to że to właściciel portalu zdjął film i jeszcze krzyczy że musiał zdjął, a od kiedy to info słucha się burmistrza?:)

  0
  0
  Odpowiedz
 22. jeserek

  Porządni ludzie czują swoiste zażenowanie w obliczu pyszałkowatej bezczelności i ewidentnych przykładów nachalnej podłości. Pocieszającym jednak jest, że stan zażenowania po jakimś czasie ustępuje.

  0
  0
  Odpowiedz
 23. łahciM

  Władza Dąbrowskiemu uderzyła do głowy
  chyba nasz burmistrz zapomniał ze nie jest kimś więcej niż zwykli mieszkańcy
  Nie wiem dlaczego stawia się PONAD zwykłych ludzi i nakazuje co mamy mówić i pisać.
  Dobrze że info się nie poddało, bo cenie sobie niezależność tego portalu

  0
  0
  Odpowiedz
 24. Adam

  Mitek. odleciałeś zbyt.
  Na facebooku kilkadziesiąt osób stanęło w obronie lomianki.info a ty wciskasz, że to mała grupka osób.
  Pod słowami Piotra Rusieckiego za to się podpisało kilka osób. W tym część to jakieś fikcyjne tolle, które są tam pielęgnowane 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 25. Prolog

  Sprawa jest bardzo interesujaca. Jestem ciekaw jej zakonczenia

  0
  0
  Odpowiedz
 26. A.S.

  Maciek – gratuluje niezaleznosci i postawy. Trudno Ci bedzie czlowieku ale moze sie uda. Obecnie rzadzacy w Lomiankach prowadza polityke niby Putin – calkowitego przejecia kontroli nad informacjami i prasa wychodzaca na naszym terenie. Chca pewnie do wyborow miec monopol na informacje. Burmistrz i Piotrus traktuja mieszkancow Lomianek jak stado baranow, ktore nie widzi co sie naprawde dzieje – rozklejaja plakaty ze Radni „zamkneli dom kultury” i mysla ze ludzie nie wiedza ze nie ma w kompetencji radnych takich dzialan i mozliwosci. To sa klamstwa w zywe oczy – jak na slawetnej putinowskiej konferencji prasowej – wojska sa ale ich nie ma bo poodpruwali naszywki. Obys do wyborow wytrzymal bo nie wierze ze ta ekipa utrzyma sie na stolkach. Ludzie sa za madrzy by popierac takich manipulantow.

  0
  0
  Odpowiedz
 27. a

  Maciek – a nie mozesz z tym isc do sadu? Przeciez to ewidentna proba zastraszenia i uciszenia niezaleznego dziennikarstwa.

  0
  0
  Odpowiedz
 28. skonsternowany

  @mitek i inni posługujący się równaniem lomianki.info = PO.
  Kto wam taki miszmasz zrobił w głowach? Czy nie rozumiecie, że strzelacie sobie w stopę? Jeśli relacjonowanie faktów, to domena PO, to jak chcecie wygrać w jakichkolwiek wyborach?

  Zasatanawiająca jest pewna prawidłowość – Pan Pszczółkowski przegrał wybory, bo zamiast w ostatnim momencie podać rękę kilku osobom, on schował dłoń za plecy i szafował „ja tym ludziom reki nie podam”, teraz (w sumie przy zbliżających się wyborach) Burmistrz Dąbrowski zaczyna podobną grę – wściekły strach, irracjonalne gryzienie, jakaś szekspirowska paranoja.

  Nie wiem, czy się cieszyć, bo osobiście wolę ciągłość władzy (w dzisiejszych czasach dużych spraw nie załatwi się w jednej kadencji) ale martwić się też nie zamierzam – tą śmieszną akcją Pan Burmistrz Dąbrowski pogrążył się. Zasadniczo, już przed rozpoczęciem kampanii wyborczej zrezygnował z reelekcji.

  Głupie i żałosne.

  0
  0
  Odpowiedz
 29. M2013

  Doskonała i trafna uwaga – kluczem do sukcesu jest współpraca ponad podziałami i szacunek do przeciwnika. Nawet, jeśłi ma irracjonalne poglądy. Pszczółkowski przegrał, bo za bardzo wierzył w swoją nieomylność i traktował wiele osób z gróy. Rusiecki z Dąbrowskim robią dokłanie to samo, tylko w znacznie większej skali. No i mają na punkcie jednej partii osobistą obsesję, obwiniając za wszystkie swoje niepowodzenia 5 radnych z 21 osobowej Rady 🙂 Swoja drogą PO uchodzi za jedynego groźnego przeciwnika, bo ciągle tylko o nich mowa, proponuję lokalnej PO rezygnacę z własnej kampanii, mają za darmo 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 30. romek

  no nie ma to jak ciągła walka portalu z władzą, może elomianki.ue będą bardziej obiektywnie pokazywać władzę i opozycję, ale to czas pokaże

  0
  0
  Odpowiedz
 31. entomol

  Nigdy się nie dogodzi wszystkim romku. Próbować tego próżny trud 😉

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *