www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Podróż przez krajobrazy Puszczy Kampinoskiej – wczoraj, dziś i jutro

Puszcza Kampinoska obejmuje obszar pradoliny Wisły, która rozciąga się od obecnego prawego brzegu królowej naszych rzek, aż do tarasu Równiny Błońskiej. Gdy czoło lodowca zatamowało bieg Prawisły, ta zmieniła swój kierunek z południkowego na równoleżnikowy i rozlała się na szerokość ponad 18 kilometrów. Rzeka meandrowała, tworzyły się starorzecza i zakola. Niesiony przez wodę materiał skalny, w tym piasek, tworzył łachy i niewielkie wyspy. Gdy klimat zaczął się stopniowo ocieplać, a lodowiec powoli wracał na swoje północne terytoria, rzeka wróciła do swojego południkowego biegu, pozostawiając piaskowe wywyższenia, które z czasem stały się zaczątkiem niezwykłych kampinoskich śródlądowych wydm. Formowane i gnane na wschód przez zachodnie wiatry, przesuwały się tworząc charakterystyczne łuki, grzędy i wały. W zagłębieniach terenu tworzyły się mokradła, trzęsawiska i zarzewia, drugiej kampinoskiej osobliwości czyli torfowisk. Pojawiająca się roślinność stopniowo obejmowała we władanie zarówno piaszczyste wydmy jak i tereny podmokłe. Tak oto, około 11 tys. lat temu, z mroków dziejów wyłoniła się Puszcza Kampinoska.

O niej właśnie jest nasza najnowsza książka „Puszcza Kampinoska. Opowieści o mokradłach, wydmach i sosnach. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych”. To książka o tym czym Puszcza była kiedyś, czym jest teraz i jaka może być w przyszłości. To podróż po starych mapach i dzisiejszych szlakach. Na własnych nogach, uważnie i świadomie wędrując, zanurzając się w krajobrazie.

Chcieliśmy w tej książce oddać głos wydmom, bagnom i sosnom. Chcieliśmy zaleczyć antropogeniczne rany, jakie zadawaliśmy Puszczy już od XVI wieku.

Za pomocą starych map i zachowanych archiwów, przywracamy w książce także jej ludzkich mieszkańców, którzy w różny sposób wpływali na ten najdzikszy z zachowanych mazowieckich lasów. Jednak przede wszystkim jest to książka o miłości do lasu zatrzymanej w przepięknych zdjęciowych kadrach. Mamy nadzieję, że lektura naszej książki będzie dla Państwa niezwykłą podróżą przez czas i przestrzeń kampinoskich krajobrazów.

Książkę można nabyć w sklepie internetowym wydawnictwa Paśny Buriat (pasnyburiat.pl)

Autorzy:
Szymon Jastrzębowski
Tomasz Związek
Jacek Marek (zdjęcia)

 

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *