www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

„Park Kieszonkowy” z przestrzenią wystawową na osiedlu Prochownia

20 września oficjalnie otwarto  „Park Kieszonkowy” na osiedlu Prochownia. To miejsce gdzie będzie mogła być prezentowana twórczość łomiankowskich artystów, nie tylko tych profesjonalnych.

Mini park, którego znaczącym elementem jest przestrzeń wystawowa powstał  w ramach Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego 2023. Jest on usytuowany bezpośrednio przy ulicy Warszawskiej, przy Centrum Handlowym „Prochownia Łomianki”

Pomysł powstania miniaturowego parku miejskiego z jego podstawową funkcją jaką jest prezentacja twórczości artystycznej mieszkańców Łomianek powstała kilka lat temu wśród mieszkańców osiedla Prochownia, którzy są w pewnym sensie gospodarzami zarówno tego miejsca jak i samej koncepcji.
Mogła ona zostać zrealizowana po przejściu długiej drogi polegającej na uporządkowaniu stanu prawnego działki na której powstał park, przekonaniu mieszkańców co do potrzeby jego stworzenia, aż po pozyskanie środków na jego realizację.
Udało się to dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób, które oddały swój głos na ten projekt w ramach Łomiankowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Osiedle Prochownia ma zbyt mało mieszkańców by mogło samodzielnie przechylić szalę zwycięstwa i przesądzić o realizacji tego przedsięwzięcia. Kluczowym dla osiągnięcia naszego celu była jednaka trafność samej koncepcji, co do słuszności której nie było od samego początku większych wątpliwości.
Świetna lokalizacja, stosunkowo niewielka powierzchnia planowanej inwestycji, a co za tym idzie umiarkowane koszty jej realizacji oraz to co najważniejsze­ ­– naturalna potrzeba powstania miejsca specjalnie przygotowanego do prezentowania twórczości artystycznej. Miejsca, które nie ingeruje w ład przestrzenny miasta, zachęcając do kontaktu z twórczością artystyczną na naprawdę przyzwoitym poziomie. Nie można tu pominąć roli Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który od dawna i ze świetnym skutkiem moderuje artystyczne aktywności mieszkańców Łomianek.
Dzisiejsza inauguracja jest świetną okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do tego byśmy mogli uczestniczyć w pierwszej, uroczyście otwartej wystawie, do obejrzenia której szczerze Państwa zachęcam. Namawiam także do zapoznania się ze specjalnie przygotowanymi planszami prezentującymi historię i teraźniejszość osiedla Prochownia, na terenie którego park został utworzony – informuje Dariusz Dąbrowski, pomysłodawca projektu.

W uroczystości otwarcia udział wzięli: pomysłodawca projektu Dariusz Dąbrowski, władze Łomianek, uczestnicy warsztatów artystycznych  „Mozaika” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z instruktorami, artystami Haliną i Bartłomieje Kuźnickimi.
Pierwszą wystawą, która została zaprezentowana w parku są obrazy namalowane przez uczestników warsztatów organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach.

„Szanowni Mieszkańcy, Drodzy Goście, Łomianki zachwycają pięknem położenia. Nieopodal Warszawy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, w starorzeczu Wisły, pośród starych wierzb. Naszą gminę na swoje miejsce do życia wybrało wielu artystów, aktorów, muzyków. Artyści współtworzą wizerunek Łomianek jako miejsca przyjaznego kulturze. Dziś otwieramy miejsce w przestrzeni publicznej, które zwykłym przechodniom przybliży sztukę. Miejsce, które powstało dzięki społecznej aktywności mieszkańców, którzy zgłosili i zagłosowali na projekt Parku Kieszonkowego w Łomiankowskim Mechanizmie Partycypacyjnym. Jestem dumna, że pierwszą wystawą, którą otwieramy park są obrazy namalowane przez uczestników warsztatów organizowanych przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łomiankach. Dziękuję Grupie Malarskiej Mozaika za wypełnianie przestrzeni wystawowej parku. Jestem przekonana, że dzięki Państwa niezwykłej pasji i zaangażowaniu będziemy mogli niejednokrotnie odświeżać ekspozycję i zaskakiwać zwiedzających. Życzę Państwu kolejnych inspiracji artystycznych i niegasnącego zapału w rozwijaniu Waszego warsztatu. Park i miejsce wystawowe nie powstałyby, gdyby nie wiele osób, które zaangażowały się w procedurę ŁMP. W tym miejscu pragnę podziękować w szczególności mieszkańcom osiedla Prochownia i Panu Dariuszowi Dąbrowskiemu – pomysłodawcy projektu oraz wszystkim mieszkańcom, którzy ten projekt poparli. Dziękuję za Waszą lokalną aktywność, pozytywną energię oraz udział w realizowanych przez Gminę przedsięwzięciach. Pamiętajcie, że do poniedziałku trwa czwarta już edycja ŁMP. Dzięki Państwa głosom i zaangażowaniu zmieniamy wspólnie Łomianki” – mówiła burmistrz Łomianek Małgorzata Żebrowska-Piotrak

 mm./red

 

 

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

2 komentarze

 1. Mirosław Borowski

  Zapraszam do Dąbrowy zobaczyć tzw. Park Artystów 1.500.000 zł wydano naszych pieniędzy na to coś co nazwano parkiem artystów. Jest to ścieżka tuż przy głównej ul. Dąbrowy ulicy Zachodniej. Zapraszam zobaczcie i oceńcie.

  3
  1
  Odpowiedz
  • Leosia

   Park na Zachodniej to bardzo potrzebna inwestycja dla tej części Dąbrowy. Jest gdzie posiedzieć z dziećmi. Szkoda, że lokalna żulerka, której jak Mirosławowi nie podoba się nasz park, już niszczyłą ławki.

   A że przy ulicy? Każdy kto się troche orientuje w sprawach osiedla to wie, że tylko w tym miejscu w Dąbrowie Leśnej gmina Łomianki ma grunty na których może taką inwestycję zrobić. Gmina nie może budować na prywatnych działkach. tylko na tych należących do niej.

   Czekam na skończenie prac przy rozbudowie i na wystawy artystyczne w Parku Artystów.

   1
   2

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *